网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第26届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 26th Primetime Emmy Awards

(1974)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第26届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第26届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1974年05月28日

地点:美国好莱坞潘特基斯剧院(Pantages Theatre)

届数:第26届

官方网站: www.emmys.tv

 

第26届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
提名
侦探科杰克/Kojak(1973)
侦探科杰克 Kojak

Abby Mann(executive producer), Matthew Rapf(executive producer), James Duff McAdams(producer)

警察故事/Police Story(1973)
警察故事 Police Story

David Gerber(executive producer), Stanley Kallis(producer)

The Streets of San Francisco(1972)
The Streets of San Francisco

Quinn Martin(executive producer), John Wilder(producer)

沃尔滕一家/The Waltons(1972)
沃尔滕一家 The Waltons

Lee Rich(executive producer), Robert L. Jacks(producer)

剧情类系列剧最佳男主角 Best Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类系列剧最佳女主角 Best Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳男配角 Best Supporting Actor in Drama 历届获奖名单 剧情类最佳女配角 Best Supporting Actress in Drama 历届获奖名单 剧情类最佳编剧-改编剧本 Best Writing in Drama - Adaptation 历届获奖名单 剧情类最佳编剧-原创剧本 Best Writing in Drama - Original Teleplay 历届获奖名单
提名
Will Lorin
Will Lorin(CBS)

Lanford Wilson
Lanford Wilson(writer)

(Shown within Playhouse 90).

Will Lorin
Will Lorin(CBS)

Cry Rape

Lanford Wilson
Lanford Wilson(writer)

The Migrants

(Shown within Playhouse 90).

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳导演 Best Directing in Comedy 历届获奖名单
获奖
杰基·库伯 Jackie Cooper
杰基·库伯 Jackie Cooper(CBS)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Carry on, Hawkeye".

喜剧类最佳编剧 Best Writing in Comedy 历届获奖名单
获奖
Treva Silverman
Treva Silverman(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "The Lou And Edie Story".

提名
喜剧类系列剧最佳男主角 Best Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳女配角 Best Supporting Actress in Comedy 历届获奖名单 喜剧类最佳男配角 Best Supporting Actor in Comedy 历届获奖名单 喜剧类系列剧最佳女主角 Best Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单
主要奖项 Main Awards

年度男演员(系列剧) Actor of the Year - Series 历届获奖名单 年度编剧(特别篇) Writer of the Year - Special 历届获奖名单 年度最佳女配角 Supporting Actress of the Year 历届获奖名单 年度最佳导演(系列剧) Director of the Year - Series 历届获奖名单
获奖
年度最佳导演(特别篇) Director of the Year - Special 历届获奖名单 年度编剧(系列剧) Writer of the Year - Series 历届获奖名单
获奖
Treva Silverman
Treva Silverman(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "The Lou And Edie Story".

年度女演员(系列剧) Actress of the Year - Series 历届获奖名单 年度女演员(特别篇) Actress of the Year - Special 历届获奖名单 年度最佳男配角 Supporting Actor of the Year 历届获奖名单 年度男演员(特别篇) Actor of the Year - Special 历届获奖名单
迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
获奖
警探科伦波/Columbo(1968)
警探科伦波 Columbo

Dean Hargrove(executive producer), Roland Kibbee(executive producer), Douglas Benton(producer), Robert F. O'Neill(producer), Edward K. Dodds(producer)

(Shown within The NBC Mystery Movie.)

提名
纽约法警麦克克劳德/McCloud(1970)
纽约法警麦克克劳德 McCloud

Glen A. Larson(executive producer), Michael Gleason(producer)

Walter Coblenz

Lee Rich(executive producer), Walter Coblenz(producer)

蓝色骑士/The Blue Knight(1973)
蓝色骑士 The Blue Knight

Walter Coblenz(producer), Lee Rich(executive producer)

最佳特别篇-喜剧/剧情 Outstanding Special - Comedy or Drama 历届获奖名单
提名
Joe Hamilton

Joe Hamilton(CBS)

劫后亡魂/The Execution of Private Slovik(1974)
劫后亡魂 The Execution of Private Slovik

Richard Levinson(executive producer), William Link(executive producer), Richard Dubelman(producer)

Tom Gries

Tom Gries(producer)

(Shown within Playhouse 90).

蒸气浴/Steambath(1973)
蒸气浴 Steambath

Norman Lloyd(executive producer)

The Migrants(1974)
The Migrants

Tom Gries(producer)

(Shown within Playhouse 90).

6 Rms Riv Vu(1974)
6 Rms Riv Vu

Joe Hamilton(CBS)

剧情类最佳男主角 Best Lead Actor in a Drama 历届获奖名单 有限系列剧最佳女主角 Best Lead Actress in a Limited Series 历届获奖名单 剧情类最佳女主角 Best Lead Actress in a Drama 历届获奖名单 有限系列剧最佳男主角 Best Lead Actor in a Limited Series 历届获奖名单 剧情类最佳导演(单集-剧情/喜剧) Best Directing in Drama - A Single Program - Comedy or Drama 历届获奖名单
综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

喜剧/综艺/音乐节目最佳女配角 Best Supporting Actress in Comedy-Variety, Variety or Music 历届获奖名单 综艺/音乐节目最佳导演 Best Directing in Variety or Music 历届获奖名单
提名
Joshua White
Joshua White(ABC)

Art Fisher
Art Fisher(CBS)

For episode with Ken Berry and George Foreman.

Joshua White
Joshua White(ABC)

In Concert Cat Stevens: Moon & Star

Art Fisher
Art Fisher(CBS)

The Sonny and Cher Comedy Hour

For episode with Ken Berry and George Foreman.

喜剧/综艺/音乐节目最佳导演 Best Directing in Comedy-Variety, Variety or Music 历届获奖名单 剧情类最佳导演(单集-连续角色/主题) Best Directing in Drama - A Single Program of a Series with Continuing Characters and/or Theme 历届获奖名单
获奖
提名
Harry Harris
Harry Harris(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Journey".

Philip Leacock
Philip Leacock(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Thanksgiving Story".

喜剧/综艺/音乐最佳编剧 Best Writing in Comedy-Variety, Variety or Music 历届获奖名单 剧情类最佳编剧 Best Writing in Drama 历届获奖名单
获奖
Joanna Lee
Joanna Lee(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Thanksgiving Story".

提名
John McGreevey
John McGreevey(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "The Easter Story".

Gene R. Kearney
Gene R. Kearney(CBS)

侦探科杰克 Kojak

For episode "Death is Not a Passing Grade".

综艺/音乐节目最佳编剧 Best Writing in Variety or Music 历届获奖名单
提名
Robert Hilliard
Robert Hilliard Jay Tarses Arnie Kogen Bill Angelos(CBS), Buz Kohan Tom Patchett Larry Siegel Stanley Hart Gail Parent Roger Beatty Heywood Kling

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For "The Family Show".

Coslough Johnson
Coslough Johnson(writer), Phil Hahn(writer), Paul Wayne(writer), Jim Mulligan(writer), Bob Einstein(writer), Allan Blye(writer), Chris Bearde(writer), George Burditt(writer), Bob Arnott(writer)

For episode with Chuck Connors and Howard Cosell.

Coslough Johnson
Coslough Johnson(writer), Phil Hahn(writer), Paul Wayne(writer), Jim Mulligan(writer), Bob Einstein(writer), Chris Bearde(writer), Bob Arnott(writer), George Burditt(writer), Allan Blye(writer)

The Sonny and Cher Comedy Hour

For episode with Chuck Connors and Howard Cosell.

最佳音乐类综艺系列节目 Outstanding Music-Variety Series 历届获奖名单 最佳喜剧/综艺/音乐特别篇 Outstanding Comedy-Variety, Variety or Music Special 历届获奖名单
获奖
喜剧/综艺/音乐节目最佳男配角 Best Supporting Actor in Comedy-Variety, Variety or Music 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖
 Best Music Direction of a Variety, Music or Dramatic Program 历届获奖名单
获奖
Mitzie Welch

Jack Parnell(music director), Ken Welch(music director), Mitzie Welch(music director)

Barbra Streisand... and Other Musical Instruments(1973)

Barbra Streisand... and Other Musical Instruments Jack Parnell(music director), Ken Welch(music director), Mitzie Welch(music director)

提名
卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Peter Matz(CBS)

For episode "The Australia Show".

Marty Paich

Marty Paich(music director)

For episode "The Sonny and Cher Years".

The Sonny and Cher Comedy Hour(1971)

The Sonny and Cher Comedy Hour Marty Paich(music director)

For episode "The Sonny and Cher Years".

 Outstanding Achievement in Lighting Direction 历届获奖名单
 Cinematographer of the Year 历届获奖名单
 Best Cinematography for Entertainment Programming - For a Series or a Single Program of a Series 历届获奖名单
获奖
警探科伦波/Columbo(1968)

警探科伦波 Columbo Harry L. Wolf(cinematographer)

For episode "Any Old Port in a Storm (#3.2)".

 Best Art Direction or Scenic Design - For a Dramatic Program or Feature Length Film, for a Series, a Single Program of a Series or a Special Program 历届获奖名单
获奖
 Best Art Direction or Scenic Design - For a Musical or Variety Single Program of a Series or a Special Program 历届获奖名单
 Art Director and Set Decorator of the Year 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Costume Design 历届获奖名单
提名
Bob Mackie

Ret Turner(costume designer), Bob Mackie(costume designer)

For episode "The Sonny and Cher Years".

战争与和平/War and Peace(1972)

战争与和平 War and Peace Charles Knode(costume designer), PBS

The Sonny and Cher Comedy Hour(1971)

The Sonny and Cher Comedy Hour Bob Mackie(costume designer), Ret Turner(costume designer)

For episode "The Sonny and Cher Years".

The Snoop Sisters(1972)

The Snoop Sisters Grady Hunt(costume designer), NBC

Barbara Murphy

Barbara Murphy(costume designer)

Syndicated.

 Outstanding Achievement in Film or Tape Sound Mixing 历届获奖名单  Best Film Editing for Entertainment Programming - For a Series or a Single Program of a Series 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Video Tape Editing 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Film Sound Editing 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单  Best Song or Theme 历届获奖名单
获奖
David Paich

Marty Paich David Paich(NBC)

For the song "Light The Way". For episode "Once More For Joey".

Ironside(1967)

Ironside David Paich(NBC), Marty Paich

For the song "Light The Way". For episode "Once More For Joey".

 Best Music Composition - For a Special Program 历届获奖名单
提名
 Best Music Composition - For a Series, a Single Program of a Series 历届获奖名单
获奖
Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O Morton Stevens(CBS)

For episode "Hookman".

提名
Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O Bruce Broughton(CBS)

For episode "The $100,000 Nickel".

Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O Don B. Ray(CBS)

For episode "Nightmare in Blue".

 Musician of the Year 历届获奖名单  Special Classification of Outstanding Program and Individual Achievement 历届获奖名单
提名
贝蒂·戴维斯 Bette Davis

贝蒂·戴维斯 Bette Davis(hostess)

For episode "Warner Bros. Movies - A 50 Year Salute".

Lawrence Einhorn

Rick Rosner(executive producer), Lawrence Einhorn(producer)

For episode "Warner Bros. Movies - A 50 Year Salute".

Paul Lynde

Paul Lynde(performer)

Mike Gargiulo

Mike Gargiulo(executive producer), CBS

ABC Late Night(1973)

ABC Late Night贝蒂·戴维斯 Bette Davis(hostess)

For episode "Warner Bros. Movies - A 50 Year Salute".

The Hollywood Squares(1965)

The Hollywood Squares Paul Lynde(performer)

ABC Late Night(1973)

ABC Late Night Rick Rosner(executive producer), Lawrence Einhorn(producer)

For episode "Warner Bros. Movies - A 50 Year Salute".

 Outstanding Achievement in Sports Programming 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Children's Programming 历届获奖名单
获奖
A Charlie Brown Thanksgiving(1973)

A Charlie Brown Thanksgiving查尔斯·M·舒尔茨 Charles M. Schulz(writer)

Bill Zaharuk(art director)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

Bill Zaharuk(art director)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

提名

朱迪丝·安德森 Judith Anderson(performer)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

Juul Haalmeyer(costume designer)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

沃尔特·C·米勒 Walter C. Miller(director)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

Bill Davis

Bill Davis(director)

朱迪丝·安德森 Judith Anderson(performer)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

Juul Haalmeyer(costume designer)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

Free to Be... You & Me(1974)

Free to Be... You & Me Bill Davis(director)

沃尔特·C·米勒 Walter C. Miller(director)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

最佳儿童特别节目 Outstanding Children's Special 历届获奖名单
获奖
提名

Duane Bogie(executive producer), Walt deFaria(producer), Warren Lockhart(producer)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

A Charlie Brown Thanksgiving(1973)
A Charlie Brown Thanksgiving

Lee Mendelson(producer),比尔·莫伦茨 Bill Melendez(producer)

Duane Bogie(executive producer), Walt deFaria(producer), Warren Lockhart(producer)

For episode "The Borrowers (#23.2)".

 Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts 历届获奖名单
最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
提名
Ernie Flatt
Ernie Flatt(CBS)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode "The Australia Show".

Carl Jablonski
Carl Jablonski(choreographer)

NBC

For the episode on 13 September 1973 with Sammy Davis Jr..

 Film Editor of the Year 历届获奖名单  Best Cinematography for Entertainment Programming - For a Special or Feature Length Program Made for Television 历届获奖名单
获奖
 Best Film Editing for Entertainment Programming - For a Special or Feature Length Program Made for Television 历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee