网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第20届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 20th Primetime Emmy Awards

(1968)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第20届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第20届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1968年05月19日

地点:美国好莱坞守护神剧院和纽约阿美利卡纳酒店

届数:第20届

官方网站: www.emmys.tv

 

第20届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actress in a Leading Role in a Drama 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类最佳女配角 Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Drama 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directorial Achievement in Drama 历届获奖名单
获奖
保罗·博加特 Paul Bogart
保罗·博加特 Paul Bogart(CBS)

CBS Playhouse

For episode "Dear Friends".

提名
李·H. 卡金 Lee H. Katzin
李·H. 卡金 Lee H. Katzin(CBS)

虎胆妙算 Mission: Impossible

For episode "The Killing".

Alex Segal
Alex Segal(CBS)

The Crucible

George Schaefer
George Schaefer(director)

CBS Playhouse CBS

For episode "Do Not Go Gentle Into That Good Night".

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actor in a Leading Role in a Drama 历届获奖名单
获奖
茂文·道格拉斯 Melvyn Douglas
茂文·道格拉斯 Melvyn Douglas(CBS)

CBS Playhouse

For episode "Do Not Go Gentle Into That Good Night (#1.2)".

剧情类最佳男配角 Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Drama 历届获奖名单
获奖
Milburn Stone
Milburn Stone(CBS)

荒野大镖客 Gunsmoke

For episode "Baker's Dozen".

提名
剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Drama 历届获奖名单
获奖
Loring Mandel
Loring Mandel(writer)

CBS Playhouse

For episode "Do Not Go Gentle Into That Good Night (#1.2)".

提名
William Read Woodfield
William Read Woodfield(writer), Allan Balter(writer)

虎胆妙算 Mission: Impossible

For episode "The Seal".

Reginald Rose
Reginald Rose(CBS)

CBS Playhouse

For episode "Dear Friends".

Don Mankiewicz
Don Mankiewicz(writer)

Ironside

For episode "World Premiere".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳男配角 Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Comedy 历届获奖名单 喜剧类最佳女配角 Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Comedy 历届获奖名单
获奖
Marion Lorne
Marion Lorne(ABC)

家有仙妻 Bewitched

Marion Lorne
Marion Lorne

家有仙妻 Bewitched ABC

Awarded posthumously. Lorne died ten days before the ceremony. Elizabeth Montgomery accepted the award.

喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directorial Achievement in Comedy 历届获奖名单
获奖
Bruce Bilson
Bruce Bilson(NBC)

糊涂侦探 Get Smart

For episode "Maxwell Smart, Private Eye".

提名
James Frawley
James Frawley(NBC)

曼基乐队 The Monkees

For episode "The Devil And Peter Tork".

Danny Arnold
Danny Arnold(ABC)

那个女孩 That Girl

For episode "That Girl".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Comedy 历届获奖名单
获奖
Chris Hayward
Chris Hayward(writer), Allan Burns(writer)

He & She

For episode "The Coming Out Party".

提名
Ray Singer
Ray Singer(CBS), Milt Josefsberg

The Lucy Show

For episode "Lucy Gets Jack Benny's Account".

Ruth Brooks Flippen
Ruth Brooks Flippen(ABC), Danny Arnold

那个女孩 That Girl

For episode "The Mailman Cometh".

Arne Sultan
Arne Sultan(writer),来昂纳多·斯泰罗恩 Leonard Stern(writer)

He & She

For episode "The Old Man and The She".

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳音乐/综艺系列节目 Outstanding Musical or Variety Series 历届获奖名单 最佳音乐/综艺节目 Outstanding Musical or Variety Program 历届获奖名单
获奖
霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)
霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

George Schlatter(producer)

For the special (9 September 1967).

Rowan & Martin's Laugh-In(1967)
Rowan & Martin's Laugh-In

George Schlatter(producer)

For the special (9 September 1967).

最佳音乐/综艺节目导演 Outstanding Directorial Achievement in Music or Variety 历届获奖名单 最佳音乐/综艺节目编剧 Outstanding Writing Achievement in Music or Variety 历届获奖名单
获奖
主要奖项 Main Awards

最佳剧情类节目 Outstanding Dramatic Program 历届获奖名单
获奖
霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)
霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

George Schaefer(producer)

For episode "Elizabeth the Queen (#17.3)".

提名
万尼亚舅舅/Uncle Vanya(1963)
万尼亚舅舅 Uncle Vanya

劳伦斯·奥利弗 Laurence Olivier(producer)

Shown within NET Playhouse

CBS Playhouse(1967)
CBS Playhouse

George Schaefer(producer), CBS

For episode "Do Not Go Gentle Into That Good Night".

The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde(1968)
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde

丹·柯蒂斯 Dan Curtis(producer)

CBS Playhouse(1967)
CBS Playhouse

Herbert Brodkin(producer)

For episode "Dear Friends".

Luther(1968)
Luther

Michael Style(producer), Trevor Wallace(producer),美国广播公司 American Broadcasting Company (ABC)

Aired as a "Xerox Special".

其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Cinematography 历届获奖名单
获奖

Ralph Woolsey(cinematographer)

For episode "A Thief is a Thief is a Thief".

提名
 Outstanding Achievement in Art Direction and Scenic Design 历届获奖名单
获奖
Kismet(1967)

Kismet George Gaines(set decorator),简·斯科特 Jan Scott(art director)

Tied with The Fred Astaire Show

The Fred Astaire Show(1968)

The Fred Astaire Show James Trittipo(art director),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

Tied with Kismet

提名
虎胆妙算/Mission: Impossible(1966)

虎胆妙算 Mission: Impossible Bill Ross(art director), CBS

For episode "Echo of Yesterday".

Elizabeth the Queen(1968)

Elizabeth the Queen Warren ClymerNBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

Aired within Hallmark Hall of Fame

The Smothers Brothers Comedy Hour(1967)

The Smothers Brothers Comedy Hour Romain Johnston(art director), Charles Kreiner(set decorator), CBS

For episode November 12, 1967.

 Outstanding Achievement in Film Editing 历届获奖名单
获奖
The Bell Telephone Hour(1959)

The Bell Telephone Hour Peter Johnson(editor),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

For episode "The Sounds and Sights of Chicago".

 Outstanding Individual Achievement in Music (Other Than Composer) 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Musical Composition 历届获奖名单
获奖
我是间谍/I Spy(1965)

我是间谍 I Spy Earle H. Hagen(NBC)

For episode "Laya".

提名
虎胆妙算/Mission: Impossible(1966)

虎胆妙算 Mission: Impossible拉罗·斯齐弗林 Lalo Schifrin(CBS)

For episode "The Seal".

荒野大镖客/Gunsmoke(1955)

荒野大镖客 Gunsmoke Morton Stevens(CBS)

For episode "Major Glory".

CBS Playhouse(1967)

CBS Playhouse Bernard Green(CBS)

For episode "My Father and My Mother".

The High Chaparral(1967)

The High Chaparral Harry Sukman(NBC)

For episode "The Champion of the Western World".

Run for Your Life(1965)

Run for Your Life Pete Rugolo(NBC)

For episode "Cry Hard, Cry Fast".

 Outstanding Achievement in Cultural Documentary and 'Magazine-Type' Program or Series - Individuals 历届获奖名单
提名
NBC Experiment in Television(1967)

NBC Experiment in Television Allan Grant(cameraman)

For episode "What Color is the Wind?".

 Outstanding Achievement in Cultural Documentary and 'Magazine-Type' Program or Series - Programs 历届获奖名单
提名
NBC Experiment in Television(1967)

NBC Experiment in Television Allan Grant(producer)

For episode "What Color is the Wind?".

 Outstanding Achievement in Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖
CBS Playhouse(1967)

CBS Playhouse A.J. Cunningham(technical director), CBS

For episode "Do Not Go Gentle into That Good Night".

 Special Classification of Individual Achievements 历届获奖名单
获奖
The Jackie Gleason Show(1966)

The Jackie Gleason Show阿尔特·卡尼 Art Carney(actor)

For his performances on the show. Tied with Pat Paulsen

The Smothers Brothers Comedy Hour(1967)

The Smothers Brothers Comedy Hour Pat Paulsen CBS

Tied with Art Carney

 Outstanding Achievement in Sports Programming - Programs 历届获奖名单
提名
Nicholas W. Russo

Nicholas W. Russo(executive producer)

Syndicated.

The American Sportsman(1965)

The American Sportsman

Roone Arledge

Roone Arledge(executive producer), ABC

 Outstanding Achievement in Children's Programming - Programs 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Sports Programming - Individuals 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Children's Programming - Individuals 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Daytime Programming - Individuals 历届获奖名单
提名
 Outstanding Individual Achievement in Electronic Production 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Individual Achievement in the Visual Arts 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Daytime Programming - Programs 历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee