网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜
相关资料

第71届奥斯卡金像奖

The 71st Annual Academy Awards

(1999)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 奥斯卡金像奖 >> 第71届奥斯卡金像奖

第71届奥斯卡金像奖

时间:1999年03月21日

地点:美国加利福尼亚州洛杉矶市

届数:第71届

官方网站:

 

第71届奥斯卡金像奖 - 获奖名单

全部| 获奖

奥斯卡奖 Oscar

最佳影片 Best Picture 历届获奖名单 最佳男主角 Best Actor in a Leading Role 历届获奖名单 最佳女主角 Best Actress in a Leading Role 历届获奖名单 最佳男配角 Best Actor in a Supporting Role 历届获奖名单 最佳女配角 Best Actress in a Supporting Role 历届获奖名单 最佳导演 Best Director 历届获奖名单 最佳原创剧本 Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen 历届获奖名单 最佳改编剧本 Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published 历届获奖名单 最佳摄影 Best Cinematography 历届获奖名单 最佳艺术指导 Best Art Direction-Set Decoration 历届获奖名单 最佳服装设计 Best Costume Design 历届获奖名单 最佳音响 Best Sound 历届获奖名单 最佳电影剪辑 Best Film Editing 历届获奖名单 最佳音效剪辑 Best Sound Effects Editing 历届获奖名单 最佳视觉效果 Best Effects, Visual Effects 历届获奖名单 最佳化妆 Best Makeup 历届获奖名单 最佳原创歌曲 Best Music, Original Song 历届获奖名单
获奖
埃及王子/The Prince of Egypt(1998)
埃及王子 The Prince of Egypt

Stephen Schwartz

For the song "When You Believe".

提名
绝世天劫/Armageddon(1998)
绝世天劫 Armageddon

戴安·华伦 Diane Warren

For the song "I Don't Want To Miss A Thing".

寻找卡米洛城/Quest for Camelot(1998)
寻找卡米洛城 Quest for Camelot

Carole Bayer Sager(music/lyrics), David Foster(music/lyrics), Tony Renis(lyrics), Alberto Testa(lyrics)

For the song "The Prayer".

马语者/The Horse Whisperer(1998)
马语者 The Horse Whisperer

Allison Moorer Gwil Owen

For the song "A Soft Place To Fall".

小猪进城/Babe: Pig in the City(1998)
小猪进城 Babe: Pig in the City

兰迪·纽曼 Randy Newman

For the song "That'll Do".

最佳配乐(剧情类) Best Music, Original Dramatic Score 历届获奖名单 最佳配乐(音乐、喜剧类) Best Music, Original Musical or Comedy Score 历届获奖名单 最佳动画短片 Best Short Film(Animated) 历届获奖名单 最佳真人短片 Best Short Film(Live Action) 历届获奖名单 最佳纪录短片 Best Documentary Short 历届获奖名单 最佳纪录长片 Best Documentary Feature 历届获奖名单 最佳外语片 Best Foreign Language Film 历届获奖名单
荣誉奖 Honorary Award历届获奖名单
获奖
伊利亚·卡赞 Elia Kazan

伊利亚·卡赞 Elia Kazan

In appreciation of a long, distinguished and unparalleled career during which he has influenced the very nature of filmmaking through his creation of cinematic masterpieces. (Oscar statuette). A great deal of controversy surrounded the presentation of this award to Elia Kazan, as there was still lingering resentment over his appearances before the House of Un-American Activities Committee 47 years earlier. In addition to a handful of protesters outside the theater, many attendees remained seated

表扬奖章 Medal of Commendation历届获奖名单
获奖
David W. Gray

David W. Gray

For his past and on-going dedication to the advancement of motion picture sound technology.

埃尔文.G.撒尔伯格纪念奖 Irving G. Thalberg Memorial Award历届获奖名单
奥斯卡功绩奖 Academy Award of Merit历届获奖名单
获奖
Avid Technology

Avid Technology

For the concept, system design and engineering of the Avid Film Composer for motion picture editing.

科学与工程奖 Scientific and Engineering Award历届获奖名单
获奖
Robert B. Ingebretsen

Thomas G. Stockham Jr. Robert B. Ingebretsen

For their pioneering work in the areas of waveform editing, crossfades and cut-and-paste techniques for digital audio editing.

James A. Moorer

James A. Moorer

For his pioneering work in the design of digital signal processing and its application to audio editing for film.

Stephen J. Kay

Stephen J. Kay(K-Tec Corporation)

For the design and development of the Shock Block.

Dominique Boisvert

Gary Tregaskis Dominique Boisvert Phillippe Panzini Andre LeBlanc

For the primary design (Tregakis) and for the development and implementation (Boisvert/Panzini/LeBlanc) of the Flame and Inferno software.

Bob Predovich John Scott Ken Husain Cameron Shearer

For the design and implementation of the Soundmaster Integrated Operations Nucleus operating environment.

Rocky Yarid

Roy Ference Steve Schmidt Richard J. Federico Rocky Yarid Mike McCrackan

For the design and development of the Kodak Lightning Laser Recorder.

George John Rowland

Colin Mossman Hans Leisinger George John Rowland

For the concept and design of the Deluxe High Speed Spray Film Cleaner.

Walter Trauninger

Walter Trauninger(Arnold & Richter Cine Technik), Arnold & Richter Cine Technik (ARRI)(engineering staff)

For the concept (ARRI USA) and the engineering (Arnold & Richter Cine Technik/Trauniger) of the ARRI 435 Camera System.

Carl Zeiss, INC.

Arnold & Richter Cine Technik (ARRI) Carl Zeiss, INC.

For the concept and optical design of the Carl Zeiss/Arriflex Variable Prime Lenses.

Derek C. Lightbody

Derek C. Lightbody(OpTex)

For the design and development of Aurasoft luminaires.

Ronan Carroll

Mark Roberts Ronan Carroll Assaff Rawner Paul Bartlett Simon Wakley

For the creation of the Milo Motion-Control Crane.

Don Trumbull

Michael Sørensen(Sorensen Designs International), Richard Alexander (Sorensen Designs International), Don Trumbull

For advancing the state-of-the-art of real-time motion-control, as exemplified in the Gazelle and Zebra camera dolly systems.

Fred M. Fuss

Ronald E. Uhlig(Eastman Kodak), Thomas F. Powers(Eastman Kodak), Fred M. Fuss(Eastman Kodak)

For the design and development of KeyKode latent-image barcode key numbers.

Iain Neil

Iain Neil Takuo Miyagishima(Panavision, Incorporated)

For the optical design (Neil), the mechanical design (Miyagishima and the concept and development (Panavision) of the Primo Series of spherical prime lenses for 35mm cinematography.

科技成就奖 Technical Achievement Award历届获奖名单
获奖
Jerry Holway

加勒特·布朗 Garrett Brown Jerry Holway

For the creation of the Skyman flying platform for Steadicam operators.

Thornton Bayliss

Jim Rodnunsky(Cablecam Systems), Jim Webber(Cablecam Systems), Bob Webber(Cablecam Systems), Thornton Bayliss

For the design and engineering of Cablecam.

N. Balasubramanian

David DiFrancesco N. Balasubramanian Tom Noggle

For their pioneering efforts in the development of laser film recording technology.

Udo Pampel

Mike MacKenzie(Industrial Light & Magic), Mike Bolles(Industrial Light & Magic), Udo Pampel(Industrial Light & Magic), Joe Fulmer(Industrial Light & Magic)

For their pioneering work in motion-controlled, silent camera dollies.

Chris Barker

Barry Walton(Sony Pictures Imageworks), Bill Schultz(Sony Pictures Imageworks), Chris Barker(Sony Pictures Imageworks), David Cornelius (Sony Pictures Imageworks)

For the creation of an advanced motion-controlled, silent camera dolly.

Carlos Icinkoff

Bruce Wilton(Mechanical Concepts), Carlos Icinkoff(Mechanical Concepts)

For their modular system of motion-control rotators and movers for use in motion control.

Nasir J. Zaidi

Remy Smith James K. Branch Nasir J. Zaidi

For the software and electronic design and development (Smith and for the design and development (Branch/Zaidi) of the Spectra Professional IV-A digital exposure meter.

Ivan Kruglak

Ivan Kruglak

For his commitment to the development of a wireless transmission system for video-assisted images for the motion picture industry.

Doug Roble

Doug Roble

For his contribution to tracking technology and for the design and implementation of the TRACK system for camera position calculation and scene reconstruction.

Thaddeus Beier

Thaddeus Beier

For the design and implementation of ras_track, a system for 2D tracking, stabilization and 3D camera and object tracking.

Donald E. Wetzel

Manfred N. Klemme Donald E. Wetzel

For the design and development of the K-Tek Microphone Boom Pole and accessories for on-set motion picture sound recording.

Nick Foster

Nick Foster

For his software development in the field of water simulation systems.

Cary Phillips

Cary Phillips

For the design and development of the "Caricature" Animation System at Industrial Light & Magic.

Stan Miller

M.J. Bogdanowicz(Eastman Kodak Company), Jim Meyers(Rosco Laboratories, Inc.), Stan Miller(Rosco Laboratories, Inc.)

For the design of the CalColor Calibrated Color Effects Filters.

A. Tulsi Ram

Carl F. Holtz David F. Kopperl A. Tulsi Ram Richard C. Sehlin

For the research and development of the concept of molecular sieves applied to improve the archival properties of processed photographic film.

Albert K. Saiki

Takuo Miyagishima(Panavision, Inc.), Albert K. Saiki(Panavision, Inc.)

For the design and development of the Eyepiece Leveler.

James Bartell

Edmund M. Di Giulio(Cinema Products), James Bartell(Cinema Products)

For the design of the KeyKode Sync Reader.

Ivan Kruglak

Ivan Kruglak

For his pioneering concept and the development of the Coherent Time Code Slate.

Michael Denecke

Michael Denecke

For refining and further developing electronic time-code slates.

Mihal Lazaridis

Ed Zwaneveld(National Film Board of Canada), Frederick Gasoi(National Film Board of Canada), Mihal Lazaridis(Research in Motion)

For refining and further developing electronic time-code slates.

奥斯卡金像奖简介
  1927年5月,美国电影界知名人士在好莱坞发起一个非营利组织,定名为电影艺术与科学学院。学院决定对优秀电影工作者的显著成就给予表彰,设立了“电影艺术与科学学院...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee