网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第11届黄金时段艾美奖颁奖礼

The 11th Primetime Emmy Awards

(1959)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第11届黄金时段艾美奖颁奖礼

第11届黄金时段艾美奖颁奖礼

时间:1959年05月06日

地点:好莱坞红磨坊,纽约齐格菲剧院(Ziegfeld Theatre)和华盛顿五月花酒店

届数:第11届

官方网站: www.emmys.tv

 

第11届黄金时段艾美奖颁奖礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

最佳剧情类剧集(时长超过一小时) Best Dramatic Series - One Hour or Longer 历届获奖名单 最佳剧情类剧集(时长一小时内) Best Dramatic Series - Less Than One Hour 历届获奖名单
获奖
Alcoa Theatre(1957)
Alcoa Theatre

Official ATAS records list title as "Alcoa-Goodyear Theatre". The two programs aired in the same time slot on an alternate basis.

剧情类剧集最佳男主角 Best Actor in a Leading Role (Continuing Character) in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Best Actress in a Leading Role (Continuing Character) in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演(时长一小时或以上) Best Direction of a Single Dramatic Program - One Hour or Longer 历届获奖名单
提名
乔治·罗伊·希尔 George Roy Hill
乔治·罗伊·希尔 George Roy Hill(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For episode "Child of Our Time".

约翰·弗兰克海默 John Frankenheimer
约翰·弗兰克海默 John Frankenheimer(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For episode "A Town Has Turned to Dust".

剧情类剧集最佳编剧(时长少于一小时) Best Writing of a Single Program of a Dramatic Series - Less Than One Hour 历届获奖名单
获奖
提名
Samuel A. Taylor
Samuel A. Taylor(CBS)

G.E. True Theater

For episode "One is a Wanderer".

布莱克·爱德华兹 Blake Edwards
布莱克·爱德华兹 Blake Edwards(NBC)

彼得·冈 Peter Gunn

For episode "The Kill".

罗尔德·达尔 Roald Dahl
罗尔德·达尔 Roald Dahl(CBS)

希区柯克悬念故事集 Alfred Hitchcock Presents

For episode "Lamb to the Slaughter".

Christopher Knopf
Christopher Knopf(NBC)

Alcoa Theatre

For episode "The Loudmouth".

剧情类剧集最佳编剧(时长大于一小时) Best Writing of a Single Dramatic Program - One Hour or Longer 历届获奖名单
获奖
提名
Irving Gaynor Neiman
Irving Gaynor Neiman(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For episode "Child of Our Time".

罗德·瑟林 Rod Serling
罗德·瑟林 Rod Serling(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For episode "A Town Has Turned To Dust".

J.P. Miller
J.P. Miller(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For episode "Days Of Wine And Roses".

霍顿·福特 Horton Foote
霍顿·福特 Horton Foote(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For episode "The Old Man". Horton Foote would again adapt this Faulkner short story in 1997, winning an Emmy on his second try.

剧情类剧集最佳男配角 Best Supporting Actor (Continuing Character) in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Best Supporting Actress (Continuing Character) in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演(时长一小时以内) Best Direction of a Single Program of a Dramatic Series - Less Than One Hour 历届获奖名单
获奖
喜剧类剧集 Comedy Series

最佳喜剧类剧集 Best Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男主角 Best Actor in a Leading Role (Continuing Character) in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女配角 Best Supporting Actress (Continuing Character) in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男配角 Best Supporting Actor (Continuing Character) in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Best Actress in a Leading Role (Continuing Character) in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳编剧 Best Writing of a Single Program of a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
提名
Arnie Rosen
Arnie Rosen Coleman Jaacoby(CBS), Billy Friedberg

菲尔·西尔沃斯秀 The Phil Silvers Show

For episode "Bilko's Vampire".

Bill Manhoff
Bill Manhoff(ABC)

神偷俏佳人 The Real McCoys

For episode "Once There Was a Traveling Salesman".

Roswell Rogers
Roswell Rogers(CBS)

Father Knows Best

For episode "Medal for Margaret".

Dick Wesson
Dick Wesson(NBC), Paul Henning

The Bob Cummings Show

For episode "Grandpa Clobbers the Air Force".

喜剧类剧集最佳导演 Best Direction of a Single Program of a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Peter Tewksbury
Peter Tewksbury(CBS)

Father Knows Best

For episode "Medal for Margaret".

提名
Richard Kinon
Richard Kinon(CBS)

Mr. Adams and Eve

For episode "The Interview".

海·艾弗巴克 Hy Averback
海·艾弗巴克 Hy Averback(ABC)

神偷俏佳人 The Real McCoys

For episode "Kate's Career".

Sheldon Leonard
Sheldon Leonard(CBS)

The Danny Thomas Show

For episode "Pardon My Accent".

Seymour Berns
Seymour Berns(CBS)

The Jack Benny Program

For episode with Gary Cooper.

主要奖项 Main Awards

最佳男演员 Best Single Performance by an Actor 历届获奖名单
提名
Robert Crawford Jr.
Robert Crawford Jr.(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For playing "Tanguy". For episode "Child of Our Time".

保罗·穆尼 Paul Muni
保罗·穆尼 Paul Muni(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For playing "Sam Arlen". For episode "Last Clear Chance".

罗德·斯泰格尔 Rod Steiger
罗德·斯泰格尔 Rod Steiger(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For playing "Harvey Denton". For episode "A Town Has Turned to Dust".

米基·鲁尼 Mickey Rooney
米基·鲁尼 Mickey Rooney(NBC)

Alcoa Theatre

For playing "Eddie".For episode "Eddie".

克里斯托弗·普卢默 Christopher Plummer
克里斯托弗·普卢默 Christopher Plummer(NBC)

霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

For playing "Kenneth Boyd".For episode "Little Moon of Alban".

最佳女演员 Best Single Performance by an Actress 历届获奖名单
获奖
朱丽·哈里斯 Julie Harris
朱丽·哈里斯 Julie Harris(NBC)

霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

For playing "Bridgid Mary".For episode "Little Moon of Alban".

提名
杰拉丹·佩姬 Geraldine Page
杰拉丹·佩姬 Geraldine Page(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For playing "The Young Woman". For episode "The Old Man".

海伦·海丝 Helen Hayes
海伦·海丝 Helen Hayes(CBS)

The United States Steel Hour

For playing "Mother Seraphim". For episode "One Red Rose for Christmas".

朱迪丝·安德森 Judith Anderson
朱迪丝·安德森 Judith Anderson(CBS)

The DuPont Show of the Month

For playing "Marquesa de Montemayor". For episode "The Bridge of San Luis Rey".

玛伦·斯塔普莱顿 Maureen Stapleton
玛伦·斯塔普莱顿 Maureen Stapleton(NBC)

All the King's Men

For playing "Sadie Burke". (Shown within Kraft Television Theatre).

派珀·劳瑞 Piper Laurie
派珀·劳瑞 Piper Laurie(CBS)

剧院90分 Playhouse 90

For playing "Kirsten Clay". For episode "Days of Wine and Roses".

最佳西部剧集 Best Western Series 历届获奖名单  Best Special Dramatic Program - One Hour or Longer 历届获奖名单
获奖
Little Moon of Alban(1958)
Little Moon of Alban

NBC

Shown within Hallmark Hall of Fame.

提名
The DuPont Show of the Month(1957)
The DuPont Show of the Month

For episode "The Hasty Heart".

The DuPont Show of the Month(1957)
The DuPont Show of the Month

For episode "The Bridge of San Luis Rey".

The DuPont Show of the Month(1957)
The DuPont Show of the Month

For episode "Hamlet".

Johnny Belinda(1958)
Johnny Belinda

NBC

Shown within Hallmark Hall of Fame.

年度最佳节目 Most Outstanding Single Program of the Year 历届获奖名单
提名
剧院90分/Playhouse 90(1956)
剧院90分 Playhouse 90

For episode "Child of Our Time".

剧院90分/Playhouse 90(1956)
剧院90分 Playhouse 90

For episode "The Old Man".

霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)
霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

For episode "Little Moon of Alban".

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

音乐类、综艺类节目最佳编剧 Best Writing of a Single Musical or Variety Program 历届获奖名单 最佳音乐/综艺类系列节目 Best Musical or Variety Series 历届获奖名单  Best Special Musical or Variety Program - One Hour or Longer 历届获奖名单 音乐/综艺系列节目最佳男演员 Best Performance by an Actor (Continuing Character) in a Musical or Variety Series 历届获奖名单 音乐类或综艺类节目最佳导演 Best Direction of a Single Musical or Variety Program 历届获奖名单
提名
Gower Champion
Gower Champion(NBC), Joseph Cates

Pontiac Star Parade

For episode "Accent on Love".

Clark Jones
Clark Jones(NBC)

Perry Como's Kraft Music Hall

For episode with Maureen O'Hara and 'Robert Preston' .

音乐/综艺系列节目最佳女演员 Best Performance by an Actress (Continuing Character) in a Musical or Variety Series 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

最佳新闻报道系列 Best News Reporting Series 历届获奖名单
提名
Douglas Edwards with the News(1948)
Douglas Edwards with the News

ABC

ABC

Official ATAS records lists title as "John Daly and the News".

最佳公共服务节目或剧集 Best Public Service Program or Series 历届获奖名单
获奖
提名
ABC

ABC

Meet the Press(1947)
Meet the Press

20世纪/The Twentieth Century(1957)
20世纪 The Twentieth Century

CBS

CBS

CBS

CBS

The six titles listed aired within the eligibility dates for the 1959 Emmys ceremony. Official ATAS records list the title of the nominee as "New York Philharmonic - Young People's Concerts".

最佳问答、观众参与节目 Best Panel, Quiz or Audience Participation Series 历届获奖名单 最佳新闻评论员、分析员 Best News Commentator or Analyst 历届获奖名单 最佳直播摄影 Best Live Camerawork 历届获奖名单
提名
剧院90分/Playhouse 90(1956)
剧院90分 Playhouse 90

CBS

For episode "A Town Has Turned to Dust".

The DuPont Show of the Month(1957)
The DuPont Show of the Month

For episode "The Bridge of San Luis Rey".

剧院90分/Playhouse 90(1956)
剧院90分 Playhouse 90

CBS

For episode "Old Man".

剧院90分/Playhouse 90(1956)
剧院90分 Playhouse 90

CBS

For episode "Child of Our Time".

最佳特殊新闻节目 Best Special News Program 历届获奖名单
提名
Chet Huntley Reporting(1957)
Chet Huntley Reporting

For episode "The Story of Atlas 10B".

最佳摄像 Best Cinematography for Television 历届获奖名单
获奖
Ellis W. Carter
Ellis W. Carter(cinematographer)

NBC

Shown within "Bell Telephone Special".

提名
Mack Stengler
Mack Stengler(cinematographer)

Jane Wyman Presents The Fireside Theatre NBC

For episode "Day of Glory".

Ralph Woolsey
Ralph Woolsey(cinematographer)

赌侠马华力 Maverick ABC

For episode "Diamond in the Rough".

Fred Jackman Jr.
Fred Jackman Jr.(cinematographer)

NBC

For episode "Corporal Hardy".

William Margulies
William Margulies(cinematographer)

CBS

For episode "Ella West".

哈罗德·斯坦 Harold E. Stine
哈罗德·斯坦 Harold E. Stine(cinematographer)

赌侠马华力 Maverick ABC

For episode "Shady Deal at Sunny Acres".

直播节目最佳艺术指导 Best Art Direction in a Live Television Program 历届获奖名单
提名
Robert Wade
Robert Wade(art director)

The DuPont Show of the Month CBS

For episode "The Count of Monte Cristo".

简·斯科特 Jan Scott
简·斯科特 Jan Scott(art director)

NBC

Shown within Hallmark Hall of Fame.

Robert Markel
Robert Markel(art director)

The DuPont Show of the Month CBS Television

For episode "Hamlet".

Warren Clymer
Warren Clymer(art director)

NBC

Shown within Hallmark Hall of Fame.

Walter Scott Herndon
Walter Scott Herndon(art director)

剧院90分 Playhouse 90 CBS

For episode "Old Man".

电视电影类最佳艺术指导 Best Art Direction in a Television Film 历届获奖名单
获奖
Claudio Guzmán
Claudio Guzmán(editor)

Westinghouse Desilu Playhouse CBS

For episode "Bernadette".

提名
Albert M. Pyke
Albert M. Pyke(art director)

NBC

For episode "The Man from Paris".

Charles F. Pyke
Charles F. Pyke(art director), Ralph Berger(art director)

CBS

For episode "The Dutches of Denver".

John T. McCormack
John T. McCormack(art director)

NBC

For episode "Corporal Hardy".

Frank Paul Sylos
Frank Paul Sylos(art director)

写给洛蕾塔的信 Letter to Loretta NBC

For episode "Most Honorable Day".

电视电影最佳剪辑 Best Editing of a Film for Television 历届获奖名单
获奖
Silvio D'Alisera
Silvio D'Alisera(editor)

Project XX NBC

For episode "Meet Mr. Lincoln".

提名
Dick Van Enger Jr.
Dick Van Enger Jr.(editor)

江湖奇士 Bat Masterson

For episode "Two Graves for Swan Valley".

Robert Crawford
Robert Crawford(editor)

The Bob Cummings Show

For episode "Grandpa Clobbers the Air Force".

Danny B. Landres
Danny B. Landres(editor)

施尼茨剧院 Schlitz Playhouse

For episode "Long Distance".

Robert Watts
Robert Watts(editor)

赌侠马华力 Maverick ABC

For episode "Saga of Waco Williams".

Richard Fantl
Richard Fantl(editor)

NBC

For episode "Eddie".

Robert Sparr
Robert Sparr(editor)

赌侠马华力 Maverick ABC

For episode "Rope of Cards".

最佳音乐贡献 Best Musical Contribution to a Television Program 历届获奖名单
提名
Eddy Lawrence Manson
Eddy Lawrence Manson(composer/conductor)

The DuPont Show of the Month

For episode "Harvey".

亨利·曼西尼 Henry Mancini
亨利·曼西尼 Henry Mancini(composer)

彼得·冈 Peter Gunn

For the theme.

Paul Weston
Paul Weston(composer/conductor)

Art Carney Meets Peter and the Wolf

Frank De Vol
Frank De Vol(music director)

NBC

Bernard Green
Bernard Green(music director)

For episode "Johnny Belinda".

最佳编舞 Best Choreography for Television 历届获奖名单
提名
吉恩·凯利 Gene Kelly
吉恩·凯利 Gene Kelly(choreographer)

Omnibus NBC

For episode "Dancing: A Man's Game".

艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee