网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第28届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 28th Primetime Emmy Awards

(1976)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第28届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第28届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1976年05月15日

地点:美国世纪城舒伯特剧场

届数:第28届

官方网站: www.emmys.tv

 

第28届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
获奖
警察故事/Police Story(1973)
警察故事 Police Story

David Gerber(executive producer), Stanley Kallis(executive producer), Liam O'Brien(producer), Carl Pingitore(producer)

提名
Howie Horwitz

Bernard L. Kowalski(executive producer), Jo Swerling Jr.(producer), Robert Harris(producer), Howie Horwitz(producer), Robert Levin(producer)

警探科伦波/Columbo(1968)
警探科伦波 Columbo

Everett Chambers(NBC)

(Shown within The NBC Mystery Movie.)

The Streets of San Francisco(1972)
The Streets of San Francisco

Quinn Martin(executive producer), William R. Yates(producer)

Baretta(1975)
Baretta

Howie Horwitz(producer), Bernard L. Kowalski(executive producer), Jo Swerling Jr.(producer), Robert Levin(producer), Robert Harris(producer)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳男配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳女配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
大卫·格瑞尼 David Greene
大卫·格瑞尼 David Greene(ABC)

For episode #8, 15 March 1976.

大卫·格瑞尼 David Greene
大卫·格瑞尼 David Greene(ABC)

Rich Man, Poor Man

For episode #8, 15 March 1976.

提名
James Cellan Jones
James Cellan Jones(PBS)

珍妮:伦道夫·丘吉尔夫人 Jennie: Lady Randolph Churchill

For part IV.

Boris Sagal
Boris Sagal(ABC)

For episode #5, 23 February 1976.

George Schaefer
George Schaefer(NBC)

For episode "Crossing Fox River".

Fielder Cook
Fielder Cook(CBS)

For the pilot episode.

Christopher Hodson
Christopher Hodson(PBS)

楼上楼下 Upstairs, Downstairs

For episode "Women Shall Not Weep". (Shown within Masterpiece Theatre).

Fielder Cook
Fielder Cook(CBS)

Beacon Hill

For the pilot episode.

George Schaefer
George Schaefer(NBC)

Lincoln

For episode "Crossing Fox River".

Boris Sagal
Boris Sagal(ABC)

Rich Man, Poor Man

For episode #5, 23 February 1976.

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Sherman Yellen
Sherman Yellen(PBS)

For episode "John Adams, Lawyer".

Sherman Yellen
Sherman Yellen(PBS)

The Adams Chronicles

For episode "John Adams, Lawyer".

提名
迪安·雷斯纳 Dean Riesner
迪安·雷斯纳 Dean Riesner(ABC)

For the on 1 February 1976.

Julian Mitchell
Julian Mitchell(PBS)

珍妮:伦道夫·丘吉尔夫人 Jennie: Lady Randolph Churchill

For the episode on 15 October 1975.

Joel Oliansky
Joel Oliansky(NBC)

For episode "Complaint Amended".

Alfred Shaughnessy
Alfred Shaughnessy(PBS)

楼上楼下 Upstairs, Downstairs

For episode "Another Year". (Shown within Masterpiece Theatre).

Joel Oliansky
Joel Oliansky(NBC)

The Law

For episode "Complaint Amended".

迪安·雷斯纳 Dean Riesner
迪安·雷斯纳 Dean Riesner(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the on 1 February 1976.

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
提名
全家福/All in the Family(1971)
全家福 All in the Family

Hal Kanter(executive producer),诺曼·李尔 Norman Lear(executive producer), Heywood Kling(executive producer), Lou Derman(producer), Bill Davenport(producer)

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)
风流医生俏护士 "M*A*S*H"

Gene Reynolds(producer),拉里·吉尔巴特 Larry Gelbart(producer)

欢迎回来,科特/Welcome Back, Kotter(1975)
欢迎回来,科特 Welcome Back, Kotter

James Komack(executive producer), Alan Sacks(producer), George Yanok(producer), Eric Cohen(producer)

Arne Sultan

Danny Arnold(executive producer), Chris Hayward(producer), Arne Sultan(producer)

Barney Miller(1974)
Barney Miller

Danny Arnold(executive producer), Chris Hayward(producer), Arne Sultan(producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳女配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳男配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Gene Reynolds
Gene Reynolds(CBS)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Welcome to Korea".

提名
Hal Cooper
Hal Cooper(CBS)

For episode "The Analyst".

Joan Darling
Joan Darling(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Chuckles Bites The Dust".

阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(CBS)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "The Kids".

Hal Cooper
Hal Cooper(CBS)

For episode "The Analyst".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
David Lloyd
David Lloyd(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Chuckles Bites The Dust".

提名
Chris Hayward
Chris Hayward(ABC), Danny Arnold

For episode "The Hero".

Jay Folb
Jay Folb(CBS)

For episode "The Analyst".

Gene Reynolds
Gene Reynolds(CBS),拉里·吉尔巴特 Larry Gelbart

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "The More I See You".

Simon Muntner
Simon Muntner(CBS),拉里·吉尔巴特 Larry Gelbart

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Hawkeye".

Chris Hayward
Chris Hayward(ABC), Danny Arnold

Barney Miller

For episode "The Hero".

Jay Folb
Jay Folb(CBS)

For episode "The Analyst".

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
获奖
楼上楼下/Upstairs, Downstairs(1971)
楼上楼下 Upstairs, Downstairs

Rex Firkin(executive producer), John Hawkesworth(producer)

(Shown within Masterpiece Theatre).

提名
珍妮:伦道夫·丘吉尔夫人/Jennie: Lady Randolph Churchill(1974)
珍妮:伦道夫·丘吉尔夫人 Jennie: Lady Randolph Churchill

Stella Richman(executive producer), Andrew Brown(producer)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

Jon Epstein

Harve Bennett(executive producer), Jon Epstein(producer)

Robert Costello

Jac Venza(executive producer), Virginia Kassel(series producer),保罗·博加特 Paul Bogart(producer), Robert Costello(producer), James Cellan Jones(producer), Fred Coe(producer)

William Sackheim

William Sackheim(producer)

Rich Man, Poor Man(1976)
Rich Man, Poor Man

Harve Bennett(executive producer), Jon Epstein(producer)

The Adams Chronicles(1976)
The Adams Chronicles

保罗·博加特 Paul Bogart(producer), James Cellan Jones(producer), Fred Coe(producer), Robert Costello(producer), Virginia Kassel(series producer), Jac Venza(executive producer)

The Law
The Law

William Sackheim(producer)

最佳电视电影(剧情/喜剧) Outstanding Special - Drama or Comedy 历届获奖名单
提名
迷你剧最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series 历届获奖名单 电视电影最佳女配角 Outstanding Single Performance by a Supporting Actress in Comedy or Drama Special 历届获奖名单 最佳电视电影导演(剧情/喜剧) Outstanding Directing in a Special Program - Drama or Comedy 历届获奖名单 最佳电视电影编剧(剧情/喜剧)-原创剧本 Outstanding Writing in a Special Program - Drama or Comedy - Original Teleplay 历届获奖名单 最佳电视电影编剧(剧情/新剧)-改编剧本 Outstanding Writing in a Special Program - Drama or Comedy - Adaptation 历届获奖名单 电视电影最佳男配角 Outstanding Single Performance by a Supporting Actor in Comedy or Drama Special 历届获奖名单 电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单 迷你剧最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series 历届获奖名单
获奖
罗斯玛丽·哈里斯 Rosemary Harris
罗斯玛丽·哈里斯 Rosemary Harris(PBS)

(Shown within Masterpiece Theatre).

罗斯玛丽·哈里斯 Rosemary Harris
罗斯玛丽·哈里斯 Rosemary Harris(PBS)

Notorious Woman

(Shown within Masterpiece Theatre).

电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单
主要奖项 Main Awards

最佳男配角 Outstanding Single Performance by a Supporting Actor in Comedy or Drama Series 历届获奖名单
获奖
Gordon Jackson
Gordon Jackson(PBS)

楼上楼下 Upstairs, Downstairs

For episode "The Beastly Hun". (Shown within Masterpiece Theatre).

提名
Roscoe Lee Browne
Roscoe Lee Browne(ABC)

For episode "The Escape Artist".

比尔·贝克比 Bill Bixby
比尔·贝克比 Bill Bixby(ABC)

For the episode on 1 March 1976.

诺曼·费尔 Norman Fell
诺曼·费尔 Norman Fell(ABC)

For the episode on 23 February 1976.

范·强生 Van Johnson
范·强生 Van Johnson(ABC)

For the episode on 8 March 1976.

比尔·贝克比 Bill Bixby
比尔·贝克比 Bill Bixby(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the episode on 1 March 1976.

Roscoe Lee Browne
Roscoe Lee Browne(ABC)

Barney Miller

For episode "The Escape Artist".

范·强生 Van Johnson
范·强生 Van Johnson(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the episode on 8 March 1976.

诺曼·费尔 Norman Fell
诺曼·费尔 Norman Fell(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the episode on 23 February 1976.

 Outstanding Lead Actress for a Single Appearance in a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Kathryn Walker

Kathryn Walker(PBS)

For episode "John Adams, Lawyer".

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Kathryn Walker(PBS)

For episode "John Adams, Lawyer".

提名
Hawaii Five-O(1968)

Hawaii Five-O海伦·海丝 Helen Hayes(CBS)

For episode "Retire In Sunny Hawaii... Forever".

维尔比医生/Marcus Welby, M.D.(1969)

维尔比医生 Marcus Welby, M.D.谢瑞·诺丝 Sheree North(ABC)

For episode "How Do You Know What Hurts Me?".

Pamela Payton-Wright

Pamela Payton-Wright(PBS)

For episode "John Quincy Adams, Diplomat".

Martha Raye

Martha Raye(PBS)

For episode "Greed".

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Pamela Payton-Wright(PBS)

For episode "John Quincy Adams, Diplomat".

McMillan & Wife(1971)

McMillan & Wife Martha Raye(PBS)

For episode "Greed".

最佳女配角 Outstanding Single Performance by a Supporting Actress in Comedy or Drama Series 历届获奖名单
获奖
菲奥纽拉·弗拉纳根 Fionnula Flanagan
菲奥纽拉·弗拉纳根 Fionnula Flanagan(ABC)

For the episode on 2 February 1976.

菲奥纽拉·弗拉纳根 Fionnula Flanagan
菲奥纽拉·弗拉纳根 Fionnula Flanagan(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the episode on 2 February 1976.

提名
艾琳·哈卡特 Eileen Heckart
艾琳·哈卡特 Eileen Heckart(CBS)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Mary's Aunt".

鲁丝·戈登 Ruth Gordon
鲁丝·戈登 Ruth Gordon(CBS)

洛达 Rhoda

For the episode "Kiss Your Epaulets Goodbye".

金·达比 Kim Darby
金·达比 Kim Darby(ABC)

For the episode on 2 February 1976.

凯伊·兰兹 Kay Lenz
凯伊·兰兹 Kay Lenz(ABC)

For the episode on 15 March 1976.

金·达比 Kim Darby
金·达比 Kim Darby(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the episode on 2 February 1976.

凯伊·兰兹 Kay Lenz
凯伊·兰兹 Kay Lenz(ABC)

Rich Man, Poor Man

For the episode on 15 March 1976.

 Outstanding Lead Actor for a Single Appearance in a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Rich Man, Poor Man(1976)

Rich Man, Poor Man爱德华·阿斯纳 Edward Asner(ABC)

For the episode on 1 February 1976.

提名
The Streets of San Francisco(1972)

The Streets of San Francisco比尔·贝克比 Bill Bixby(ABC)

For episode "Police Buff".

Medical Center(1969)

Medical Center罗伯特·里德 Robert Reed(CBS)

For episode "The Fourth Sex", parts I and II.

Medical Story(1975)

Medical Story Tony Musante(NBC)

For episode "The Quality of Mercy".

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳喜剧综艺/音乐系列节目 Outstanding Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单 综艺/音乐节目最佳男配角 Outstanding Continuing or Single Performance by a Supporting Actor in Variety or Music 历届获奖名单
获奖
切维·切斯 Chevy Chase
切维·切斯 Chevy Chase(NBC)

周六夜现场 Saturday Night Live

For the episode on 17 January 1976.

综艺/音乐节目最佳女配角 Outstanding Continuing or Single Performance by a Supporting Actress in Variety or Music 历届获奖名单
获奖
Vicki Lawrence
Vicki Lawrence(CBS)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For the episode on 7 February 1976.

最佳喜剧综艺/音乐特别节目导演 Outstanding Directing in a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单 最佳喜剧综艺/音乐系列节目编剧 Outstanding Writing in a Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖

For episode on 3 February 1976.

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles

For episode on 3 February 1976.

 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
获奖
Seiji Ozawa

Seiji Ozawa(PBS)

Seiji Ozawa

Seiji Ozawa(music director), PBS

For episode "Central Park in the Dark/A Hero's Life".

提名
 Outstanding Achievement in Lighting Direction 历届获奖名单
获奖

Bill Klages

Tied with Mitzi... Roarin' in the 20's.

Tied with Mitzi and a Hundred Guys.

Mitzi... Roarin' in the 20's(1976)

Mitzi... Roarin' in the 20's

Tied with Mitzi and a Hundred Guys.

Mitzi and a Hundred Guys(1975)

Mitzi and a Hundred Guys Bill Klages

Tied with Mitzi... Roarin' in the 20's.

提名

For episode "John Quincy Adams, Diplomat".

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles PBS

For episode "John Quincy Adams, Diplomat".

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles PBS

For episode "John Quincy Adams, Diplomat".

 Outstanding Achievement in Cinematography for Entertainment Programming for a Series 历届获奖名单
获奖
Harry L. Wolf

Harry L. Wolf(ABC)

For episode "Keep Your Eye On The Sparrow".

Baretta(1975)

Baretta Harry L. Wolf(ABC)

For episode "Keep Your Eye On The Sparrow".

提名
草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie Ted Voightlander(NBC)

For episode "Remember Me", parts I and II.

Howard Schwartz

Howard Schwartz(ABC)

For the episode on 1 February 1976.

侦探科杰克/Kojak(1973)

侦探科杰克 Kojak Sol Negrin(CBS)

For episode "A Questions of Answers".

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" William K. Jurgensen(CBS)

For episode "Hawkeye".

Rich Man, Poor Man(1976)

Rich Man, Poor Man Howard Schwartz(ABC)

For the episode on 1 February 1976.

 Outstanding Achievement in Cinematography for Entertainment Programming for a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - Single Episode of a Comedy, Drama or Limited Series 历届获奖名单
获奖

Tom H. John(art director), John A. Wendell(set decorator)

For the pilot episode.

Beacon Hill(1975)

Beacon Hill Tom H. John(art director), John A. Wendell(set decorator)

For the pilot episode.

提名
Ed Wittstein

Ed Wittstein(art director)

For the episode on 10 February 1976.

Joseph J. Stone

William Hiney(art director), Joseph J. Stone(set decorator)

For the episode on 8 March 1976.

珍妮:伦道夫·丘吉尔夫人/Jennie: Lady Randolph Churchill(1974)

珍妮:伦道夫·丘吉尔夫人 Jennie: Lady Randolph Churchill Mike Hall(scenic designer), Frederick Pusey(scenic designer)

For the episode on 15 October 1975.

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Ed Wittstein(art director)

For the episode on 10 February 1976.

Rich Man, Poor Man(1976)

Rich Man, Poor Man William Hiney(art director), Joseph J. Stone(set decorator)

For the episode on 8 March 1976.

 Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - Single Episode of a Comedy-Variety or Music Series or a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单
获奖
Robert Checchi

Robert Checchi(set decorator)

For the episode on 12 October 1975 (with Anthony Newley and Tina Turner).

Cher(1975)

Cher Robert Checchi(set decorator), Ray Klausen(art director), CBS

For the episode on 12 October 1975 (with Anthony Newley and Tina Turner ).

提名
Eugene McAvoy

Eugene McAvoy(art director)

Ken Johnson

Ken Johnson(art director)

卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Paul Barnes(art director), Bob Sansom(art director), Bill Harp(set decorator)

For the episode on 31 January 1976 (with The Pointer Sisters).

Mary's Incredible Dream(1976)

Mary's Incredible Dream Eugene McAvoy(art director)

Rocky Mountain Christmas(1975)

Rocky Mountain Christmas Ken Johnson(art director)

 Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
提名
Charles Waldo

Charles Waldo(ABC)

For the episode on 1 February 1976.

Alvin Colt

Alvin Colt(PBS)

For episode "John Adams, Diplomat".

Rich Man, Poor Man(1976)

Rich Man, Poor Man Charles Waldo(ABC)

For the episode on 1 February 1976.

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Alvin Colt(PBS)

For episode "John Adams, Diplomat".

 Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Costume Design for Music-Variety 历届获奖名单
提名
Ret Turner

Bob Mackie Ret Turner(CBS)

For the episode on 21 September 1975 (with Wayne Rogers and Nancy Walker).

Cher(1975)

Cher Bob Mackie Ret Turner(CBS)

For the episode on 21 September 1975 (with Wayne Rogers and Nancy Walker).

 Outstanding Achievement in Tape Sound Mixing 历届获奖名单
获奖
强尼·卡森今夜秀/The Tonight Show Starring Johnny Carson(1962)

强尼·卡森今夜秀 The Tonight Show Starring Johnny Carson

For the anniversary show (1 October 1975).

提名

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center

For episode on 30 January 1976.

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Pfeiffer PBS

For episode on 30 January 1976.

Vernon Coleman

Vernon Coleman PBS

 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming for a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Video Tape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
Girish Bhargava

Girish Bhargava(PBS)

For episode on 3 February 1976.

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Girish Bhargava(PBS)

For episode on 3 February 1976.

提名
桑福德和儿子/Sanford and Son(1972)

桑福德和儿子 Sanford and Son Ken Denisoff(NBC)

For episode "Earthquake II".

欢迎回来,科特/Welcome Back, Kotter(1975)

欢迎回来,科特 Welcome Back, Kotter Susan Jenkins Manuel Martínez(ABC)

For episode "The Telethon".

Paul Schatzkin

Homer Powell Fred Golan Paul Schatzkin(ABC)

For episode "Happy New Year".

Barney Miller(1974)

Barney Miller Fred Golan Homer Powell Paul Schatzkin(ABC)

For episode "Happy New Year".

 Outstanding Achievement in Video Tape Editing for a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming for a Series - For a Single Episode of a Drama or Limited Series 历届获奖名单
获奖
Ken Zemke

Samuel E. Beetley Ken Zemke(NBC)

For episode "The Quality of Mercy".

Medical Story(1975)

Medical Story Samuel E. Beetley Ken Zemke(NBC)

For episode "The Quality of Mercy".

提名
Douglas Stewart

Douglas Stewart(ABC)

For episode on 2 February 1976.

Dick Van Enger Jr.

Dick Van Enger Jr.(NBC)

For episode "The Right to Die".

Richard Bracken

Richard Bracken(ABC)

For episode on 15 March 1996.

Rich Man, Poor Man(1976)

Rich Man, Poor Man Douglas Stewart(ABC)

For episode on 2 February 1976.

Rich Man, Poor Man(1976)

Rich Man, Poor Man Richard Bracken(ABC)

For episode on 15 March 1996.

Medical Story(1975)

Medical Story Dick Van Enger Jr.(NBC)

For episode "The Right to Die".

 Outstanding Achievement in Film Editing for Entertainment Programming for a Series - For a Single Episode of a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" Stanford Tischler Fred W. Berger(CBS)

For episode "Welcome to Korea".

提名
玛丽·泰勒·摩尔秀/Mary Tyler Moore(1970)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore Douglas Hines(CBS)

For episode "Chuckles Bites the Dust".

 Outstanding Achievement in Film Sound Editing - For a Special Program 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Sound Editing - For a Single Episode of a Regular or Limited Series 历届获奖名单
获奖

Marvin I. Kosberg Leon Selditz Larry Singer

For episode "The Quality of Mercy".

Medical Story(1975)

Medical Story Marvin I. Kosberg(sound editor), Leon Selditz(sound editor), Larry Singer(sound editor), Hans Newman(sound editor),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

For episode "The Quality of Mercy".

提名
无敌金刚/The Six Million Dollar Man(1974)

无敌金刚 The Six Million Dollar Man

For episode "The Secret of Bigfoot", parts I and II.

女警察/"Police Woman"(1974)

女警察 "Police Woman" Marvin I. Kosberg Bob J. Human Leon Selditz Jeremy Hoenack Jack Milner Larry Singer

For episode "Task Force", parts I and II.

无敌金刚/The Six Million Dollar Man(1974)

无敌金刚 The Six Million Dollar Man Thomas M. Patchett(sound editor),美国广播公司 American Broadcasting Company (ABC)

For episode "The Secret of Bigfoot", parts I and II

女警察/"Police Woman"(1974)

女警察 "Police Woman" Jeremy Hoenack(sound editor), Bob J. Human(sound editor), Marvin I. Kosberg(sound editor), Jack Milner(sound editor), Leon Selditz(sound editor), Larry Singer(sound editor), Hans Newman(sound editor)

For episode "Task Force", parts I and II.

 Outstanding Individual Achievement in Special Musical Material 历届获奖名单
获奖
卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Ken Welch Mitzie Welch Arthur Malvin(CBS)

For "Cinderella Gets It On". For episode on 29 November 1975 (with The Pointer Sisters).

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Music Composition for a Series 历届获奖名单
提名
侦探科杰克/Kojak(1973)

侦探科杰克 Kojak John Cacavas(CBS)

For episode "A Question of Answers".

Jacques Urbont

Jacques Urbont(CBS)

For episode "Next of Kin".

草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie David Rose(NBC)

For episode "Remember Me", parts I and II.

Bronk(1975)

Bronk Jacques Urbont(CBS)

For episode "Next of Kin".

 Outstanding Classical Music Program 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Klaus Hallig(executive producer), Harry J. Kraut(executive producer), David Griffiths(producer),伦纳德·伯恩斯坦 Leonard Bernstein(performer)

For episode "Bernstein and the New York Philharmonic".

提名
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Reiner Moritz(producer),埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(producer)

For episode "Three By Balanchine With The New York City Ballet".

伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Fritz Buttenstedt(also executive producer), David Griffiths(producer), Artur Rubinstein(performer)

For episode "Arthur Rubinstein - Chopin".

埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino

Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer),埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(producer)

For episode "City Center Joffrey Ballet".

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(executive producer), David Griffiths(producer), Ken Campbell(producer),安德列·普列文 André Previn(performer), Van Cliburn(performer)

For episode on 30 January 1976.

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(producer), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer)

For episode "City Center Joffrey Ballet".

 Outstanding Sports Personality 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单
提名
神奇女侠新冒险/The New Adventures of Wonder Woman(1976)

神奇女侠新冒险 The New Adventures of Wonder Woman

For episode "The New Original Wonder Woman (#1.1)".

伊莱娜和富兰克林/Eleanor and Franklin(1976)

伊莱娜和富兰克林 Eleanor and Franklin

Girish Bhargava

For the episode on 20 January 1976.

周六夜现场/Saturday Night Live(1975)

周六夜现场 Saturday Night Live Edie Baskin

For the episode on 17 January 1976 (with Buck Henry).

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Girish Bhargava

For the episode on 20 January 1976.

 Special Classification of Outstanding Program and Individual Achievement 历届获奖名单  Outstanding Edited Sports Series 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Make-Up 历届获奖名单 最佳儿童特别节目 Outstanding Children's Special 历届获奖名单
获奖
比尔·莫伦茨 Bill Melendez

Lee Mendelson(executive producer),比尔·莫伦茨 Bill Melendez(CBS)

Tied with Huckleberry Finn.

哈克贝利·费恩历险记/Huckleberry Finn(1975)
哈克贝利·费恩历险记 Huckleberry Finn

Steven North(ABC)

Tied with You're a Good Sport, Charlie Brown.

You're a Good Sport, Charlie Brown
You're a Good Sport, Charlie Brown

比尔·莫伦茨 Bill Melendez(CBS), Lee Mendelson(executive producer)

Tied with Huckleberry Finn.

 Outstanding Individual Achievement in Religious Programming 历届获奖名单
获奖
Joseph Vadala

Joseph Vadala(cinematographer)

提名
Sharon Kaufman

Sharon Kaufman(film sound editor)

Directions

Directions Sharon Kaufman(film sound editor)

For episode "The Will to Be Free".

Harvey Holocker

Harvey Holocker(make-up artist)

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Sports Programming 历届获奖名单
提名
D'Arcy Marsh

Harvey Harrison(cameraman), Harry Hart(cameraman), D'Arcy Marsh(cameraman), Eric Van Haren Noman(cameraman)

 Outstanding Live Sports Series 历届获奖名单
 Outstanding Individual Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts 历届获奖名单
获奖
伊莱娜和富兰克林/Eleanor and Franklin(1976)

伊莱娜和富兰克林 Eleanor and Franklin

Don Sahlin(costumes and props for the Muppets), Kermit Love(costumes and props for the Muppets), Caroly Wilcox(costumes and props for the Muppets), John Lovelady(costumes and props for the Muppets), Rollin Krewson(costumes and props for the Muppets)

提名
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center

For the first stereo simulcast via satellite (ep. "André Previn/Van Cliburn").

 Outstanding Achievement in Art Direction or Scenic Design - Dramatic Special or Feature Length Film Made for TV 历届获奖名单
提名
Reg Allen

Jack De Shields(art director), Reg Allen(set decorator)

For episode "The Barbary Coast (#1.0)".

Frank Lombardo

Roy Christopher(art director), Frank Lombardo(set decorator)

Barbary Coast(1975)

Barbary Coast Reg Allen(set decorator), Jack De Shields(art director)

For episode "The Barbary Coast (#1.0)".

The Legendary Curse of the Hope Diamond(1975)

The Legendary Curse of the Hope Diamond Roy Christopher(art director), Frank Lombardo(set decorator)

 Citation

 Outstanding Achievement in Engineering 历届获奖名单
特别奖 Special Award

 Outstanding Achievement in Engineering 历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee