网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第21届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 21st Primetime Emmy Awards

(1969)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第21届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第21届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1969年06月08日

地点:美国圣塔莫妮卡市政礼堂(Santa Monica Civic Auditorium)和纽约卡耐基礼堂(Carnegie Hall)

届数:第21届

官方网站: www.emmys.tv

 

第21届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Drama 历届获奖名单
获奖
J.P. Miller
J.P. Miller(CBS)

For episode "The People Next Door".

J.P. Miller
J.P. Miller(CBS)

CBS Playhouse

For episode "The People Next Door".

提名
Ellen M. Violett
Ellen M. Violett(CBS)

For episode "The Experiment".

Allan Sloane
Allan Sloane(writer)

Ellen M. Violett
Ellen M. Violett(CBS)

CBS Playhouse

For episode "The Experiment".

Allan Sloane
Allan Sloane(writer)

Teacher, Teacher

剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directorial Achievement in Drama 历届获奖名单
获奖
大卫·格瑞尼 David Greene
大卫·格瑞尼 David Greene(CBS)

For episode "The People Next Door".

大卫·格瑞尼 David Greene
大卫·格瑞尼 David Greene(CBS)

CBS Playhouse

For episode "The People Next Door".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺、音乐节目 Outstanding Variety or Musical Series 历届获奖名单
获奖

Paul Keyes(producer), Carolyn Raskin(producer), Dick Martin(star), Dan Rowan(star)

Paul Keyes(producer), Dick Martin(star), Carolyn Raskin(producer), Dan Rowan(star)

最佳喜剧/综艺/音乐节目编剧 Outstanding Writing Achievement in Comedy, Variety or Music 历届获奖名单 最佳喜剧/综艺/音乐节目导演 Outstanding Directorial Achievement in Comedy, Variety or Music 历届获奖名单
获奖
Greg Garrison
Greg Garrison(NBC)

The Dean Martin Comedy Hour

For episode on 17 October 1968.

提名
Gordon Wiles
Gordon Wiles(NBC)

For episode on 3 February 1969.

Bill Hobin
Bill Hobin(NBC)

Gordon Wiles
Gordon Wiles(NBC)

For episode on 3 February 1969.

Bill Hobin
Bill Hobin(NBC)

主要奖项 Main Awards

最佳剧情类节目 Outstanding Dramatic Program 历届获奖名单
获奖
George Lefferts

George Lefferts(producer)

Shown within Hallmark Hall of Fame

Teacher, Teacher(1969)
Teacher, Teacher

George Lefferts(producer)

Shown within Hallmark Hall of Fame

提名
虎胆妙算/Mission: Impossible(1966)
虎胆妙算 Mission: Impossible

William Read Woodfield(producer), Allan Balter(producer)

For episode "The Execution".

Michael Bakewell

Michael Bakewell(NET)

Shown within NET Playhouse

海蒂/Heidi(1968)
海蒂 Heidi

Frederick H. Brogger詹姆斯·弗朗西斯 James Franciscus(NBC)

仲夏夜之梦/A Midsummer Night's Dream(1968)
仲夏夜之梦 A Midsummer Night's Dream

Michael Birkett(CBS)

Herbert Brodkin

Herbert Brodkin(CBS)

For episode "The People Next Door".

Talking to a Stranger(1966)
Talking to a Stranger

Michael Bakewell(NET)

Shown within NET Playhouse

CBS Playhouse(1967)
CBS Playhouse

Herbert Brodkin(CBS)

For episode "The People Next Door".

最佳男配角(系列) Outstanding Continued Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series 历届获奖名单 最佳男演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actor in a Leading Role 历届获奖名单
提名
最佳女配角(系列) Outstanding Continued Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series 历届获奖名单 最佳女演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actress in a Leading Role 历届获奖名单
提名
安妮·巴克斯特 Anne Baxter
安妮·巴克斯特 Anne Baxter(NBC)

For episode "The Bobbie Currier Story".

李·格兰特 Lee Grant
李·格兰特 Lee Grant(ABC)

For episode "The Gates of Cerberus".

安妮·巴克斯特 Anne Baxter
安妮·巴克斯特 Anne Baxter(NBC)

The Name of the Game

For episode "The Bobbie Currier Story".

李·格兰特 Lee Grant
李·格兰特 Lee Grant(ABC)

Judd for the Defense

For episode "The Gates of Cerberus".

最佳男配角(单集) Outstanding Single Performance by an Actor in a Supporting Role 历届获奖名单
提名
Ned Glass
Ned Glass(NBC)

For episode "A Little Chicken Soup Never Hurt Anybody".

Billy Schulman
Billy Schulman(NBC)

哈尔·霍尔布鲁克 Hal Holbrook
哈尔·霍尔布鲁克 Hal Holbrook(NBC)

For episode "The Whole World Is Watching (#1.0)".

Ned Glass
Ned Glass(NBC)

Julia

For episode "A Little Chicken Soup Never Hurt Anybody".

哈尔·霍尔布鲁克 Hal Holbrook
哈尔·霍尔布鲁克 Hal Holbrook(NBC)

The Bold Ones: The Lawyers

For episode "The Whole World Is Watching (#1.0)".

Billy Schulman
Billy Schulman(NBC)

Teacher, Teacher

最佳女配角(单集) Outstanding Single Performance by an Actress in a Supporting Role 历届获奖名单
提名
南茜·科瓦克 Nancy Kovack
南茜·科瓦克 Nancy Kovack(CBS)

For episode "The Girl Who Came In With The Tide".

Irene Hervey
Irene Hervey(CBS)

For episode "The O'Casey Scandal".

Pamela Brown
Pamela Brown(NBC)

For episode "The Admirable Crichton (#17.4)".

南茜·科瓦克 Nancy Kovack
南茜·科瓦克 Nancy Kovack(CBS)

Mannix

For episode "The Girl Who Came In With The Tide".

Pamela Brown
Pamela Brown(NBC)

For episode "The Admirable Crichton (#17.4)".

Irene Hervey
Irene Hervey(CBS)

My Three Sons

For episode "The O'Casey Scandal".

其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Cinematography 历届获奖名单
提名
Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O Frank V. Phillips(cinematographer), CBS

For episode "Up Tight".

金星探险者/Land of the Giants(1968)

金星探险者 Land of the Giants Howard Schwartz(cinematographer),美国广播公司 American Broadcasting Company (ABC)

For episode "The Crash" (Pilot).

ABC

For 19th Summer Olympic Games Special Reports: October 16-21, 1968.

 Outstanding Achievement in Art Direction and Scenic Design 历届获奖名单
获奖
虎胆妙算/Mission: Impossible(1966)

虎胆妙算 Mission: Impossible Bill Ross(art director), Lou Hafley(set decorator), CBS

 Outstanding Achievement in Film Editing 历届获奖名单
获奖
Bill Mosher

Bill Mosher(editor),美国广播公司 American Broadcasting Company (ABC)

For episode "An Elephant in a Cigar Box".

Judd for the Defense(1967)

Judd for the Defense Bill Mosher(editor),美国广播公司 American Broadcasting Company (ABC)

For episode "An Elephant in a Cigar Box".

 Special Classification of Outstanding Individual Achievements - Special Photographic Effects 历届获奖名单
提名
星际旅行/Star Trek(1966)

星际旅行 Star Trek Westheimer Company(special photographic effects), Frank Van Der Veer Labs(special photographic effects), Howard A. Anderson Company(special photographic effects), Cinema Research Corporation(special photographic effects)

For episode "The Tholian Web".

星际旅行/Star Trek(1966)

星际旅行 Star Trek Howard A. Anderson Company(special photographic effects), Frank Van Der Veer Labs(special photographic effects), Cinema Research Corporation(special photographic effects), Westheimer Company(special photographic effects), NBC

For episode "The Tholian Web".

 Outstanding Variety or Musical Program 历届获奖名单
获奖
Sam Denoff

Roy Silver(executive producer), Bill Persky(producer), Bill Hobin(producer), Sam Denoff(producer),比尔·考斯比 Bill Cosby(star),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

Bill Persky

比尔·考斯比 Bill Cosby(star), Sam Denoff(producer), Bill Hobin(producer), Bill Persky(producer), Roy Silver(executive producer), NBC

 Outstanding Achievement in Musical Composition 历届获奖名单
提名
虎胆妙算/Mission: Impossible(1966)

虎胆妙算 Mission: Impossible拉罗·斯齐弗林 Lalo Schifrin(CBS)

For episode "The Heir Apparent".

Hugo Montenegro

Hugo Montenegro(ABC)

For episode "Take Your Lover In The Ring".

Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O Morton Stevens(CBS)

For episode "Pilot (#1.0)".

Jacques Belasco

Jacques Belasco(ABC)

The Outcasts(1968)

The Outcasts Hugo Montenegro(ABC)

For episode "Take Your Lover In The Ring".

Hemingway's Spain: A Love Affair(1968)

Hemingway's Spain: A Love Affair Jacques Belasco(ABC)

 Outstanding Individual Achievement in Music 历届获奖名单
获奖
Mort Lindsey

Mort Lindsey(musical director)

A Happening in Central Park(1968)

A Happening in Central Park Mort Lindsey(musical director)

提名
Herb Alpert

Herb Alpert(arranger/conductor)

Billy Barnes(special material)

John Scott Trotter

Tom Adair(words and music), John Scott Trotter(words and music)

The Beat of the Brass(1968)

The Beat of the Brass Herb Alpert(arranger/conductor)

The Story of Babar, the Little Elephant(1968)

The Story of Babar, the Little Elephant Tom Adair(words and music), John Scott Trotter(words and music)

Billy Barnes(special material)

 Outstanding Achievement in News Documentary Programming - Programs 历届获奖名单  Special Classification Achievements - Individuals (Variety Performances) 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖

A.J. Cunningham(technical director), CBS

For episode "The People Next Door".

CBS Playhouse(1967)

CBS Playhouse A.J. Cunningham(technical director), CBS

For episode "The People Next Door".

 Outstanding Achievement in Children's Programming - Programs 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Children's Programming - Individuals 历届获奖名单
提名
Robert Keeshan

Robert Keeshan(CBS)

Burr Tillstrom

Burr Tillstrom(performer)

For episode "The Reluctant Dragon".

Captain Kangaroo(1955)

Captain Kangaroo Robert Keeshan(CBS)

NBC Children's Theatre(1963)

NBC Children's Theatre Burr Tillstrom(performer)

For episode "The Reluctant Dragon".

 Outstanding Achievement in Daytime Programming - Individuals 历届获奖名单
 Special Classification Achievements - Programs 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Electronic Production 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Sports Programming 历届获奖名单
获奖
Roone Arledge

Roone Arledge(executive producer), ABC

Marvin Schlenker

Bill Bennington(director),安迪·赛德里斯 Andy Sidaris(director), Doug Wilson(director), Lou Volpicelli(director), Marvin Schlenker(director), Mike Freedman(director), Marc Memion(director), ABC

 Outstanding Individual Achievement in the Visual Arts 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Daytime Programming - Programs 历届获奖名单
提名
Bob Quigley

Merrill Heatter(executive producer), Bob Quigley(executive producer)

The Hollywood Squares(1965)

The Hollywood Squares Merrill Heatter(executive producer), Bob Quigley(executive producer)

艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee