网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第29届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 28th Primetime Emmy Awards

(1977)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第29届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第29届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1977年09月10日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第29届

官方网站: www.emmys.tv

 

第29届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳男配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳女配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
提名
Marvin J. Chomsky
Marvin J. Chomsky(director)

根 Roots

For part III.

约翰·厄曼 John Erman
约翰·厄曼 John Erman(director)

根 Roots

For part II.

Gilbert Moses
Gilbert Moses(director)

根 Roots

For part VI.

Fred Coe
Fred Coe(director)

The Adams Chronicles

For episode "John Quincy Adams: President".

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
William Blinn
William Blinn(writer), Ernest Kinoy(writer)

根 Roots

For part II.

提名
M. Charles Cohen
M. Charles Cohen(writer)

根 Roots

For part VIII.

James Lee
James Lee(writer)

根 Roots

For part V.

Roger O. Hirson
Roger O. Hirson(writer)

The Adams Chronicles

For episode "Charles Francis Adams: Minister to Great Britain".

Tad Mosel
Tad Mosel(writer)

The Adams Chronicles

For episode "John Quincy Adams: President".

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
获奖
楼上楼下/Upstairs, Downstairs(1971)
楼上楼下 Upstairs, Downstairs

John Hawkesworth(producer), Joan Sullivan(producer)

(Shown within Masterpiece Theatre).

提名
警探科伦波/Columbo(1968)
警探科伦波 Columbo

Everett Chambers

(Shown within The NBC Mystery Movie.)

警察故事/Police Story(1973)
警察故事 Police Story

David Gerber(executive producer), Liam O'Brien(producer), Mel Swope(co-producer)

Baretta(1975)
Baretta

Charles Dismukes(producer), Bernard L. Kowalski(executive producer), Anthony Spinner(executive producer), Leigh Vance(executive producer)

Family(1976)
Family

迈克·尼科尔斯 Mike Nichols(executive producer),艾伦·斯班林 Aaron Spelling(executive producer),伦纳德·戈德堡 Leonard Goldberg(executive producer), Nigel McKeand(producer)

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳男配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳女配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Dear Sigmund".

提名
保罗·博加特 Paul Bogart
保罗·博加特 Paul Bogart(director)

全家福 All in the Family

For episode "The Draft Dodger".

Joan Darling
Joan Darling(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "The Nurses".

Alan Rafkin
Alan Rafkin(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Lt. Radar O'Reilly".

杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich(director)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "The Last Show".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
提名
阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(writer)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Dear Sigmund".

David Lloyd
David Lloyd(writer)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Mary Midwife".

Earl Pomerantz
Earl Pomerantz(writer)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore

For episode "Ted's Change of Heart".

Tony Sheehan
Tony Sheehan(writer), Danny Arnold(writer)

Barney Miller

For episode "Quarantine", part 2.

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
提名
全家福/All in the Family(1971)
全家福 All in the Family

Mort Lachman(executive producer), Milt Josefsberg(producer)

鲍勃·纽哈特秀/The Bob Newhart Show(1972)
鲍勃·纽哈特秀 The Bob Newhart Show

Tom Patchett(executive producer), Jay Tarses(executive producer), Michael Zinberg(producer), Gordon Farr(producer), Lynne Farr(producer)

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)
风流医生俏护士 "M*A*S*H"

Gene Reynolds(executive producer), Allan Katz(producer), Don Reo(producer), Burt Metcalfe(producer)

Barney Miller(1974)
Barney Miller

Danny Arnold(executive producer/prodcuer), Roland Kibbee(producer)

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单
提名
迷你剧最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series 历届获奖名单 电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单
获奖
莎莉·菲尔德 Sally Field
莎莉·菲尔德 Sally Field(NBC)

心魔劫 Sybil

(Shown within The Big Event).

迷你剧最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series 历届获奖名单 最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
获奖
提名
包法利夫人/Madame Bovary(1975)
包法利夫人 Madame Bovary

Richard Beynon(producer)

(Shown within Masterpiece Theatre).

Arthur Hailey's the Moneychangers(1976)
Arthur Hailey's the Moneychangers

Ross Hunter(producer), Jacques Mapes(producer)

(Shown within The Big Event).

The Adams Chronicles(1976)
The Adams Chronicles

James Cellan Jones(producer), Fred Coe(producer), Robert Costello(coordinating producer), Virginia Kassel(series producer), Jac Venza(executive producer)

Captains and the Kings(1976)
Captains and the Kings

Roy Huggins(executive producer), Jo Swerling Jr.(producer)

最佳电视电影(剧情/喜剧) Outstanding Special - Drama or Comedy 历届获奖名单
获奖
伊莱娜与富兰克林:在白宫的日子/Eleanor and Franklin: The White House Years(1977)
伊莱娜与富兰克林:在白宫的日子 Eleanor and Franklin: The White House Years

David Susskind(executive producer), Harry R. Sherman(producer)

Tied with Sybil.

心魔劫/Sybil(1976)
心魔劫 Sybil

Peter Dunne(executive producer), Philip Capice(executive producer), Jacqueline Babbin(producer)

Tied with Eleanor and Franklin: The White House Years. (Shown within The Big Event).

最佳电视电影编剧(剧情/新剧)-改编剧本 Outstanding Writing in a Special Program - Drama or Comedy - Adaptation 历届获奖名单
获奖
Stewart Stern
Stewart Stern(writer)

心魔劫 Sybil

(Shown within The Big Event).

最佳电视电影导演(剧情/喜剧) Outstanding Directing in a Special Program - Drama or Comedy 历届获奖名单 电视电影最佳男配角 Outstanding Performance by a Supporting Actor in a Comedy or Drama Special 历届获奖名单
获奖
布吉斯·梅迪斯 Burgess Meredith
布吉斯·梅迪斯 Burgess Meredith(NBC)

Tail Gunner Joe

(Shown within The Big Event).

电视电影最佳女配角 Outstanding Performance by a Supporting Actress in a Comedy or Drama Special 历届获奖名单
获奖
Diana Hyland
Diana Hyland(ABC)

The Boy in the Plastic Bubble

Nomination and award were posthumous.

Diana Hyland
Diana Hyland

The Boy in the Plastic Bubble ABC

Nomination and award were posthumous. The award was accepted by John Travolta.

主要奖项 Main Awards

 Outstanding Lead Actor for a Single Appearance in a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
提名
根/Roots(1977)

根 Roots约翰·阿莫斯 John Amos(ABC)

For part V.

根/Roots(1977)

根 Roots LeVar Burton(ABC)

For part I.

根/Roots(1977)

根 Roots本·沃伦 Ben Vereen(ABC)

For part VI.

 Outstanding Lead Actress for a Single Appearance in a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
获奖
最佳男配角(单集-剧情/喜剧) Outstanding Single Performance by a Supporting Actor in a Comedy or Drama Series 历届获奖名单 最佳女配角(单集-剧情/喜剧) Outstanding Single Performance by a Supporting Actress in a Comedy or Drama Series 历届获奖名单
获奖
Olivia Cole
Olivia Cole(ABC)

根 Roots

For part VIII.

提名
综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳喜剧综艺/音乐特别节目编剧 Outstanding Writing in a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单 喜剧综艺/音乐系列节目最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy - Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
Dave Powers
Dave Powers(director)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Eydie Gormé on 12 February 1977.

提名
Dave Wilson
Dave Wilson(director)

周六夜现场 Saturday Night Live

For episode with host Paul Simon on 20 November 1976.

John Moffitt
John Moffitt(director)

Van Dyke and Company

For episode with John Denver.

最佳喜剧综艺/音乐系列节目 Outstanding Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
最佳喜剧综艺/音乐特别节目 Outstanding Special - Comedy-Variety or Music 历届获奖名单
获奖
综艺/音乐节目最佳男配角 Outstanding Continuing or Single Performance by a Supporting Actor in Variety or Music 历届获奖名单 综艺/音乐节目最佳女配角 Outstanding Continuing or Single Performance by a Supporting Actress in Variety or Music 历届获奖名单
获奖
丽塔·莫雷诺 Rita Moreno
丽塔·莫雷诺 Rita Moreno(Syndicated)

布偶秀 The Muppet Show

For her guest appearance (episode 1.5).

喜剧综艺/音乐特别节目最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy - Variety or Music Special 历届获奖名单 最佳电视电影编剧(剧情/喜剧)-原创剧本 Outstanding Writing in a Special Program - Drama or Comedy - Original Teleplay 历届获奖名单
获奖
Lane Slate
Lane Slate(writer)

Tail Gunner Joe

(Shown within The Big Event).

最佳喜剧综艺/音乐系列节目编剧 Outstanding Writing in a Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
提名
Bill Richmond
Bill Richmond(writer),蒂姆·康威 Tim Conway(writer), Burt Styler(writer), Jenna McMahon(writer), Dick Clair(writer), Gene Perret(writer), Adele Styler(writer), Elias Davis(writer), Roger Beatty(writer), Ed Simmons(writer), Liz Sage(writer), Rick Hawkins(writer), David Pollock(writer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Eydie Gormé.

Marc London
Marc London(writer), Jerry Juhl(writer),吉姆·汉森 Jim Henson(writer), Jack Burns(writer)

布偶秀 The Muppet Show

For episode with Paul Williams (#1.8).

Herbert Sargent
Herbert Sargent(writer), Michael O'Donoghue(writer), Tom Schiller(writer), Alan Zweibel(writer), Rosie Schuster(writer), Marilyn Suzanne Miller(writer),切维·切斯 Chevy Chase(writer), Anne Beatts(writer), Al Franken(writer),洛恩·迈克尔斯 Lorne Michaels(writer), Tom Davis(writer)

周六夜现场 Saturday Night Live

For episode with Elliott Gould.

Leonard Ripps
Leonard Ripps(writer), Pat Proft(writer), Don Novello(writer), Mickey Rose(writer), Aubrey Tadman(writer), Garry Ferrier(writer), Paul Wayne(writer), George Burditt(writer), Allan Blye(writer),迪克·范·戴克 Dick Van Dyke(writer), Bob Einstein(writer),汤姆·麦克洛克林 Tom McLoughlin(writer), Mitch Markowitz(writer), Ken Finkleman(writer)

Van Dyke and Company

For episode with John Denver.

其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
提名
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center Rafael Kubelik(music director)

For episode "New York Philharmonic: Rafael Kubelik".

Bronk(1975)

Bronk Jacques Urbont(music director)

For episode "The Vigilante".

Previn and the Pittsburgh(1977)

Previn and the Pittsburgh安德列·普列文 André Previn(music director)

For episode "Mozart as Keyboard Prodigy".

Sills and Burnett at the Met(1976)

Sills and Burnett at the Met Peter Matz(music director)

 Outstanding Achievement in Lighting Direction 历届获奖名单
获奖
The Dorothy Hamill Special(1976)

The Dorothy Hamill Special Peter Edwards(lighting director), Bill Klages(lighting director)

提名
尼尔·戴蒙德:爱在希腊/Neil Diamond: Love at the Greek(1977)

尼尔·戴蒙德:爱在希腊 Neil Diamond: Love at the Greek

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles George Riesenberger(lighting director)

For episode "John Quincy Adams: President".

Visions(1976)

Visions

For episode "Gold Watch".

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles

For episode "Henry Adams: Historian".

 Outstanding Cinematography in Entertainment Programming for a Series 历届获奖名单
获奖
Captains and the Kings(1976)

Captains and the Kings Ric Waite(cinematographer)

For chapter 1.

提名
侦探科杰克/Kojak(1973)

侦探科杰克 Kojak Sol Negrin(CBS)

For episode "A Shield for Murder", part 2.

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" William K. Jurgensen(cinematographer)

For episode "Dear Sigmund".

根/Roots(1977)

根 Roots Stevan Larner(cinematographer)

For part II.

根/Roots(1977)

根 Roots Joseph M. Wilcots(cinematographer)

For part VII.

Once an Eagle(1976)

Once an Eagle J.J. Jones(cinematographer)

For part I.

Arthur Hailey's the Moneychangers(1976)

Arthur Hailey's the Moneychangers Joseph F. Biroc(NBC)

For part I. (Shown within The Big Event).

Baretta(1975)

Baretta Sherman Kunkel(cinematographer)

For episode "Soldier In The Jungle".

 Outstanding Cinematography in Entertainment Programming for a Special 历届获奖名单
获奖
Raid on Entebbe(1976)

Raid on Entebbe Bill Butler(cinematographer)

(Shown within The Big Event).

 Outstanding Art Direction or Scenic Design for a Drama Series 历届获奖名单
获奖
The Pallisers(1974)

The Pallisers Tim Harvey(scenic designer)

For episode #1.

提名
根/Roots(1977)

根 Roots Joseph R. Jennings(art director), Solomon Brewer(set decorator)

For part VI.

根/Roots(1977)

根 Roots简·斯科特 Jan Scott(art director), Charles C. Bennett(set decorator)

For part II.

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Ed Wittstein(production designer)

For episode "John Quincy Adams: Congressman".

Captains and the Kings(1976)

Captains and the Kings Jerry Adams(set decorator), John W. Corso(art director)

For chapter 2.

 Outstanding Art Direction or Scenic Design for a Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
The Mac Davis Show(1974)

The Mac Davis Show Romain Johnston(art director)

For episode with Susan Saint James, The Pointer Sisters and Robert Shields & 'Lorene Yarnell' .

提名
卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Paul Barnes(art director), Bob Sansom(art director), Bill Harp(set decorator)

For episode with Glen Campbell.

周六夜现场/Saturday Night Live(1975)

周六夜现场 Saturday Night Live Eugene Lee(art director),吉村晟 Akira Yoshimura(art director), Franne Lee(art director)

For episode with Sissy Spacek.

Donny and Marie(1976)

Donny and Marie Bill Bohnert(art director), John Told(set decorator)

For episode with Chad Everett and Florence Henderson.

 Outstanding Art Direction or Scenic Design for a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Fish(1977)

Fish Thomas Azzari(art director)

For episode "The Really Longest Day".

提名
全家福/All in the Family(1971)

全家福 All in the Family Don Roberts(art director)

For episode "The Unemployment Story", part II.

Maude(1972)

Maude Chuck Murawski(art director)

For episode "Walter's Crisis".

Sirota's Court(1976)

Sirota's Court Mary Ann Biddle(set decorator), Seymour Klate(art director)

For episode "The Happy Hooker".

Mr. T and Tina(1976)

Mr. T and Tina Mary Ann Biddle(set decorator), Roy Christopher(art director)

For episode "The Americanization of Michi".

 Outstanding Art Direction or Scenic Design for a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单
提名
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Jac Venza(scenic designer)

For segment "Billy the Kid" in episode "American Ballet Theatre".

The George Burns Special(1976)

The George Burns Special Roy Christopher(art director), John Hueners(set decorator)

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America William Mickley(art director)

For segment "Les Patineurs" in episode "American Ballet Theatre".

 Outstanding Art Direction or Scenic Design for a Dramatic Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
获奖
The Pallisers(1974)

The Pallisers Raymond Hughes(costume designer)

For episode #1.

提名
包法利夫人/Madame Bovary(1975)

包法利夫人 Madame Bovary Joan Ellacott(costume designer)

For episode #3. (Shown within Masterpiece Theatre).

根/Roots(1977)

根 Roots Jack Martell(costume designer)

For part I.

The Quest(1976)

The Quest Grady Hunt(costume designer)

For episode "Prairie Woman".

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles Alvin Colt(costume designer)

For episode "Henry Adams: Historian".

 Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Costume Design for Music-Variety 历届获奖名单
获奖
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center

For episode "The Barber of Seville".

提名
与黛安娜·罗斯的一夜/An Evening with Diana Ross(1977)

与黛安娜·罗斯的一夜 An Evening with Diana Ross Bob Mackie(costume designer)

(Shown within The Big Event).

The Sonny and Cher Show(1976)

The Sonny and Cher Show Bob Mackie(costume designer), Ret Turner(costume designer)

For episode with 'Barbara Eden (I)' and The Smothers Brothers.

Neil Sedaka Steppin' Out

Neil Sedaka Steppin' Out Bill Hargate(costume designer)

America Salutes Richard Rodgers: The Sound of His Music(1976)

America Salutes Richard Rodgers: The Sound of His Music Frank L. Thompson(costume designer)

 Outstanding Achievement in Tape Sound Mixing 历届获奖名单
提名
警察故事/Police Story(1973)

警察故事 Police Story

For episode "Ice Time".

The 4th Annual American Music Awards(1977)

The 4th Annual American Music Awards

The Adams Chronicles(1976)

The Adams Chronicles

For episode "John Quincy Adams: President".

 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单
提名
根/Roots(1977)

根 Roots Willie D. Burton(sound mixer)

For part IV.

根/Roots(1977)

根 Roots

For part VII.

根/Roots(1977)

根 Roots

For part VIII.

根/Roots(1977)

根 Roots Bill Varney(sound mixer), Leonard Peterson(sound mixer), Robert J. Litt(sound mixer), Willie D. Burton(sound mixer)

For part I.

伊莱娜与富兰克林:在白宫的日子/Eleanor and Franklin: The White House Years(1977)

伊莱娜与富兰克林:在白宫的日子 Eleanor and Franklin: The White House Years Richard Portman(sound mixer), David M. Ronne (sound mixer), Don MacDougall(sound mixer), Curly Thirlwell(sound mixer)

 Outstanding Film Editing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
提名
根/Roots(1977)

根 Roots James T. Heckert(editor)

For part VIII.

根/Roots(1977)

根 Roots Peter Kirby(editor)

For part III.

根/Roots(1977)

根 Roots尼尔·特拉维斯 Neil Travis(editor), James T. Heckert(editor)

For part II.

Rich Man, Poor Man - Book II(1976)

Rich Man, Poor Man - Book II Jerrold L. Ludwig(editor)

For chapter 3.

 Outstanding Film Editing for a Special 历届获奖名单  Outstanding Film Editing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
玛丽·泰勒·摩尔秀/Mary Tyler Moore(1970)

玛丽·泰勒·摩尔秀 Mary Tyler Moore Douglas Hines(CBS)

For episode "Murray Can't Lose".

提名
 Outstanding Achievement in Video Tape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
Visions(1976)

Visions Roy Stewart(editor)

For episode "The War Widow".

提名
警察故事/Police Story(1973)

警察故事 Police Story Jimmy B. Frazier(editor)

For episode "Ice Time".

CPO Sharkey(1976)

CPO Sharkey Ken Denisoff(editor), Stowell Werden(editor)

For episode "Sharkey Boogies On Down".

Meeting of Minds(1977)

Meeting of Minds Terry M. Pickford(editor)

For episode #3.

 Outstanding Achievement in Video Tape Editing for a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Sound Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
根/Roots(1977)

根 Roots Lawrence E. Neiman(sound editor), George Fredrick(sound editor), Bruce Richardson(sound editor)

For part II.

提名
无敌金刚/The Six Million Dollar Man(1974)

无敌金刚 The Six Million Dollar Man

For episode "The Return of Bigfoot", part 1.

查理的天使/Charlie's Angels(1976)

查理的天使 Charlie's Angels William L. Stevenson(sound editor)

For episode "The Mexican Connection".

The Fantastic Journey(1977)

The Fantastic Journey Sid Lubow(sound editor), Larry Singer(sound editor), Hans Newman(sound editor),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

 Outstanding Achievement in Film Sound Editing for a Special 历届获奖名单
获奖
Raid on Entebbe(1976)

Raid on Entebbe Milton C. Burrow (sound editor), Donald W. Ernst(sound editor), Tony Garber(sound editor), William L. Manger (sound editor), A. David Marshall(sound editor),NBC电视台 National Broadcasting Company (NBC)

(Shown within The Big Event).

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
根/Roots(1977)

根 Roots昆西·琼斯 Quincy Jones(composer), Gerald Fried(composer)

For part I.

提名
警察故事/Police Story(1973)

警察故事 Police Story Richard DeBenedictis(composer)

For episode "Monster Manor".

根/Roots(1977)

根 Roots Gerald Fried(composer)

For part VIII.

Bronk(1975)

Bronk Jacques Urbont(composer)

For episode "The Vigilante".

Captains and the Kings(1976)

Captains and the Kings埃尔默·伯恩斯坦 Elmer Bernstein(composer)

For chapter 8.

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
心魔劫/Sybil(1976)

心魔劫 Sybil Leonard Rosenman(composer), Alan Bergman(composer), Marilyn Bergman(composer)

(Shown within The Big Event).

 Outstanding Achievement in Special Musical Material 历届获奖名单
提名
女警察/"Police Woman"(1974)

女警察 "Police Woman" Morton Stevens(music), Hermine Hilton(lyrics)

For the song "Leave Me Tomorrow". For episode "Killer Cowboys".

与黛安娜·罗斯的一夜/An Evening with Diana Ross(1977)

与黛安娜·罗斯的一夜 An Evening with Diana Ross Bill Dyer(composer), Billy Goldenberg(composer)

(Shown within The Big Event).

How the West Was Won(1977)

How the West Was Won Jerrold Immel(composer)

For series theme.

America Salutes Richard Rodgers: The Sound of His Music(1976)

America Salutes Richard Rodgers: The Sound of His Music Larry Grossman(composer)

Minstrel Man(1977)

Minstrel Man Fred Karlin(music)

For the song "Early in the Morning".

 Outstanding Achievement in Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单
获奖
提名
Arthur Hailey's the Moneychangers(1976)

Arthur Hailey's the Moneychangers

For part I. (Shown within The Big Event).

Visions(1976)

Visions

For episode "The Gardener's Son".

Previn and the Pittsburgh(1977)

Previn and the Pittsburgh

For episode "Mozart as Keyboard Prodigy".

 Outstanding Individual Achievement in Children's Programming 历届获奖名单
获奖
霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)

霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

For episode "Peter Pan (#26.3)".

Pinocchio(1976)

Pinocchio Jerry Greene(video tape editor), CBS

Pinocchio(1976)

Pinocchio Bill Hargate(costume designer)

提名
Pinocchio(1976)

Pinocchio斯坦·温斯顿 Stan Winston(makeup designer)

The CBS Festival of Lively Arts for Young People(1973)

The CBS Festival of Lively Arts for Young People Michael Tilson Thomas(music director)

For episode "Making Pictures with Music (New York Philharmonic Young People's Concert)"

 Outstanding Achievement in Make-Up 历届获奖名单 最佳儿童特别节目 Outstanding Children's Special 历届获奖名单
获奖
芭蕾舞鞋/Ballet Shoes(1975)
芭蕾舞鞋 Ballet Shoes

John McRae(producer), Joan Sullivan(producer)

For parts 1 & 2. (Shown within Piccadilly Circus).

 Outstanding Achievement in Coverage of Special Events - Individuals 历届获奖名单  Special Classification of Outstanding Program Achievement 历届获奖名单
提名
迪士尼世界/Disneyland(1954)

迪士尼世界 Disneyland Ron Miller(executive producer)

Bicentennial Minutes(1974)

Bicentennial Minutes Bob Markell(executive producer), Paul Waigner(producer)

NBC: The First Fifty Years - A Closer Look(1976)

NBC: The First Fifty Years - A Closer Look Greg Garrison(executive producer), Lee Hale(producer), Chet Hagan(producer)

(Shown within The Big Event).

Life Goes to the Movies

Life Goes to the Movies Jack Haley Jr.(executive producer), Malcolm Leo(producer),理查德·什克尔 Richard Schickel(producer),梅尔·斯图亚特 Mel Stuart(producer)

(Shown within The Big Event).

 Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(producer)

For episode "American Ballet Theatre: Swan Lake".

提名
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Jac Venza(executive producer), Klaus Hallig(executive producer), Herbert G. Kloiber(executive producer), David Griffiths(producer), Fritz Buttenstedt(producer), Artur Rubinstein(star)

For episode "Arthur Rubinstein at 90".

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(series coordinating producer),玛莎·葛莱姆 Martha Graham(star), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer)

For episode "Martha Graham Dance Company".

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(series coordinating producer), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer)

For episode(s) "American Ballet Theatre".

The Bolshoi Ballet: Romeo and Juliet(1976)

The Bolshoi Ballet: Romeo and Juliet Alvin Cooperman(producer), Lothar Bock(executive producer)

伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Fritz Buttenstedt(producer), David Griffiths(producer), Herbert G. Kloiber(executive producer), Artur Rubinstein(star), Jac Venza(executive producer), Klaus Hallig(executive producer)

For episode "Arthur Rubinstein at 90".

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
提名
David Blair
David Blair(choreographer)

Live from Lincoln Center

For episode "American Ballet Theatre: Swan Lake".

Ernie Flatt
Ernie Flatt(choreographer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with The Pointer Sisters.

Donald McKayle
Donald McKayle(choreographer)

Minstrel Man

阿伦·约翰逊 Alan Johnson
阿伦·约翰逊 Alan Johnson(choreographer)

The Shirley MacLaine Special: Where Do We Go from Here?

 Outstanding Achievement in Coverage of Special Events - Programs 历届获奖名单
 Special Classification of Outstanding Individual Achievement 历届获奖名单
获奖
NBC: The First Fifty Years - A Closer Look(1976)

NBC: The First Fifty Years - A Closer Look Clay Cassell(film editing), George Pitts(film editing)

(Shown within The Big Event).

NBC: The First Fifty Years - A Closer Look(1976)

NBC: The First Fifty Years - A Closer Look Manuel Martínez(video tape editing), Mike Welch(video tape editing), Walter Balderson(video tape editing), Allen Brewster(video tape editing), Jerry Burling(video tape editing), Chuck Droege(video tape editing), Ron Fleury(video tape editing), Bob Roethle(video tape editing), William Lorenz(video tape editing)

(Shown within The Big Event).

提名
Life Goes to the Movies

Life Goes to the Movies Peter C. Johnson(film editor), Robert K. Lambert(film editor)

(Shown within The Big Event).

The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries(1977)

The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries Enzo A. Martinelli(cinematographer)

For episode "Mystery of the Haunted House".

 Outstanding Individual Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts 历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee