网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第40届安妮奖

The 40th Annual Annie Awards

(2013)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 安妮奖 >> 第40届安妮奖

第40届安妮奖

时间:2013年02月21日

地点:美国,加州

届数:第40届

官方网站: 安妮奖官网

 

第40届安妮奖 - 获奖名单

全部| 获奖

安妮奖 Annie

最佳动画电影 Best Animated Feature 历届获奖名单 最佳动画电影导演 Directing in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影编剧 Writing in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影剪辑 Editorial in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影艺术指导 Production Design in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影故事板 Storyboarding in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影角色设计 Character Design in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影角色动画 Character Animation in a Feature Production 历届获奖名单 最佳动画效果 Animated Effects in an Animated Production 历届获奖名单 最佳动画电影配乐 Music in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳动画电影配音 Voice Acting in an Animated Feature Production 历届获奖名单 最佳真人电影角色动画 Character Animation in a Live Action Production 历届获奖名单 最佳真人电影动画特效 Animated Effects in a Live Action Production 历届获奖名单 最佳动画短片 Best Animated Short Subject 历届获奖名单 最佳特别动画制作 Best Animated Special Production 历届获奖名单 最佳学生影片 Best Student Film 历届获奖名单 最佳TV动画-普通观众 Best General Audience Animated Television Production 历届获奖名单
提名
疯狂幽默/Mad(2010)
疯狂幽默 Mad

For episode "FrankenWinnie/ParaMorgan"

南方公园/South Park(1997)
南方公园 South Park

For episode "Raising the Bar"

Motorcity
Motorcity

For episode "Blonde Thunder"

射手/Archer(2009)
射手 Archer

For episode "Space Race: Part 1"

开心汉堡店/Bob's Burgers(2011)
开心汉堡店 Bob's Burgers

For episode "Ear-Sy Rider"

最佳儿童TV动画 Best Animated Television Production for Children 历届获奖名单
获奖
驯龙记/Dragons: Riders of Berk(2012)
驯龙记 Dragons: Riders of Berk

For episode "How to Pick Your Dragon"

提名
Lego Star Wars: The Empire Strikes Out(2012)
Lego Star Wars: The Empire Strikes Out

最后的气宗:科拉的传说/The Last Airbender: The Legend of Korra(2012)
最后的气宗:科拉的传说 The Last Airbender: The Legend of Korra

For episodes "Welcome to Republic City" and "A Leaf in the Wind"

马达加斯加的企鹅/The Penguins of Madagascar(2008)
马达加斯加的企鹅 The Penguins of Madagascar

For episode "Action Reaction"

The Fairly OddParents
The Fairly OddParents

For episode "Farm Pit"

海绵宝宝/SpongeBob SquarePants(1999)
海绵宝宝 SpongeBob SquarePants

For the episode "It's a SpongeBob Christmas!"

探险活宝/Adventure Time with Finn & Jake(2010)
探险活宝 Adventure Time with Finn & Jake

For episode "Princess Cookie"

The Amazing World of Gumball
The Amazing World of Gumball

For episode "The Job"

最佳学前班儿童TV动画-普通观众 Best General Audience Animated Television Production for Preschool Children 历届获奖名单
获奖
Bubble Guppies
Bubble Guppies

For episode "A Tooth on the Looth!"

提名
Jake and the Never Land Pirates
Jake and the Never Land Pirates

For episode "Peter Pan Returns"

Chuggington
Chuggington

For episode "Magnetic Wilson"

Justin Time
Justin Time

For episode "Marcello's Meatballs"

Doc McStuffins
Doc McStuffins

For episode "The Right Stuff"

最佳导演-电视/其他广播渠道动画制作 Directing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单 最佳编剧-电视/其他广播渠道动画制作 Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单
获奖
最佳剪辑-电视/其他广播渠道动画制作 Editorial in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单 最佳艺术指导-电视/其他广播渠道动画制作 Production Design in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单
获奖
最佳故事板-电视/其他广播渠道动画制作 Storyboarding in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单
获奖
驯龙记/Dragons: Riders of Berk(2012)
驯龙记 Dragons: Riders of Berk

Douglas Lovelace

For episode "Portrait of Hiccup as a Buff Man"

最佳角色设计-电视/其他广播渠道动画制作 Character Design in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单
获奖
创:崛起/TRON: Uprising(2012)
创:崛起 TRON: Uprising

Robert Valley

For episode "The Renegade: Part 1"

提名
Secret Mountain Fort Awesome(2011)
Secret Mountain Fort Awesome

Thaddeus Paul Couldron

For episode "Secret Mountain Uncle Grandpa"

最后的气宗:科拉的传说/The Last Airbender: The Legend of Korra(2012)
最后的气宗:科拉的传说 The Last Airbender: The Legend of Korra

Bryan Konietzko Joaquam Dos Santos Ki Hyun Ryu Jin Sun Kim Kim Il Kwang

For episode "Welcome to Republic City"

Plastic Man
Plastic Man

Andy Suriano

For episode "The Many and the Fowl"

T.U.F.F. Puppy
T.U.F.F. Puppy

For episode "Dudley Do-Wrong"

驯龙记/Dragons: Riders of Berk(2012)
驯龙记 Dragons: Riders of Berk

Andy Bialk

For episode "Alvin and the Outcasts"

Kick Buttowski: Suburban Daredevil
Kick Buttowski: Suburban Daredevil

C. Raggio

For episode "Petrified!"

Ben 10: Omniverse
Ben 10: Omniverse

Steven Choi Derrick Wyatt Chap Yaep

For episode "The More Things Change: Part Two"

最佳角色动画-电视/其他广播渠道动画制作 Character Animation in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单 最佳配乐-电视/其他广播渠道动画制作 Music in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单
获奖
驯龙记/Dragons: Riders of Berk(2012)
驯龙记 Dragons: Riders of Berk

John Paesano

For episode "How to Pick Your Dragon"

提名
T.U.F.F. Puppy
T.U.F.F. Puppy

Guy Moon

For episode "Really Big Mission"

绿灯侠:动画版/Green Lantern: The Animated Series(2011)
绿灯侠:动画版 Green Lantern: The Animated Series

Frederik Wiedmann

For episode "Into the Abyss"

辛普森一家/The Simpsons(1989)
辛普森一家 The Simpsons

Alf Clausen

For episode "Treehouse of Horror XXIII"

马达加斯加的企鹅/The Penguins of Madagascar(2008)
马达加斯加的企鹅 The Penguins of Madagascar

Adam Berry

For episode "Private and the Winky Factory"

Bubble Guppies
Bubble Guppies

Michael Rubin

For episode "Bubble Puppy's Fin-tastic Fairy Tale"

最佳配音-电视/其他广播渠道动画制作 Voice Acting in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production 历届获奖名单
获奖
克莉丝汀·夏尔 Kristen Schaal
克莉丝汀·夏尔 Kristen Schaal

怪诞小镇 Gravity Falls

As "Mabel Pines" for episode "Tourist Trapped"

最佳动画游戏 Best Animated Video Game 历届获奖名单
获奖
琼·弗瑞奖 June Foray Award历届获奖名单
温瑟·麦凯奖 Winsor McCay Award历届获奖名单
乌布·伊沃克斯技术成就奖 Ub Iwerks Award for Technical Achievement历届获奖名单
安妮奖简介
  安妮奖(Annie Awards)是一个动画奖项,也是动画领域的最高荣誉之一,由国际动画协会(International Animated Film Association)的美国加利福尼亚州洛杉矶分部成...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee