网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

奥斯卡金像奖

Academy Awards

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 奥斯卡金像奖 >> 科技成就奖 - 历届获奖名单

科技成就奖 历届获奖名单

 

按年代排序:  
2015年(第87届)
获奖
Ronald Fedkiw

Brice Criswell Ronald Fedkiw

For the development of the ILM PhysBAM Destruction System.

Scott B. Peterson

Jonathan Gibbs Scott B. Peterson Jeff Budsberg

For the design and implementation of the DreamWorks Animation Foliage System.

Magnus Wrenninge

Magnus Wrenninge

For leading the design and development of Field3D.

Peter Cucka

Ken Museth Mihai Alden Peter Cucka

For the creation of OpenVDB.

Robert Bridson

Robert Bridson

For early conceptualization of sparse-tiled voxel data structures and their application to modeling and simulation.

Robert Nagle

Allan Padelford Robert Nagle

For The Biscuit Jr. self-propelled, high-performance, drivable camera and vehicle platform.

Peter Braun

Peter Braun

For the concept and development of the MAT-Towercam Twin Peek, a portable, remote-controlled, telescoping column that smoothly positions a camera up to 24 feet vertically.

Nicolas Popravka

Philip Peterson Cary Phillips Nicolas Popravka Colette Mullenhoff

For the architecture, development and creation of the artist-driven interface of the ILM Shape Sculpting System.

Alasdair Coull

Shane Cooper Marco Revelant Alasdair Coull

To Marco Revelant for the original concepts and artistic vision, and to Alasdair Coull and Shane Cooper for the original architectural and engineering design, of the Barbershop hair grooming system at Weta Digital.

Dan Piponi

George Borshukov Kim Libreri Dan Piponi

For their pioneering work in the development of Universal Capture at ESC Entertainment.

2010年(第82届)
获奖
Tony Sedivy

Mark Wolforth Tony Sedivy

For their contributions to the development of the Truelight real-time 3D look-up table hardware system.

Frank Billaschco

Klaus Anderle Christian Baeker Frank Billaschco

For their contributions to the LUTher 3D look-up table hardware device and color management software.

Colin Davidson

Steve Sullivan Kevin Wooley Brett Allen Colin Davidson

For the development of the Imocap on-set performance capture system.

Hilmar Koch

Hayden Landis Ken McGaugh Hilmar Koch

For advancing the technique of ambient occlusion rendering.

Bjorn Heden

Bjorn Heden

For the design and mechanical engineering of the silent, two-stage planetary friction drive Heden Lens Motors.

2009年(第81届)
获奖
Steve Hylén

Steve Hylén

For the concept and his continued leadership in the further development of the Hylén Lens System for motion picture effects photography.

2008年(第80届)
获奖
Christien Tinsley

Christien Tinsley

For the creation of the transfer techniques for creating and applying 2D and 3D makeup known as "Tinsley Transfers".

Rüdiger Kleinke

Jörg Pöhler(OTTEC Technology GmbH), Rüdiger Kleinke(OTTEC Technology GmbH)

For the design and development of the battery-operated series of fog machines known as "Tiny Foggers".

Andreas Dasser

Sebastian Cramer Andreas Dasser(P&S Technik GmbH)

For the invention and general design (Cramer) and for the mechanical design (Dasser, head of development at P&S Technik GmbH) of the Skater Dolly and its family of products.

Ángel Tena

Víctor González Ignacio Vargas Ángel Tena

For the creation of the RealFlow software application.

Jonathan Cohen Jerry Tessendorf Jeroen Molemaker Michael Kowalski

For the development of the system of fluid dynamics tools at Rhythm & Hues.

Julia Pakalns

Duncan Brinsmead Jos Stam Julia Pakalns Martin Werner

For the design and implementation of the Maya Fluid Effects system.

Oliver Pilarski

Stephan Trojansky Thomas Ganshorn Oliver Pilarski

For the development of the Flowline fluid effects system.

2007年(第79届)
获奖
Christopher Kutcka

Joshua Pines(Technicolor Digital Intermediates), Christopher Kutcka(Technicolor Digital Intermediates)

For the design and development of the TDI process for creating archival separations from digital image data.

Chris Edwards

Bill Feightner(E-Film), Chris Edwards(E-Film)

For the design and development of the E-Film process for creating archival separations from digital image data.

Ronald Belknap

Albert Ridilla Papken Shahbazian Ronald Belknap Jay McGarrigle

For the design and development of the Hollywood Film Company Brumagic MPST Densitometer.

Thomas Smidek

Klemens Kehrer Josef Handler Thomas Smidek Marc Shipman Mueller

For the design and development of the Arriflex 235 Camera System.

Florian Kainz

Florian Kainz

For the design and engineering of OpenEXR, a software package implementing 16-bit, floating-point, high dynamic range image files.

Ernst Tschida

Walter Trauniger Ernst Tschida

For the design and engineering of the Arri WRC wireless remote lens control system.

Martin Waitz

Christian Tschida(cmotion), Martin Waitz(cmotion)

For the design and engineering of the cmotion Wireless Remote System.

Peter Litwinowicz Pierre Jasmin

For the design and development of the RE: Vision Effects family of software tools for optical flow-based image manipulation.

2006年(第78届)
获奖
Gary Thieltges

Gary Thieltges

For the design and development of the remotely-operated, lightweight camera head known as the Sparrow Head.

Dave Sherwin

Frank Fletcher Dave Sherwin

For the introduction and continuing development of the Power Pod modular camera head system.

J. Walt Adamczyk

Alvah J. Miller Michael Sorensen J. Walt Adamczyk

For the design and development of the Aerohead motion control camera head and the J-Viz Pre-Visualization system.

Scott Leva

Scott Leva

For the design and development of the Precision Stunt Airbag for motion picture stunt falls.

Vasiliy Orlov

Lev Yevstratov George Peters Vasiliy Orlov

For the development of the Ultimate Arm Camera Crane System for specialized vehicle photography.

Mark Chapman

James Rodnunsky Alex MacDonald Mark Chapman

For the development of the Cablecam 3-D volumetric suspended cable camera technologies.

Matt Davis

Tim Drnec Ben Britten Smith Matt Davis

For the development of the Spydercam 3-D volumetric suspended cable camera technologies.

Demetri Terzopoulos

John Platt Demetri Terzopoulos

For their pioneering work in physically-based computer-generated techniques used to simulate realistic cloth in motion pictures.

Jos Stam

艾德·卡特姆 Ed Catmull Tony DeRose Jos Stam

For the original concept (Catmull) and the scientific and practical implementation (DeRose/Stam) of subdivision surfaces as a modeling technique in motion picture production.

Bill Hogue

Harold Rattray Terry Claborn Steve Garlick Bill Hogue Tim Reynolds

For the design, engineering and implementation of the Technicolor Real Time Answer Print System.

Nicole Wemken

Udo Schauss Hildegard Ebbesmeier Nicole Wemken Michael Anderer

For the optical design (Schauss/Ebbesmeier) and the mechanical design (Wemken/Anderer) of the Cinelux Premiere Cinema Projection Lenses.

2005年(第77届)
获奖
Wesley Wofford

Greg Cannom Wesley Wofford

For the development of their special modified silicone material for makeup applications used in motion pictures.

Gerald Cotts

Gerald Cotts

For the original concept and design (Cotts) and for the engineering (Seaman) of the Satellight-X HMI Softlight.

Steve Boze

Steve Boze

For the design and implementation of the DNF 001 multi-band digital audio noise suppressor.

Nelson Tyler

Nelson Tyler

For the development of the Tyler Gyroplatform boat mount stabilizing device for motion picture photography.

Bill Lorton

Vaughn Cato Matt Madden Bill Lorton

For the development of the Giant Studios motion capture technology.

Alan Kapler

Alan Kapler

For the design and development of Storm, a software toolkit for artistic control of volumetric effects.

2004年(第76届)
获奖
Carl Pernicone

Kish Sadhvani Paul Duclos Carl Pernicone

For the concept and optical design (Sadhvani), for for the practical realization and production engineering (Duclos) and for the mechanical design and engineering (Pernicone) of the portable cine viewfinder system known as the Ultimate Director's Find

Stephen R. Marschner

Henrik Wann Jensen Stephen R. Marschner Pat Hanrahan

For their pioneering research in simulating subsurface scattering of light in translucent materials as presented in their paper "A Practical Model for Subsurface Light Transport.

乔·雷特利 Joe Letteri

Christophe Hery Ken McGaugh乔·雷特利 Joe Letteri

For their groundbreaking implementations of practical methods for rendering skin and other translucent materials using subsurface scattering techniques.

2003年(第75届)
获奖
Dick Walsh

Dick Walsh

For the development of the PDI/Dreamworks Facial Animation System. This effective software simulation system is used to create and control natural, expressive, highly-nuanced facial animation on a wide range of computer-generated characters.

Thomas Driemeyer

Thomas Driemeyer(Mental Images)

For their contributions to the Mental Ray rendering software for motion pictures. Mental Ray is a highly programmable computer-graphics renderer incorporating ray tracing and global illumination to realistically simulate the behavior of light in computer-g

Tasso Lappas

Eric Daniels George Katanics Tasso Lappas Chris Springfield

For the development of the Deep Canvas rendering software. The Deep Canvas software program captures the original brush strokes of the traditional background artist to render elements in three dimensions for animated films.

Jim Songer

Jim Songer

For his contributions to the technical development of video-assist in the motion picture industry. The work of Jim Songer from 1968 through 1973 led directly to the more widespread acceptance of video-assist in the motion picture industry.

Pierre Chabert

Pierre Chabert(Airstar)

For the introduction of balloons with internal light sources to provide set lighting for the motion picture industry. These helium-filled balloons with internal arrangements for tungsten halogen and HMI light sources are usable indoors or out, quick to set

Robert W. Jeffs

Rawdon Hayne(Leelium Tubelite), Robert W. Jeffs(Leelium Tubelite)

For their contributions to the development of internally lit balloons for motion picture lighting. These helium-filled balloons with internal arrangements for tungsten halogen and HMI light sources are usable indoors or out, quick to set up, require essent

2002年(第74届)
获奖
Pete Romano

Pete Romano

For the design and development of the Remote AquaCam, an underwater camera housing system for use in motion pictures.

Jordan Klein Sr.

Jordan Klein Sr.

For his pioneering efforts in the development and application of underwater camera housings for motion pictures.

William Gelow

Bernard Werner William Gelow

For the engineering and design of filtered line arrays and screen spreading compensation as applied to motion picture loudspeaker systems.

Tomlinson Holman

Tomlinson Holman

For the research and systems integration resulting in the improvement of motion picture loudspeaker systems.

Roger Woodburn

Geoff Jackson Roger Woodburn

For their DMS 120S Camera Motor.

Charles Smith

Thomas Major Barron Charles Smith Gordon Seitz

For the overall concept and design (Barron), the structural engineering (Smith) and the mechanical engineering (Seitz) of the Bulldog Motion Control Camera Crane.

Sebastian Marino

John Anderson Jim Hourihan Cary Phillips Sebastian Marino

For the development of the ILM Creature Dynamics System.

Eric Schafer

Steve Sullivan Eric Schafer

For the development of the ILM Motion and Structure Recovery System (MARS).

John Constantine Jr.

Carl Ludwig John Constantine Jr.

For their contributions to CELCO Digital Film Recorder products.

Jonathan Egstad

Bill Spitzak Paul Van Camp Jonathan Egstad Price Pethel

For their pioneering effort on the NUKE-2D Compositing Software.

Lance Williams

Lance Williams

For his pioneering influence in the field of computer-generated animation and effects for motion pictures.

Uwe Sassenberg

Uwe Sassenberg Rolf Schneider

For the development of "3D Equalizer," an advanced and robust camera and object match-moving system.

Garland Stern

Garland Stern

For the concept and implementation of the Cel Paint Software System.

Matt Sweeney

Mic Rodgers Matt Sweeney

For the concept, design and realization of the "Mic Rig."

奥斯卡金像奖简介
  1927年5月,美国电影界知名人士在好莱坞发起一个非营利组织,定名为电影艺术与科学学院。学院决定对优秀电影工作者的显著成就给予表彰,设立了“电影艺术与科学学院...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>