网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第25届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 25th Primetime Emmy Awards

(1973)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第25届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第25届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1973年05月20日

地点:美国洛杉矶世纪城舒伯特剧场(Shubert Theatre)

届数:第25届

官方网站: www.emmys.tv

 

第25届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

最佳剧情剧(连续) Outstanding Drama Series - Continuing 历届获奖名单
获奖
提名
侦探加农/Cannon(1971)
侦探加农 Cannon

Quinn Martin(executive producer), Harold Gast(producer), Adrian Samish(producer)

Hawaii Five-O(1968)
Hawaii Five-O

Leonard Freeman(executive producer), Bob Sweeney(producer), Bill Finnegan(producer)

功夫/Kung Fu(1972)
功夫 Kung Fu

Jerry Thorpe(ABC)

Ben Roberts

布鲁斯·盖勒 Bruce Geller(executive producer), Ivan Goff(producer), Ben Roberts(producer)

警探科伦波/Columbo(1968)
警探科伦波 Columbo

Dean Hargrove(NBC)

(Shown within The NBC Mystery Movie.)

Mannix(1967)
Mannix

布鲁斯·盖勒 Bruce Geller(executive producer), Ivan Goff(producer), Ben Roberts(producer)

最佳剧情/喜剧-系列剧有限集数 Outstanding Drama/Comedy - Limited Episodes 历届获奖名单
获奖
John McRae

John McRae(producer)

For parts I-V.

Tom Brown's Schooldays(1971)
Tom Brown's Schooldays

John McRae(producer)

For parts I-V.

剧情类剧集最佳编剧-改编剧本 Outstanding Writing Achievement in Drama - Adaptation 历届获奖名单 最佳男演员(剧情/喜剧-系列剧有限集数) Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role (Drama/Comedy - Limited Episodes) 历届获奖名单
获奖
Anthony Murphy
Anthony Murphy(PBS)

For parts I-V.

Anthony Murphy
Anthony Murphy(PBS)

Tom Brown's Schooldays

For parts I-V.

最佳女演员(剧情/喜剧-系列剧有限集数) Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role (Drama/Comedy - Limited Episodes) 历届获奖名单
提名
Margaret Tyzack
Margaret Tyzack(PBS)

贝蒂表妹 Cousin Bette

For parts I-V.

Vivien Heilbron
Vivien Heilbron(PBS)

For parts I-V.

Vivien Heilbron
Vivien Heilbron(PBS)

For parts I-V.

剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in Drama 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in Drama 历届获奖名单 剧情类最佳导演(拥有连续角色或主题的单集/系列剧) Outstanding Directorial Achievement in Drama - A Single Program of a Series with Continuing Characters and/or Theme 历届获奖名单
获奖
Jerry Thorpe
Jerry Thorpe(ABC)

功夫 Kung Fu

For episode "An Eye for an Eye".

提名
Lee Philips
Lee Philips(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Love Story".

Edward M. Abroms
Edward M. Abroms(NBC)

警探科伦波 Columbo

For episode "The Most Dangerous Match (#2.7)".

剧情类剧集最佳编剧-原创剧本 Outstanding Writing Achievement in Drama - Original Teleplay 历届获奖名单
获奖
Abby Mann
Abby Mann(writer)

侦探科杰克 Kojak

For episode "The Marcus-Nelson Murders (#1.0)".

提名
David Karp
David Karp(CBS)

For episode "Hawkins on Murder (#1.0)".

William Link
William Link(writer), Richard Levinson(writer)

那个不寻常的夏天 That Certain Summer

David Karp
David Karp(CBS)

Hawkins

For episode "Hawkins on Murder (#1.0)".

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Drama 历届获奖名单
获奖
John McGreevey
John McGreevey(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Scholar".

提名
Earl Hamner Jr.
Earl Hamner Jr.(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Love Story".

史蒂文·布奇柯 Steven Bochco
史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(writer)

警探科伦波 Columbo

For episode "Étude in Black (#2.1)".

最佳男演员(剧情系列剧) Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role (Drama Series - Continuing) 历届获奖名单 最佳女演员(剧情系列剧) Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role (Drama Series - Continuing) 历届获奖名单
喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Continued Performance by an Actor in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Continued Performance by an Actress in a Leading Role in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男配角 Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in Comedy 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女配角 Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in Comedy 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directorial Achievement in Comedy 历届获奖名单
获奖
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "It's Whether You Win Or Lose".

提名
Bob LaHendro
Bob LaHendro(CBS), John Rich

全家福 All in the Family

For episode "The Bunkers And The Swingers".

Gene Reynolds
Gene Reynolds(CBS)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For the pilot episode.

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing Achievement in Comedy 历届获奖名单
获奖
Lee Kalcheim
Lee Kalcheim(CBS), Bernard West Michael Ross

全家福 All in the Family

For episode "The Bunkers And The Swingers".

主要奖项 Main Awards

最佳电视电影(剧情/喜剧) Outstanding Single Program - Drama or Comedy 历届获奖名单
获奖
George Schaefer

Roger Gimbel(executive producer), George Schaefer(producer)

A War of Children(1972)
A War of Children

Roger Gimbel(executive producer), George Schaefer(producer)

最佳新剧集 Outstanding New Series 历届获奖名单 最佳男演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actor in a Leading Role 历届获奖名单 最佳女演员(单集) Outstanding Single Performance by an Actress in a Leading Role 历届获奖名单 最佳导演(单集剧情) Outstanding Directorial Achievement in Drama - A Single Program 历届获奖名单
获奖
约瑟夫·萨金特 Joseph Sargent
约瑟夫·萨金特 Joseph Sargent(CBS)

侦探科杰克 Kojak

For episode "The Marcus-Nelson Murders (#1.0)".

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺音乐系列剧 Outstanding Variety Musical Series 历届获奖名单 音乐/综艺节目最佳配角 Outstanding Achievement by a Supporting Performer in Music or Variety 历届获奖名单 最佳综艺/音乐节目导演 Outstanding Directorial Achievement in Variety or Music 历届获奖名单
获奖
Bill Davis
Bill Davis(ABC)

For episode on 13 September 1972 (with 'Lisa Doolittle' and ' Mary Poppins').

Bill Davis
Bill Davis(ABC)

For episode on 13 September 1972 (with 'Lisa Doolittle' and ' Mary Poppins').

提名
Tim Kiley
Tim Kiley(NBC)

For episode on 16 November 1972 (with Roberta Flack and Burt Reynolds).

Art Fisher
Art Fisher(CBS)

For episode with Mike Connors.

Tim Kiley
Tim Kiley(NBC)

Flip

For episode on 16 November 1972 (with Roberta Flack and Burt Reynolds).

Art Fisher
Art Fisher(CBS)

The Sonny and Cher Comedy Hour

For episode with Mike Connors.

最佳喜剧/综艺/音乐节目导演 Outstanding Directorial Achievement in Comedy, Variety or Music 历届获奖名单 最佳喜剧/综艺/音乐节目编剧 Outstanding Writing Achievement in Comedy, Variety or Music 历届获奖名单 最佳综艺/音乐节目编剧 Outstanding Writing Achievement in Variety or Music 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Music Direction of a Variety, Musical or Dramatic Program 历届获奖名单
获奖
卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Peter Matz(CBS)

For episode with 'Anthony Newley' and Bernadette Peters.

提名
Van Alexander

Van Alexander(music director)

For episode with Debbie Reynolds.

化身博士/Dr. Jekyll and Mr. Hyde(1973)

化身博士 Dr. Jekyll and Mr. Hyde Irwin Kostal(music director)

The Wacky World of Jonathan Winters(1972)

The Wacky World of Jonathan Winters Van Alexander(music director)

For episode with Debbie Reynolds.

 Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
提名

CBS

Sam Drummy

Sam Drummy(cameraman)

For Apollo 17 Splashdown pool coverage

The Sonny and Cher Comedy Hour(1971)

The Sonny and Cher Comedy Hour Tom McConnell(cameraman), Barney Neeley(cameraman), CBS

 Outstanding Achievement in Lighting Direction 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Cinematography for Entertainment Programming - For a Series or a Single Program of a Series 历届获奖名单
获奖
功夫/Kung Fu(1972)

功夫 Kung Fu Jack Woolf(ABC)

For episode "An Eye for an Eye".

提名

Sam Leavitt(cinematographer)

For episode "Detour to Nowhere (#1.0)".

侦探科杰克/Kojak(1973)

侦探科杰克 Kojak Gerald Perry Finnerman(CBS)

Sam Leavitt(cinematographer)

For episode "Detour to Nowhere (#1.0)".

 Outstanding Achievement in Cinematography for Entertainment Programming - For a Special or Feature Length Program of a Series 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - For a Musical or Variety Single Program of a Series or a Special Program 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Costume Design 历届获奖名单
提名
Theoni V. Aldredge

Theoni V. Aldredge(costume designer), CBS

化身博士/Dr. Jekyll and Mr. Hyde(1973)

化身博士 Dr. Jekyll and Mr. Hyde Emma Porteus(costume designer),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

CBS

For episode "Cortez and Montezuma: The Conquest of an Empire".

警探科伦波/Columbo(1968)

警探科伦波 Columbo Grady Hunt(costume designer)

For episode "Dagger of the Mind (#2.4)".

Much Ado About Nothing(1973)

Much Ado About Nothing Theoni V. Aldredge(costume designer), CBS

Appointment with Destiny(1971)

Appointment with Destiny CBS

For episode "Cortez and Montezuma: The Conquest of an Empire".

 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单
获奖

CBS

For episode "Surrender at Appomattox".

Appointment with Destiny(1971)

Appointment with Destiny CBS

For episode "Surrender at Appomattox".

 Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming - For a Special or Feature Length Program of a Series 历届获奖名单
获奖
Appointment with Destiny(1971)

Appointment with Destiny Peter C. Johnson(editor), Ed Spiegel(editor), CBS

For episode "Surrender at Appomattox".

 Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming - For a Series or a Single Program of a Series 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Video Tape Editing 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Sound Editing 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Music Composition - For a Series or a Single Program of a Series (First Year of Music's Use Only) 历届获奖名单
提名
Marty Paich

Marty Paich(NBC)

Alexander Courage

Alexander Courage(CBS)

For episode "Cycle of Peril".

Ironside(1967)

Ironside Marty Paich(NBC)

Medical Center(1969)

Medical Center Alexander Courage(CBS)

For episode "Cycle of Peril".

 Outstanding Achievement in Music Composition - For a Special Program 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Music, Lyrics and Special Material 历届获奖名单
提名
Earl Brown

Earl Brown(composer)

For episode with Jean Stapleton ("The Gloria Majestic Story").

侦探科杰克/Kojak(1973)

侦探科杰克 Kojak Billy Goldenberg(composer)

For episode "The Marcus-Nelson Murders (#1.0)".

The Sonny and Cher Comedy Hour(1971)

The Sonny and Cher Comedy Hour Earl Brown(composer)

For episode with Jean Stapleton ("The Gloria Majestic Story").

 Outstanding Single Program - Variety and Popular Music 历届获奖名单
提名
 Outstanding Achievement by Individuals in Daytime Drama 历届获奖名单
提名
我们的日子/Days of our Lives(1965)

我们的日子 Days of our Lives麦克唐纳·凯瑞 Macdonald Carey(performer)

我们的日子/Days of our Lives(1965)

我们的日子 Days of our Lives Wes Kenney(director)

For episode on 9 January 1973.

Peter Levin

Peter Levin(director)

For episode on 17 July 1972.

John A. Wendell

John A. Wendell(set decorator)

只此一生/One Life to Live(1968)

只此一生 One Life to Live David Pressman(director)

For episode on 23 January 1973.

Love Is a Many Splendored Thing(1967)

Love Is a Many Splendored Thing John A. Wendell(set decorator)

The Doctors(1963)

The Doctors

For episode on 9 January 1973.

Love Is a Many Splendored Thing(1967)

Love Is a Many Splendored Thing Peter Levin(director)

For episode on 17 July 1972.

 Outstanding Program Achievement in Daytime Drama 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Children's Programming - Informational/Factual 历届获奖名单
获奖
Shari Lewis

Shari Lewis(NBC)

约瑟夫·巴伯拉 Joseph Barbera

William Hanna(producer),约瑟夫·巴伯拉 Joseph Barbera(producer)

For episode "The Last of the Curlews (#1.1)".

ABC Afterschool Specials(1972)

ABC Afterschool Specials约瑟夫·巴伯拉 Joseph Barbera(producer), William Hanna(producer)

For episode "The Last of the Curlews (#1.1)".

A Picture of Us(1973)

A Picture of Us Shari Lewis(NBC)

提名

Lester Cooper(executive producer)

Jameson Brewer

Jameson Brewer(writer)

For episode "The Last of the Curlews".

In the News(1971)

In the News

ABC Afterschool Specials(1972)

ABC Afterschool Specials Jameson Brewer(writer)

For episode "The Last of the Curlews".

Make a Wish(1970)

Make a Wish Lester Cooper(executive producer)

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
提名
Tony Charmoli
Tony Charmoli(choreographer)

For episode with Robert Goulet and Joel Grey.

Ernie Flatt
Ernie Flatt(choreographer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode "Family Show".

Tony Charmoli
Tony Charmoli(choreographer)

For episode with Robert Goulet and Joel Grey.

 Outstanding Achievement by Individuals in Daytime Programming 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Sports Programming 历届获奖名单
 Outstanding Program Achievement in Daytime 历届获奖名单
获奖
狄娜·肖尔 Dinah Shore

Henry Jaffe(executive producer), Fred Tatashore(producer),狄娜·肖尔 Dinah Shore(star)

Dinah's Place(1970)

Dinah's Place Henry Jaffe(executive producer),狄娜·肖尔 Dinah Shore(star), Fred Tatashore(producer)

提名

Merrill Heatter(executive producer), Bob Quigley(executive producer), Jay Redack(producer)

Robert Rubin

Robert Rubin(NBC)

Barry Sand(producer),迈克·道格拉斯 Mike Douglas(star)

Howard Felsher

Frank Wayne(executive producer), Howard Felsher(producer)

The Hollywood Squares(1965)

The Hollywood Squares Merrill Heatter(executive producer), Bob Quigley(executive producer), Jay Redack(producer)

Jeopardy!(1964)

Jeopardy! Robert Rubin(NBC)

Password All-Stars(1961)

Password All-Stars Howard Felsher(producer), Frank Wayne(executive producer)

迈克·道格拉斯 Mike Douglas(star), Barry Sand(producer)

 Outstanding Achievement in Children's Programming - Entertainment/Fictional 历届获奖名单
获奖
Thad Mumford

汤姆·韦登 Tom Whedon(writer), John Boni(writer), Sara Compton(writer), Tom Dunsmuir(writer), Thad Mumford(writer), Jeremy Stevens(writer), Jim Thurman(writer)

Jon Stone(executive producer), Robert Cunniff(producer)

Christopher Sarson

Christopher Sarson(PBS)

Zoom(1972)

Zoom Christopher Sarson(PBS)

Jon Stone(executive producer), Robert Cunniff(producer)

The Electric Company(1971)

The Electric Company John Boni(writer), Thad Mumford(writer), Jeremy Stevens(writer),汤姆·韦登 Tom Whedon(writer), Sara Compton(writer), Tom Dunsmuir(writer), Jim Thurman(writer)

提名
查理·布朗落选记/You're Not Elected, Charlie Brown(1972)

查理·布朗落选记 You're Not Elected, Charlie Brown查尔斯·M·舒尔茨 Charles M. Schulz(writer)

Joe Raposo(music director)

For episode on 12 February 1973.

Robert Myhrum(director)

For episode on 17 November 1972.

Henry Behar

Henry Behar(director)

Samuel Y. Gibbon Jr.(executive producer), David D. Connell(executive producer)

Joe Raposo(music director)

For episode on 12 February 1973.

The Electric Company(1971)

The Electric Company Henry Behar(director)

Robert Myhrum(director)

For episode on 17 November 1972.

The Electric Company(1971)

The Electric Company Samuel Y. Gibbon Jr.(executive producer), David D. Connell(executive producer)

 Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - For a Dramatic Program or Feature Length Film Made for Television, a Single Program of a Series or a Special Program 历届获奖名单
获奖
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee