网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第23届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 23rd Primetime Emmy Awards

(1971)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第23届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第23届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1971年05月09日

地点:美国好莱坞守护神剧院

届数:第23届

官方网站: www.emmys.tv

 

第23届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

最佳剧情剧 Outstanding Series - Drama 历届获奖名单
获奖
提名
Jac Venza

Jac Venza(executive producer)

Joel Rogosin

Cy Chermak(executive producer), Douglas Benton(producer), Winston Miller(producer), Joel Rogosin(producer), Albert Aley(producer)

Donald Wilson

Christopher Sarson(producer), Donald Wilson(producer)

维尔比医生/Marcus Welby, M.D.(1969)
维尔比医生 Marcus Welby, M.D.

David Victor(executive producer), David J. O'Connell(producer)

剧情类剧集最佳编剧-原创剧本 Outstanding Writing Achievement in Drama - Original Teleplay 历届获奖名单
提名
Allan Balter
Allan Balter(NBC), William Read Woodfield

For episode "San Francisco International (#1.0)".

David Karp
David Karp(CBS)

剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in Drama 历届获奖名单
获奖
David Burns
David Burns(NBC)

ITV周六之夜剧场 ITV Saturday Night Theatre

For episode "The Price (#3.16)". (Shown within Hallmark Hall of Fame). Postumously.

剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in Drama 历届获奖名单
获奖
玛格丽特·莱顿 Margaret Leighton
玛格丽特·莱顿 Margaret Leighton(NBC)

For episode "Hamlet (#20.1)".

剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳编剧-改编剧本 Outstanding Writing Achievement in Drama - Adaptation 历届获奖名单
获奖
提名
John Barton
John Barton(NBC)

For episode "Hamlet"

迪安·雷斯纳 Dean Riesner
迪安·雷斯纳 Dean Riesner(writer)

剧情类最佳导演(拥有连续角色或主题的单集/系列剧) Outstanding Directorial Achievement in Drama - A Single Program of a Series with Continuing Characters and/or Theme 历届获奖名单
获奖
Daryl Duke
Daryl Duke(NBC)

For episode "The Day the Lion Died".

提名
Bob Sweeney
Bob Sweeney(CBS)

Hawaii Five-O

For episode "Over Fifty? Steal!".

约翰·班德汉姆 John Badham
约翰·班德汉姆 John Badham(NBC)

For episode "A Single Blow Of A Sword".

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Drama 历届获奖名单
获奖
Joel Oliansky
Joel Oliansky(writer)

For episode "To Taste of Death But Once".

提名
Jerrold Freedman
Jerrold Freedman(writer)

NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

David W. Rintels
David W. Rintels(writer)

For episode "A Continual Roar of Musketry", parts I & II.

喜剧类剧集 Comedy Series

最佳喜剧 Outstanding Series - Comedy 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directorial Achievement in Comedy 历届获奖名单
获奖
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Toulouse Lautrec Is One Of My Favorite Artists".

提名
Alan Rafkin
Alan Rafkin(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Support Your Local Mother".

John Rich
John Rich(CBS)

全家福 All in the Family

For episode "Gloria's Pregnancy".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Comedy 历届获奖名单
提名
Stanley Ralph Ross
Stanley Ralph Ross(CBS)

全家福 All in the Family

For episode "Oh, My Aching Back".

诺曼·李尔 Norman Lear
诺曼·李尔 Norman Lear(CBS)

全家福 All in the Family

For episode "Meet the Bunkers".

Madelyn Davis
Madelyn Davis(CBS), Bob Carroll Jr.

Here's Lucy

For episode "Lucy Meets the Burtons".

喜剧类剧集最佳女配角 Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in Comedy 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男配角 Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in Comedy 历届获奖名单
主要奖项 Main Awards

最佳新剧集 Outstanding New Series 历届获奖名单
提名
David Levinson

David Levinson(producer)

Bob Henry

Monte Kay(executive producer), Bob Henry(producer)

玛丽·泰勒·摩尔秀/Mary Tyler Moore(1970)
玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

詹姆斯·L·布鲁克斯 James L. Brooks(executive producer), Allan Burns(executive producer), David Davis(producer)

单身公寓/The Odd Couple(1970)
单身公寓 The Odd Couple

Jerry Belson(executive producer),盖瑞·马歇尔 Garry Marshall(executive producer), Jerry Davis(producer)

最佳男演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actor in a Leading Role 历届获奖名单
获奖
乔治·C·斯科特 George C. Scott
乔治·C·斯科特 George C. Scott(NBC)

ITV周六之夜剧场 ITV Saturday Night Theatre

For episode "The Price (#3.16)". (Shown within Hallmark Hall of Fame). George C. Scott was not present at the awards ceremony. Fellow nominee Jack Cassidy, whom Scott directed in the TV movie The Andersonville Trial, accepted the award on Scott's behalf.

提名
最佳导演(单集剧情) Outstanding Directorial Achievement in Drama - A Single Program 历届获奖名单
获奖
Fielder Cook
Fielder Cook(NBC)

ITV周六之夜剧场 ITV Saturday Night Theatre

For episode "The Price (#3.16)". (Shown within Hallmark Hall of Fame).

提名
Peter Wood
Peter Wood(NBC)

For episode "Hamlet (#20.1)".

詹姆斯·戈德斯通 James Goldstone
詹姆斯·戈德斯通 James Goldstone(NBC)

For episode "A Clear and Present Danger (#1.0)".

约瑟夫·萨金特 Joseph Sargent
约瑟夫·萨金特 Joseph Sargent(ABC)

部族 Tribes

最佳女演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actress in a Leading Role 历届获奖名单
提名
李·格兰特 Lee Grant
李·格兰特 Lee Grant(NBC)

警探科伦波 Columbo

For episode "Ransom for a Dead Man (#1.0)".

科琳·杜赫斯特 Colleen Dewhurst
科琳·杜赫斯特 Colleen Dewhurst(NBC)

ITV周六之夜剧场 ITV Saturday Night Theatre

For episode "The Price (#3.16)". (Shown within Hallmark Hall of Fame).

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺/音乐节目编剧 Outstanding Writing Achievement in Variety or Music 历届获奖名单
获奖
Bob Schiller
Bob Schiller(writer), Norman Steinberg(writer),弗利普·威尔逊 Flip Wilson(writer), Bob Weiskopf(writer), Herbert Baker(writer), Hal Goodman(writer), Larry Klein(writer)

For episode with Lena Horne and Tony Randall (10 December 1970).

提名
Tony Webster
Tony Webster(writer), Coleman Jaacoby(writer), Bob Ellison(writer), Carroll Moore(writer), Danny Simon(writer), Marty Farrell(writer), Norman Barasch(writer)

For episode "Kopykats Kopy TV".

Roger Beatty
Roger Beatty(writer), Heywood Kling(writer), Arnie Rosen(writer), Gail Parent(writer), Kenny Solms(writer), Don Hinkley(writer), Arthur Julian(writer), Jack Mendelsohn(writer), Larry Siegel(writer), Stanley Hart(writer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Rita Hayworth.

最佳综艺系列节目--音乐秀 Outstanding Variety Series - Musical 历届获奖名单
获奖
弗利普·威尔逊 Flip Wilson

Monte Kay(executive producer), Bob Henry(producer),弗利普·威尔逊 Flip Wilson(star)

最佳综艺/音乐节目导演 Outstanding Directorial Achievement in Variety or Music 历届获奖名单
获奖
Mark Warren
Mark Warren(NBC)

For episode with Orson Welles.

提名
Art Fisher
Art Fisher(NBC)

For episode "Andy Williams Christmas Show".

Tim Kiley
Tim Kiley(NBC)

For episode on 17 September 1970 (with David Frost, James Brown and The Muppets).

最佳喜剧/综艺/音乐节目编剧 Outstanding Writing Achievement in Comedy, Variety or Music 历届获奖名单 最佳综艺系列节目--脱口秀 Outstanding Variety Series - Talk 历届获奖名单
获奖
Peter Baker

David Frost(star), Peter Baker(producer)

最佳喜剧/综艺/音乐节目导演 Outstanding Directorial Achievement in Comedy, Variety or Music 历届获奖名单
获奖
其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Music Direction of a Variety, Musical or Dramatic Program 历届获奖名单
获奖
Dominic Frontiere

Dominic Frontiere(music director)

提名

John Addison(music director)

For episode "Hamlet (#20.1)".

Mort Lindsey

Mort Lindsey(music director)

For episode "Big Band Salute", parts I & II.

 Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖

Rick Bennewitz(cameraman)

 Outstanding Achievement in Lighting Direction 历届获奖名单
获奖

For episode "Hamlet (#20.1)".

提名

For episode "Andy Williams Christmas Show".

 Outstanding Achievement in Cinematography for Entertainment Programming - For a Series or a Single Program of a Series 历届获奖名单
提名
大淘金/Bonanza(1959)

大淘金 Bonanza Ted Voightlander(NBC)

For episode "The Love Child".

维尔比医生/Marcus Welby, M.D.(1969)

维尔比医生 Marcus Welby, M.D. Walter Strenge(cinematographer)

For episode "A Spanish Saying I Made Up".

 Outstanding Achievement in Cinematography for News and Documentary Programming - Regularly Scheduled News Programs and Coverage of Special Events 历届获奖名单
获奖
CBS沃尔特·克隆凯特晚间新闻放送/CBS Evening News with Walter Cronkite(1962)

CBS沃尔特·克隆凯特晚间新闻放送 CBS Evening News with Walter Cronkite

For the segment "Los Angeles Earthquake: Sylmar V.A. Hospital".

 Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - For a Musical or Variety Single Program of a Series or a Special Program 历届获奖名单
获奖
George Gaines

James Trittipo(art director), George Gaines(set decorator)

提名
Romain Johnston

Romain Johnston(art director),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

Robert Checchi

Rene Lagler(art director), Robert Checchi(set decorator), CBS

Fred Luff III

Fred Luff III(art director)

Syndicated.

 Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - For a Dramatic Program or Feature Length Film, a Single Program of a Series or a Special Program 历届获奖名单
获奖

Peter Roden(NBC)

For episode "Hamlet (#20.1)".

提名
John J. Lloyd

Ruby R. Levitt(set decorator), John J. Lloyd(art director),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

蒙特赛拉特岛/Montserrat(1971)

蒙特赛拉特岛 Montserrat简·斯科特 Jan Scott(art director)

ITV周六之夜剧场/ITV Saturday Night Theatre(1969)

ITV周六之夜剧场 ITV Saturday Night Theatre John Clements(art director)

For episode "The Price (#3.16)". (Shown within Hallmark Hall of Fame).

Fred Price

Jan Van Tamelen(art director), Fred Price(set decorator)

For episode "The Mouse That Died".

 Outstanding Achievement in Costume Design 历届获奖名单
获奖

Martin Baugh(costume designer), David Walker(costume designer)

For episode "Hamlet (#20.1)".

提名
Ret Turner

Ret Turner(costume designer)

For episode "Andy Williams Christmas Show".

 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单
获奖
提名
 Outstanding Achievement in Live or Tape Sound Mixing 历届获奖名单
获奖

For episode "Hamlet (#20.1)".

 Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming - For a Series or a Single Program of a Series 历届获奖名单
获奖
Michael Economou

Michael Economou(editor)

For episode "A Continual Roar of Musketry", parts I & II.

提名
Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O Arthur Hilton(editor), CBS

Douglas Stewart

Douglas Stewart(editor)

For episode "To Taste of Death But Once".

 Outstanding Achievement in Video Tape Editing 历届获奖名单
获奖
Marco Zappia

Marco Zappia(CBS)

For episode with Roger Miller and Peggy Little.

提名
 Outstanding Achievement in Film Sound Editing 历届获奖名单
获奖
部族/Tribes(1970)

部族 Tribes Don Hall(sound editor)

 Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单
提名
Perc Westmore

Perc Westmore(makeup),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

家有仙妻/Bewitched(1964)

家有仙妻 Bewitched

For episode "Samantha's Old Man".

For episode "Hamlet (#20.1)".

 Outstanding Single Program - Variety or Musical - Variety and Popular Music 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Music Composition - For a Series or a Single Program of a Series (First Year of Music's Use Only) 历届获奖名单
获奖
大淘金/Bonanza(1959)

大淘金 Bonanza David Rose(composer)

For episode "The Love Child".

提名
美国式的爱/Love, American Style(1969)

美国式的爱 Love, American Style Charles Fox(ABC)

Frank Comstock

Frank Comstock(composer)

For episode "Elegy For a Pig".

Billy Goldenberg

Robert Prince(composer), Billy Goldenberg(composer)

For the Gene Berry Segment LA 2017.

 Outstanding Single Program - Variety or Musical - Classical Music 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Music Composition - For a Special Program 历届获奖名单
获奖
Walter Scharf

Walter Scharf(ABC)

For episode "The Tragedy of The Red Salmon".

提名

John Addison(NBC)

For episode "Hamlet (#20.1)".

Pete Rugolo

Pete Rugolo(NBC)

 Outstanding Achievement in Music, Lyrics and Special Material 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Cultural Documentary Programming - Programs 历届获奖名单
获奖
Robert Hughes

Robert Hughes(producer)

最佳电视电影(剧情/喜剧) Outstanding Single Program - Drama or Comedy 历届获奖名单
获奖
提名
夜间画廊/Night Gallery(1970)
夜间画廊 Night Gallery

Jack Laird(producer)

For episode "They're Tearing Down Tim Riley's Bar".

Cecil Clarke(executive producer), George LeMaire(producer)

For episode "Hamlet (#20.1)".

ITV周六之夜剧场/ITV Saturday Night Theatre(1969)
ITV周六之夜剧场 ITV Saturday Night Theatre

David Susskind(producer)

For episode "The Price (#3.16)". (Shown within Hallmark Hall of Fame).

David J. O'Connell

David Victor(executive producer), David J. O'Connell(producer)

For parts I and II.

 Special Classification of Outstanding Program and Individual Achievement - Individuals 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Children's Programming - Programs 历届获奖名单
获奖

David D. Connell(executive producer), Jon Stone(producer)

提名
Richard Carter

John J. Sommers(executive producer), Richard Carter(executive producer)

 Outstanding Achievement in Children's Programming - Individuals 历届获奖名单
获奖
提名

George Riesenberger(lighting director)

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
获奖
Ernie Flatt
Ernie Flatt(CBS)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Nanette Fabray and Ken Berry.

提名
Claude Chagrin
Claude Chagrin(NBC)

For episode "Hamlet (#20.1)".

 Outstanding Achievement in Sports Programming 历届获奖名单  Outstanding Achievment in Daytime Programing - Individuals 历届获奖名单
提名

For episode on 21 August 1970.

John A. Wendell

John A. Wendell(set decorator)

For episode on 1 March 1971.

 Special Classification of Outstanding Program and Individual Achievement - Programs 历届获奖名单
获奖
提名
 Outstanding Achievement in Daytime Programming - Programs 历届获奖名单
提名

Treena Kerr(producer)

 Outstanding Achievement in Cinematography for Entertainment Programming - For a Special or Feature Length Program Made for Television 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming - For a Special or Feature Length Program Made for Television 历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee