网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

奥斯卡金像奖

Academy Awards

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 奥斯卡金像奖 >> 科技成就奖 - 历届获奖名单

科技成就奖 历届获奖名单

 

按年代排序:  
2001年(第73届)
获奖
维克·阿姆斯特朗 Vic Armstrong

维克·阿姆斯特朗 Vic Armstrong

For the refinement and application to the film industry of the Fan Descender for accurately and safely arresting the descent of stunt persons in high freefalls.

Paul D. Johnson

Bill Tondreau(Kuper Systems), Alvah J. Miller(Lynx Robotics), Paul D. Johnson(Lynx Robotics), David Stump(Visual Effects Rental Services)

For the conception, design and development of data capture systems that enable superior accuracy, efficiency and economy in the creation of composite imagery.

George Johnson

Leonard Pincus Ashot Nalbandyan George Johnson Tom Kong

For the design and development of the Softsun low pressure xenon long-arc light sources, their power supplies and fixtures.

Wolfgang Reineke

Glenn Berggren Horst Linge Wolfgang Reineke

For the concept (Berggren), for research and development (Linge), and for the final design and production (Reineke) of the Isco-Optic lenses for motion picture projection.

Ralf Linn

Udo Schauss Karl Lenhardt Ralf Linn Norbert Brinker

For the optical design (Schauss/Lenhardt), and for the mechanical design (Linn/Brinker) of the Schneider Super Cinelux lenses for motion picture projection.

Philip Greenstreet

Philip Greenstreet(Rosco Laboratories)

For the concept and development of the Roscolight Day/Night Backdrop.

Venkat Krishnamurthy

Venkat Krishnamurthy

For the creation of the Paraform Software for 3D Digital Form Development.

Dan Piponi

George Borshukov Kim Libreri Dan Piponi

For the development of a system for image-based rendering allowing choreographed camera movements through computer graphic reconstructed sets.

John Pytlak

John Pytlak

For the development of the Laboratory Aim Density (LAD) system.

2000年(第72届)
获奖
Vivienne Dyer

Vivienne Dyer Chris Woolf

For the design and development of the Rycote Microphone Windshield Modular System.

Leslie Drever

Leslie Drever

For the design and development of the Light Wave microphone windscreens and isolation mounts from Light Wave Systems.

Mary L. Schmoeger

Richard C. Sehlin(Eastman Kodak), Mitchell J. Bogdanowicz(Eastman Kodak), Mary L. Schmoeger(Eastman Kodak)

For the concept (Sehlin), the design and development (Bogdanowicz/Schmoeger) of the Eastman Lamphouse Modification Filters.

John C. Brewer

霍伊特·耶特曼 Hoyt Yeatman(Dream Quest Images), John C. Brewer(Eastman Kodak)

For the identification and diagnosis leading to the elimination of the 'red fringe' artifact in traveling matte composite photography.

1999年(第71届)
获奖
Jerry Holway

加勒特·布朗 Garrett Brown Jerry Holway

For the creation of the Skyman flying platform for Steadicam operators.

Thornton Bayliss

Jim Rodnunsky(Cablecam Systems), Jim Webber(Cablecam Systems), Bob Webber(Cablecam Systems), Thornton Bayliss

For the design and engineering of Cablecam.

N. Balasubramanian

David DiFrancesco N. Balasubramanian Tom Noggle

For their pioneering efforts in the development of laser film recording technology.

Udo Pampel

Mike MacKenzie(Industrial Light & Magic), Mike Bolles(Industrial Light & Magic), Udo Pampel(Industrial Light & Magic), Joe Fulmer(Industrial Light & Magic)

For their pioneering work in motion-controlled, silent camera dollies.

Chris Barker

Barry Walton(Sony Pictures Imageworks), Bill Schultz(Sony Pictures Imageworks), Chris Barker(Sony Pictures Imageworks), David Cornelius (Sony Pictures Imageworks)

For the creation of an advanced motion-controlled, silent camera dolly.

Carlos Icinkoff

Bruce Wilton(Mechanical Concepts), Carlos Icinkoff(Mechanical Concepts)

For their modular system of motion-control rotators and movers for use in motion control.

Nasir J. Zaidi

Remy Smith James K. Branch Nasir J. Zaidi

For the software and electronic design and development (Smith and for the design and development (Branch/Zaidi) of the Spectra Professional IV-A digital exposure meter.

Ivan Kruglak

Ivan Kruglak

For his commitment to the development of a wireless transmission system for video-assisted images for the motion picture industry.

Doug Roble

Doug Roble

For his contribution to tracking technology and for the design and implementation of the TRACK system for camera position calculation and scene reconstruction.

Thaddeus Beier

Thaddeus Beier

For the design and implementation of ras_track, a system for 2D tracking, stabilization and 3D camera and object tracking.

Donald E. Wetzel

Manfred N. Klemme Donald E. Wetzel

For the design and development of the K-Tek Microphone Boom Pole and accessories for on-set motion picture sound recording.

Nick Foster

Nick Foster

For his software development in the field of water simulation systems.

Cary Phillips

Cary Phillips

For the design and development of the "Caricature" Animation System at Industrial Light & Magic.

Stan Miller

M.J. Bogdanowicz(Eastman Kodak Company), Jim Meyers(Rosco Laboratories, Inc.), Stan Miller(Rosco Laboratories, Inc.)

For the design of the CalColor Calibrated Color Effects Filters.

A. Tulsi Ram

Carl F. Holtz David F. Kopperl A. Tulsi Ram Richard C. Sehlin

For the research and development of the concept of molecular sieves applied to improve the archival properties of processed photographic film.

Albert K. Saiki

Takuo Miyagishima(Panavision, Inc.), Albert K. Saiki(Panavision, Inc.)

For the design and development of the Eyepiece Leveler.

James Bartell

Edmund M. Di Giulio(Cinema Products), James Bartell(Cinema Products)

For the design of the KeyKode Sync Reader.

Ivan Kruglak

Ivan Kruglak

For his pioneering concept and the development of the Coherent Time Code Slate.

Michael Denecke

Michael Denecke

For refining and further developing electronic time-code slates.

Mihal Lazaridis

Ed Zwaneveld(National Film Board of Canada), Frederick Gasoi(National Film Board of Canada), Mihal Lazaridis(Research in Motion)

For refining and further developing electronic time-code slates.

1998年(第70届)
获奖
Clark F. Crites

Clark F. Crites

For the design and development of the ELF 1-C Endless Loop Film Transport and storage system.

Dan Leimeter

Dan Leimeter Bob Weitz

For the development and implementation of a Portable Adjustment Tool for T-Style Slit Lens Assemblies.

Mark Elendt

Greg Hermanovic Kim Davidson Mark Elendt Paul Breslin

For the development of the procedural modeling and animation components of the Prisms software package.

Richard E. Hollander

Jim Keating Michael Wahrman Richard E. Hollander

For their contributions that led to the Wavefront Advanced Visualizer computer graphics system.

Monique C. Fisher

James M. Reilly(Rochester Institute of Technology), Douglas W. Nishimura(Rochester Institute of Technology), Monique C. Fisher(Rochester Institute of Technology)

For the creation of A-D Strips, a diagnostic tool for the detection of the presence of vinegar syndrome in processed acetate-based motion picture film.

Phil Cory

Phil Cory

For the design and development of the Special Effects Spark Generator.

Rick Gelbard

Jim Frazier Iain Neil Rick Gelbard

For the concept (Frazier) and the design and development (Neil/Gelbard) of the Panavision/Frazier Lens System for motion picture photography.

Charles Converse

James F. Foley(UCISCO), Charles Converse(UCISCO), F. Edward Gardner(UCISCO), Bob Stoker Matt Sweeney

For the development and realization of the Liquid Synthetic Air system.

Carl Rosendahl

Richard Chuang Glenn Entis Carl Rosendahl

For the concept and architecture of the Pacific Data Images (PDI) Animation System.

Larry Jacobson

James A. Cashin Roger Hibbard Larry Jacobson

For the design, development and implementation of a projection system analyzer.

1997年(第69届)
获奖
Garth Dickie

Perry Kivolowitz Garth Dickie

For the primary design (Perry Kivolowitz) and for the development(Garth Dickie) of the algorithms, for the shape-driven warping and morphing subsystem of the Elastic Reality Special Effects System.

Kenneth Perlin

Kenneth Perlin

For the development of Perlin Noise, a technique used to produce natural appearing textures on computer generated surfaces for motion picture visual effects.

Marceli Wein

Nestor Burtnyk(National Research Council of Canada), Marceli Wein (National Research Council of Canada)

For their pioneering work in the development of software techniques for Computer Assisted Key Framing for Character Animation.

Grant Loucks

Grant Loucks

For the concept and specifications of the Mark V Director's Viewfinder.

Rick Sayre

Brian Knep克雷格·海耶斯 Craig Hayes Rick Sayre Tom Williams

For the creation and development of the Direct Input Device.

Timothy Kay

James Kajiya Timothy Kay

For their pioneering work in producing computer generated fur and hair in motion pictures.

David Benson

Jeffery Yost Christian Rouet David Benson Florian Kainz

For the development of a system to create and control computer generated fur and hair in motion pictures.

William N. Masten

Richard A. Prey William N. Masten

For the design and development of the Nite Sun II lighting crane and camera platform.

1996年(第68届)
获奖
Pascal Chedeville

Pascal Chedeville

For the design of the L.C. Concept digital sound system for motion picture exhibition.

Jim Deas

Jim Deas(Warner Bros. Studio Facility)

For the design and subsequent development of an automated patchbay and metering system for motion picture sound transfer and dubbing operations.

Clay Davis

John Carter(Todd AO), Clay Davis(Todd AO)

For their pioneering efforts in creating an automated patchbay system for motion picture sound transfer and dubbing operations.

Jean Messner

Al Jensen(CEI Technology), Chuck Headley(CEI Technology), Jean Messner(CEI Technology), Hazem Nabulsi(CEI Technology)

For producing a self-contained, flicker-free color video-assist camera.

Peter Denz

Peter Denz(Praezisions-Entwicklung Denz)

For developing a flicker-free color video-assist camera.

Zhang Yan

David Pringle Zhang Yan

For the design and development of Lightning Strikes, a flexible, high-performance electronic lightning effect system.

BHP Inc

BHP Inc

For their pioneering efforts developing digital sound printing heads for motion pictures.

Joe Finnegan

Joe Finnegan

For his pioneering work in developing the Air Ram for motion picture stunt effects.

Michelle Feraud

Gary Demos David Ruhoff Michelle Feraud Can Cameron

For their pioneering efforts in the creation of the Digital Productions digital film compositing system.

Douglas S. Kay

Douglas Smythe Lincoln Hu Douglas S. Kay(Industrial Light and Magic, Inc.)

For their pioneering efforts in the creation of the ILM digital film compositing system.

The Computer Film Company

The Computer Film Company

For their pioneering efforts in the creation of the CFC digital film compositing system.

Eclair Laboratories

Toulouse U Genie Des Systemes Kodak Pathe CTP CINE Eclair Laboratories

For the concept (Toulouse U), prototype (Kodak), developement and further implementation (Eclair) of the Toulouse Electrolytic Silver Recovery Cell.

1995年(第67届)
获奖
Audio Tracks Inc.

Audio Tracks Inc.

For the design and development of the ADE (Advanced Data Encoding system, which creates an encoded timecode track and database during the initial transfer of the production sound "dailies."

Colin Broad

Colin Broad(CB Electronics)

For the design and development of the EDL (Edit Decision List Lister, which creates an encoded timecode track and database during the transfer of the production sound "dailies."

George Jackman

B. Russell Hessey(Special Effects Spectacular Inc.), Vincent T. Kelton George Jackman(De La Mare Engineering Inc.)

For the hardware design (Hessey/Kelton) and the pyrotechnic development(Jackman) which together comprise the non-gun safety blank firing system.

Emanuel Previnaire

Emanuel Previnaire(Flying-Cam)

For his pioneering concept and for the development of mounting a motion picture camera on a remotely-controlled miniature helicopter.

Jacques Sax

Jacques Sax(Sonosax)

For the design and development of the Sonosax SX-S portable audio mixer.

Dieter Sturm

Dieter Sturm (Sturm's Special Effects Int'l.)

For the creation and development of the Bio-Snow 2 Flake.

Lloyd A. Addleman

David A. Addleman Lloyd A. Addleman

For the development of Cyberware 3030 3D Digitizer.

Christopher D. Conover

Mark R. Schneider Herbert R. Jones Christopher D. Conover John R.B. Brown

For the development of the Polhemus 3 Space Digitizing System.

Jack Smith

迈克尔·克莱顿 Michael Crichton Emil Safier Jack Smith

For pioneering computerized motion picture budgeting and scheduling.

Chris Huntley

Stephen Greenfield(Screenplay Systems), Chris Huntley(Screenplay Systems)

For development of the "Scriptor" software.

Joe Zhou

Frieder Hocheim Gary H. Swink Joe Zhou Don Northrop

For the development of the Kino Flo Portable, Flicker Free, High Output Fluorescent Lighting System for motion picture set illumination.

Clay Davis

John Carter(Todd AO), Clay Davis(Todd AO)

For the pioneering effort of computer-controlled list management style ADR (Automated Dialogue Replacement).

Charles Pell

Stephen W. Potter(LarTec Systems), John Asman(LarTec Systems), Charles Pell (LarTec Systems), Richard Larson(LarTec Systems)

For the advancement and refinement of the computer-controlled list management style ADR (Automated Dialogue Replacement) system via the LarTech ADR System that has established itself as a standard of the industry.

Art Fritzen

Art Fritzen(California Fritzen Propeller Company)

As designer and sole manufacturer of the Eight-Bladed Ritter Fan Propellers.

Mike Boudry

Mike Boudry(Computer Film Company)

For his pioneering work in the field of film input scanning.

1994年(第66届)
获奖
Gustave Parada

Wally Mills Gary Stadler Gustave Parada

For the concept (Mills) and the design (Stadler/Parada) of the Cinemills Lamp Protection System, which provides a process that prevents the early failure of 20-kilowatt lamps by maintaining essentially uniform current flow to the lamp filament as it heats

William Blethen

Gary Nuzzi David Johnsrud William Blethen

For the design and development of the Unilux H3000 Strobe Lighting System, a high-speed system that generates a high-intensity light pulse with a duration of only one-100,000th of a second, the effect of which is to freeze an object moving at a high rate o

David Degenkolb

David Degenkolb

For the development of a Silver Recovery Ion Exchange System to eliminate hazardous silver ion waste in development wash water and allow recycling of the water.

Harry J. Baker

Harry J. Baker

For the design and development of Ronford-Baker Metal Tripods for motion picture photography, which have proven to be more rigid, durable and trouble-free than the wooden tripods previously used.

Michael Dorrough

Michael Dorrough

For the design and development of the compound meter known as the Dorrough Audio Level Meter, which provides a single scale presentation of peak levels and energy content with a high correlation between the complex signals present and the acoustic output.

1993年(第65届)
获奖
Ira Tiffen

Ira Tiffen (Tiffen Manufacturing)

For production of the Ultra Contrast Filter Series for motion picture photography, which provides a graded range of contrast reduction filters with excellent consistency over the entire frame area.

Robert R. Burton

Robert R. Burton(Audio Rents Inc.)

For development of the Model S-27 4-Band Splitter/Combiner, a method of processing soundtrack by allowing the sound mixer to work on separate bands of the audio spectrum.

Kaz Fudano

Iain Neil Kaz Fudano

For optical design (Neil) and mechanical design (Fudano) of the Panavision Slant Focus Lens, which allows for the focus plane to be tipped and rotated so that near and far objects can be simultaneously brought into focus.

Douglas Smythe

Tom Brigham Douglas Smythe(Computer graphics department of Industrial Light & Magic)

For the original concept and pioneering work (Brigham) and development and first implementation in feature motion pictures of the MORF system for digital metamorphosis of high resolution images. The MORF system made practical the creation of metamorphosis

1992年(第64届)
获奖
Robert W. Stoker Jr.

Robert W. Stoker Jr.

For the design and development of a cobweb gun for applying non-toxic cobweb effects on motion picture sets with both safety and ease of operation.

Jim Doyle

Jim Doyle

For the design and development of the Dry Fogger, which uses liquid nitrogen to produce a safe, dense, low-hanging dry fog.

Steve Hamerski

Dick Cavdek Steve Hamerski(Otto Nemenz Int'l. Inc.)

For the opto-mechanical design and development of the Canon/Nemenz Camera Zoom Lens.

Ken Robings

Ken Robings(Clairmont Camera)

For the opto-mechanical design and development of the Canon/Nemenz Camera Zoom Lens.

Century Precision Optics

Century Precision Optics

For the opto-mechanical design and development of the Canon Century Precision Optics Zoom Lens.

奥斯卡金像奖简介
  1927年5月,美国电影界知名人士在好莱坞发起一个非营利组织,定名为电影艺术与科学学院。学院决定对优秀电影工作者的显著成就给予表彰,设立了“电影艺术与科学学院...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>