网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第30届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 30th Primetime Emmy Awards

(1978)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第30届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第30届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1978年09月09日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第30届

官方网站: / www.emmys.tv

 

第30届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
提名
警探科伦波/Columbo(1968)
警探科伦波 Columbo

Richard Alan Simmons

(Shown within The NBC Mystery Movie.)

法医昆西/Quincy M.E.(1976)
法医昆西 Quincy M.E.

Richard Irving(executive producer), Jud Kinberg(executive producer), Glen A. Larson(executive producer), Edward Montagne(producer), Christopher Morgan(producer), Robert F. O'Neill(producer), B.W. Sandefur(supervising producer), Michael Sloan(associate executive producer), Peter J. Thompson(producer)

卢-格兰特/Lou Grant(1977)
卢-格兰特 Lou Grant

詹姆斯·L·布鲁克斯 James L. Brooks(executive producer), Allan Burns(executive producer), Gene Reynolds(executive producer/producer)

Family(1976)
Family

艾伦·斯班林 Aaron Spelling(executive producer),伦纳德·戈德堡 Leonard Goldberg(executive producer), Nigel McKeand(producer)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳男配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类最佳女配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单  Outstanding Lead Actor for a Single Appearance in a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
提名
警察故事/Police Story(1973)

警察故事 Police Story大卫·卡西迪 David Cassidy(NBC)

For episode "A Chance to Live".

女警察/"Police Woman"(1974)

女警察 "Police Woman"基南·怀恩 Keenan Wynn(NBC)

For episode "Good Old Uncle Ben".

洛达/Rhoda(1974)

洛达 Rhoda贾德·赫希 Judd Hirsch(CBS)

For episode "Rhoda Likes Mike".

Family(1976)

Family约翰·鲁宾斯坦 John Rubinstein(ABC)

For episode "And Baby Makes Three".

爱之船/The Love Boat(1977)

爱之船 The Love Boat威尔·吉尔 Will Geer(ABC)

For episode "The Old Man and the Runaway". Posthumously.

 Outstanding Lead Actress for a Single Appearance in a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
获奖
提名
Having Babies III(1978)

Having Babies III帕蒂·杜克 Patty Duke(ABC)

James at 16(1977)

James at 16凯特·杰克逊 Kate Jackson(NBC)

For episode "Pilot (#1.1)". (The pilot of the series James at 15).

Meeting of Minds(1977)

Meeting of Minds Jayne Meadows(PBS)

For episode "Luther, Voltaire, Plato, Nightingale".

James at 16(1977)

James at 16 Irene Tedrow(NBC)

For episode "Ducks".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
获奖
喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳男配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类最佳女配角(系列) Outstanding Continuing Performance by a Supporting Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
保罗·博加特 Paul Bogart
保罗·博加特 Paul Bogart(director)

全家福 All in the Family

For episode "Edith's 50th Birthday".

提名
Hal Cooper
Hal Cooper(director)

Maude

For episode "Vivian's Decision".

杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich(director)

肥皂 Soap

For episode #24.

Burt Metcalfe
Burt Metcalfe(director),阿伦·阿尔达 Alan Alda(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Comrades in Arms", part I.

杰瑞·帕里斯 Jerry Paris
杰瑞·帕里斯 Jerry Paris(director)

欢乐时光 Happy Days

For episode "Richie Almost Dies".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Bob Schiller
Bob Schiller(teleplay), Bob Weiskopf(teleplay), (story), Barry Harman(story)

全家福 All in the Family

For episode "Cousin Liz".

提名
Bob Weiskopf
Bob Weiskopf(writer), Bob Schiller(writer)

全家福 All in the Family

For episode "Edith's 50th Birthday".

阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(writer)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Fallen Idol".

Mel Tolkin
Mel Tolkin(teleplay), Erik Tarloff(story), Larry Rhine(teleplay)

全家福 All in the Family

For episode "Edith's Crisis of Faith" part II.

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
获奖
大屠杀/Holocaust(1978)
大屠杀 Holocaust

Robert Berger(producer), Herbert Brodkin(executive producer)

提名
安娜·卡列尼娜/Anna Karenina(1977)
安娜·卡列尼娜 Anna Karenina

Ken Riddington(executive producer), Donald Wilson(producer), Joan Sullivan(series producer)

(Shown within Masterpiece Theatre).

罗马帝国兴亡史/I, Claudius(1976)
罗马帝国兴亡史 I, Claudius

Martin Lisemore(producer), Joan Sullivan(series producer)

Lisemore had been nominated posthumously. (Shown within Masterpiece Theatre).

华盛顿:幕后故事/Washington: Behind Closed Doors(1977)
华盛顿:幕后故事 Washington: Behind Closed Doors

Eric Bercovici(supervising producer), Stanley Kallis(executive producer), Norman S. Powell(producer), David W. Rintels(supervising producer)

Maude(1972)
Maude

爱德华·S·费尔德曼 Edward S. Feldman(executive producer), Bill Finnegan(supervising producer), Paul Maslansky(producer)

最佳电视电影(剧情/喜剧) Outstanding Special - Drama or Comedy 历届获奖名单 迷你剧最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series 历届获奖名单 迷你剧最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series 历届获奖名单 电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单 电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单
获奖
乔安娜·伍德沃德 Joanne Woodward
乔安娜·伍德沃德 Joanne Woodward(CBS)

领跑女神 See How She Runs

(Shown within General Electric Theater).

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳喜剧综艺/音乐系列节目 Outstanding Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单 最佳喜剧综艺/音乐特别节目 Outstanding Special - Comedy-Variety or Music 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

最佳男配角(单集-剧情/喜剧) Outstanding Single Performance by a Supporting Actor in a Comedy or Drama Series 历届获奖名单
提名
威尔·吉尔 Will Geer
威尔·吉尔 Will Geer(ABC)

Eight Is Enough

For episode "Yes, Nicholas... There is a Santa Claus". Posthumously.

海尔德·高德 Harold Gould
海尔德·高德 Harold Gould(CBS)

洛达 Rhoda

For episode "Happy Anniversary".

Abe Vigoda
Abe Vigoda(ABC)

Barney Miller

For episode "Goodbye, Mr. Fish", part II.

Larry Gelman
Larry Gelman(ABC)

Barney Miller

For episode "Goodbye, Mr. Fish" part II.

综艺/音乐节目最佳男配角 Outstanding Continuing or Single Performance by a Supporting Actor in Variety or Music 历届获奖名单  Outstanding Performance by a Supporting Actress in a Drama or Comedy Special 历届获奖名单 综艺/音乐节目最佳女配角 Outstanding Continuing or Single Performance by a Supporting Actress in Variety or Music 历届获奖名单 最佳女配角(单集-剧情/喜剧) Outstanding Single Performance by a Supporting Actress in a Comedy or Drama Series 历届获奖名单
获奖
提名
Beulah Quo
Beulah Quo(PBS)

Meeting of Minds

For episode "Douglass, Tz'u-Hsi, Beccaria, De Sade".

埃伦·科比 Ellen Corby
埃伦·科比 Ellen Corby(CBS)

沃尔滕一家 The Waltons

For episode "Grandma Comes Home".

比阿特丽斯·斯特雷特 Beatrice Straight
比阿特丽斯·斯特雷特 Beatrice Straight(CBS)

The Dain Curse

For part I.

Jeanette Nolan
Jeanette Nolan(NBC)

The Awakening Land

For part I.

最佳喜剧综艺/音乐特别节目导演 Outstanding Directing in a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单 最佳电视电影导演(剧情/喜剧) Outstanding Directing in a Special Program - Drama or Comedy 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖
最佳喜剧综艺/音乐系列节目导演 Outstanding Directing in a Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
Dave Powers
Dave Powers(director)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Steve Martin and Betty White (5 March 1978).

提名
Dave Wilson
Dave Wilson(director)

周六夜现场 Saturday Night Live

For episode with Steve Martin (22 April 1978).

Steve Binder
Steve Binder(director)

Shields and Yarnell

For episode with John Aylesworth (21 February 1978).

John Moffitt
John Moffitt(director)

The Richard Pryor Show

For episode with Paula Kelly (13 September 1977).

Peter Harris
Peter Harris(director)

布偶秀 The Muppet Show

For episode with Elton John (2.14).

 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
提名
Previn and the Pittsburgh(1977)

Previn and the Pittsburgh安德列·普列文 André Previn(music director)

For episode "The Music That Made the Movies".

The Second Barry Manilow Special(1978)

The Second Barry Manilow Special Jimmie Haskell(music director)

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center Zubin Mehta(music director)

For episode "New York Philharmonic with Zubin Mehta and Shirley Verrett".

 Outstanding Achievement in Lighting Direction 历届获奖名单
获奖
Cher... Special(1978)

Cher... Special Greg Brunton(lighting director)

提名
Neil Diamond: I'm Glad You're Here with Me Tonight(1977)

Neil Diamond: I'm Glad You're Here with Me Tonight

Olivia(1978)

Olivia Bill Klages(lighting director), Alan Walker(lighting director)

Visions(1976)

Visions

For episode "You Can Run, But You Can't Hide".

The Best of Families(1977)

The Best of Families George Riesenberger(lighting director)

For episode "The Great Trolley Strike of 1895".

Happy Birthday, Las Vegas(1977)

Happy Birthday, Las Vegas

最佳电视电影编剧(剧情/喜剧)-原创剧本 Outstanding Writing in a Special Program - Drama or Comedy - Original Teleplay 历届获奖名单 最佳喜剧综艺/音乐系列节目编剧 Outstanding Writing in a Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
Franelle Silver
Franelle Silver(writer), Liz Sage(writer), Bill Richmond(writer), Larry Siegel(writer), James R. Stein(writer), Ed Simmons(writer), Gene Perret(writer),蒂姆·康威 Tim Conway(writer), Dick Clair(writer), Roger Beatty(writer), Jenna McMahon(writer), Bob Illes(writer), Rick Hawkins(writer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Steve Martin, Betty White (5 March 1978).

提名
Don Hinkley
Don Hinkley(writer), Jerry Juhl(writer),吉姆·汉森 Jim Henson(writer), Joseph A. Bailey(writer)

布偶秀 The Muppet Show

For episode with Dom DeLuise (2.11).

Michael O'Donoghue
Michael O'Donoghue(writer), Don Novello(writer), Marilyn Suzanne Miller(writer), Herbert Sargent(writer), Alan Zweibel(writer), Rosie Schuster(writer), Tom Schiller(writer), Tom Davis(writer), Anne Beatts(writer),丹·艾克罗伊德 Dan Aykroyd(writer), James Downey(writer),洛恩·迈克尔斯 Lorne Michaels(writer), Al Franken(writer), Brian Doyle-Murray(writer)

周六夜现场 Saturday Night Live

For episode with host Steve Martin (22 April 1978).

Liz Sage
Liz Sage(writer), Bill Richmond(writer), David Pollock(writer), Adele Styler(writer), Burt Styler(writer), Ed Simmons(writer), Gene Perret(writer),蒂姆·康威 Tim Conway(writer), Dick Clair(writer), Roger Beatty(writer), Jenna McMahon(writer), Rick Hawkins(writer), Elias Davis(writer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode with Ken Berry (26 March 1977).

Jeremy Stevens
Jeremy Stevens(writer), James R. Stein(writer), Norman Stiles(writer), Tom Dunsmuir(writer), Dan Wilcox(writer), John Boni(writer),艾伦·锡克 Alan Thicke(writer), Bob Illes(writer),哈里·谢尔 Harry Shearer(writer), Tom Moore(writer)

America 2-Night

For episode with Carol Burnett.

最佳喜剧综艺/音乐特别节目编剧 Outstanding Writing in a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单 最佳电视电影编剧(剧情/新剧)-改编剧本 Outstanding Writing in a Special Program - Drama or Comedy - Adaptation 历届获奖名单  Outstanding Cinematography in Entertainment Programming for a Series 历届获奖名单
获奖
提名
Roll of Thunder, Hear My Cry(1978)

Roll of Thunder, Hear My Cry Robert B. Hauser(cinematographer)

华盛顿:幕后故事/Washington: Behind Closed Doors(1977)

华盛顿:幕后故事 Washington: Behind Closed Doors Joseph F. Biroc(ABC)

For part I.

爱之船/The Love Boat(1977)

爱之船 The Love Boat Lloyd Ahern(ABC)

For episode "The Inspector/A Very Special Girl/Until the Last Goodbye".

The Awakening Land(1978)

The Awakening Land Michel Hugo(NBC)

 Outstanding Cinematography in Entertainment Programming for a Special 历届获奖名单  Outstanding Art Direction for a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
肥皂/Soap(1977)

肥皂 Soap Robert Checchi(set decorator), Edward Stephenson(production designer)

For episode #1.

提名
Maude(1972)

Maude Chuck Murawski(art director)

For episode "The Wake".

欢迎回来,科特/Welcome Back, Kotter(1975)

欢迎回来,科特 Welcome Back, Kotter Roy Christopher(art director), James Shanahan(art director)

For episode "Barbarino In Love", part I.

爱之船/The Love Boat(1977)

爱之船 The Love Boat Eugene Harris(art director), John McCarthy Jr.(set decorator), Bob Signorelli(set decorator), Paul Sylos(art director)

A.E.S. Hudson Street(1977)

A.E.S. Hudson Street Thomas Azzari(art director)

For episode "In The Black".

 Outstanding Art Direction for a Dramatic Special 历届获奖名单
获奖
提名
It Happened One Christmas

It Happened One Christmas Hal Gausman(set decorator), John J. Lloyd(art director)

Our Town(1977)

Our Town Roy Christopher(production designer), James Shanahan(set decorator)

合家欢/The Gathering(1977)

合家欢 The Gathering Anne D. McCulley(set decorator),简·斯科特 Jan Scott(art director)

The Bastard(1978)

The Bastard Richard Friedman(set decorator), Lloyd S. Papez(art director)

 Outstanding Art Direction for a Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
The Richard Pryor Show(1977)

The Richard Pryor Show Roy Christopher(art director)

For episode on 20 September 1977.

提名
Donny and Marie(1976)

Donny and Marie Arlene Alen(set decorator), Bill Bohnert(art director)

For season opening show (23 September 1977).

周六夜现场/Saturday Night Live(1975)

周六夜现场 Saturday Night Live Eugene Lee(art director), Franne Lee(set decorator), Lee Mayman(set decorator),吉村晟 Akira Yoshimura(art director)

For episode with host Steve Martin (22 April 1978).

卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Paul Barnes(art director), Bill Harp(set decorator), Bob Sansom(art director)

For episode "The Final Show" (29 March 1978).

The Captain and Tennille(1976)

The Captain and Tennille Romain Johnston(art director)

For episode on 14 March 1977.

 Outstanding Art Direction for a Drama Series 历届获奖名单
获奖
罗马帝国兴亡史/I, Claudius(1976)

罗马帝国兴亡史 I, Claudius Tim Harvey(art director)

For part I. (Shown within Masterpiece Theatre).

提名
大屠杀/Holocaust(1978)

大屠杀 Holocaust Maxi Hareiter(set decorator), Theodor Harisch(art director), Hans Jürgen Kiebach(art director), Wilfred Shingleton(production designer)

华盛顿:幕后故事/Washington: Behind Closed Doors(1977)

华盛顿:幕后故事 Washington: Behind Closed Doors James F. Claytor Sr.(art director), Jack De Shields(production designer), Barbara Krieger(set decorator)

For part III.

安娜·卡列尼娜/Anna Karenina(1977)

安娜·卡列尼娜 Anna Karenina Derek Dodd(art director)

For part I. (Shown within Masterpiece Theatre).

 Outstanding Art Direction for a Comedy-Variety or Music Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama or Comedy Series 历届获奖名单
获奖
大屠杀/Holocaust(1978)

大屠杀 Holocaust Edith Almoslino(costume designer), Peggy Farrell(costume designer)

提名
Testimony of Two Men(1977)

Testimony of Two Men Bill Jobe(costume designer)

For part III.

神奇女侠新冒险/The New Adventures of Wonder Woman(1976)

神奇女侠新冒险 The New Adventures of Wonder Woman Donfeld(costume designer)

For episode "Anschluss '77".

Quark(1977)

Quark Grady Hunt(costume designer)

For episode "The Emperor's Quasi Norms," part II

Harold Robbins' 79 Park Avenue(1977)

Harold Robbins' 79 Park Avenue Yvonne Wood(costume designer)

 Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Special 历届获奖名单
获奖
Actor(1978)

Actor Noel Taylor(costume designer)

 Outstanding Achievement in Costume Design for Music-Variety 历届获奖名单
获奖
Mitzi... Zings Into Spring(1977)

Mitzi... Zings Into Spring Bob Mackie(costume designer), Ret Turner(costume designer)

 Outstanding Achievement in Tape Sound Mixing 历届获奖名单
提名
 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单  Outstanding Film Editing in a Drama Series 历届获奖名单
提名
King

King David Berlatsky(editor), Byron 'Buzz' Brandt(editor), Richard C. Meyer(editor)

沃尔滕一家/The Waltons(1972)

沃尔滕一家 The Waltons Bill Mosher(editor)

For episode "Grandma Comes Home".

警探科伦波/Columbo(1968)

警探科伦波 Columbo Robert Watts(editor)

For episode "How to Dial a Murder (#7.4)".

Eight Is Enough(1977)

Eight Is Enough David Blangsted Howard Terrill(ABC)

For episode "Yes, Nicholas... There Is A Santa Claus".

Family(1976)

Family Jim Faris(editor)

For episode "Acts of Love", part I.

 Outstanding Film Editing for a Special 历届获奖名单  Outstanding Film Editing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
欢乐时光/Happy Days(1974)

欢乐时光 Happy Days Ed Cotter(editor)

For episode "Richie Almost Dies".

提名
爱之船/The Love Boat(1977)

爱之船 The Love Boat Bob Moore(ABC), Norm Wallerstein

For episode "Masquerade/The Caper/Eyes of Love/Hollywood Royalty".

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" Larry L. Mills(editor), Stanford Tischler(editor)

For episode "Fade Out, Fade In".

鲍勃·纽哈特秀/The Bob Newhart Show(1972)

鲍勃·纽哈特秀 The Bob Newhart Show M. Pam Blumenthal(editor)

For episode "A Jackie Story".

 Outstanding Achievement in Video Tape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Tucker Wiard(editor)

For episode "The Final Show" (29 March 1978).

提名
Laugh-In(1977)

Laugh-In Ed.J. Brennan(editor)

For show #6 (8 February 1978).

肥皂/Soap(1977)

肥皂 Soap Gary Anderson(editor)

For episode #2.

三人行/Three's Company(1977)

三人行 Three's Company Jerry Davis(editor)

For episode "Chrissy, Come Home".

The Betty White Show(1977)

The Betty White Show Chip Brooks(editor)

For the pilot episode (12 September 1977).

Husbands, Wives & Lovers(1978)

Husbands, Wives & Lovers Marco Zappia(editor)

For episode "The One Where Everybody is Looking for a Little Action".

 Outstanding Achievement in Video Tape Editing for a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Film Sound Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Film Sound Editing for a Special 历届获奖名单
获奖
The Amazing Howard Hughes(1977)

The Amazing Howard Hughes Don Higgins(sound editor), Bill Jackson(sound editor), John Strauss(sound editor)

 Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
提名
Wheels

Wheels

警探科伦波/Columbo(1968)

警探科伦波 Columbo Patrick Williams(composer)

For episode "Try and Catch Me (#7.1)".

大屠杀/Holocaust(1978)

大屠杀 Holocaust Morton Gould(composer)

The Awakening Land(1978)

The Awakening Land Fred Karlin(composer)

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
领跑女神/See How She Runs(1978)

领跑女神 See How She Runs Jimmie Haskell(composer)

(Shown within General Electric Theater).

 Outstanding Achievement in Special Musical Material 历届获奖名单
获奖
卡洛尔·伯纳特秀/The Carol Burnett Show(1967)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show Stan Freeman(music/lyrics), Arthur Malvin(music/lyrics)

For the mini-musical "Hi-Hat" (episode on 8 January 1978).

The Sentry Collection Presents Ben Vereen: His Roots(1978)

The Sentry Collection Presents Ben Vereen: His Roots Ken Welch(music/lyrics), Mitzie Welch(music/lyrics)

For the song "See You Tomorrow in Class".

提名
Poldark(1975)

Poldark Kenyon Emrys-Roberts(composer)

For the Poldark theme. (Shown within Masterpiece Theatre).

Ziegfeld: The Man and His Women(1978)

Ziegfeld: The Man and His Women Richard DeBenedictis(music), Bill Dyer(lyrics)

For the song "Until the Music Ends".

Donny and Marie(1976)

Donny and Marie Earl Brown(composer)

For the song "Leading Lady" (30 September 1977).

 Outstanding Achievement in Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Children's Programming 历届获奖名单
提名
Once Upon a Brothers Grimm(1977)

Once Upon a Brothers Grimm

Once Upon a Brothers Grimm(1977)

Once Upon a Brothers Grimm Tommy Cole(makeup), Michael Westmore(makeup)

Once Upon a Classic(1976)

Once Upon a Classic Bob Millslagle(video tape editor), Nicholas Spies(video tape editor)

For episode "A Connecticut Yankee in King Arthur's Court".

最佳儿童特别节目 Outstanding Children's Special 历届获奖名单
提名
Once Upon a Brothers Grimm(1977)
Once Upon a Brothers Grimm

Bernard Rothman(producer), Jack Wohl(producer)

Peter Lundy and the Medicine Hat Stallion(1977)
Peter Lundy and the Medicine Hat Stallion

Ed Friendly(producer)

The Fat Albert Christmas Special
The Fat Albert Christmas Special

Jeff Michael(producer), Lou Scheimer(producer)

Once Upon a Classic(1976)
Once Upon a Classic

Jay Rayvid(executive producer/producer), Chiz Schultz(producer)

For episode "A Connecticut Yankee in King Arthur's Court".

 Outstanding Achievement in Coverage of Special Events - Individuals 历届获奖名单
 Outstanding Informational Series 历届获奖名单
获奖
The Body Human: The Red River(1978)

The Body Human: The Vital Connection The Body Human: The Miracle Months The Body Human: The Red River Alfred R. Kelman(producer), Thomas W. Moore(executive producer)

Official ATAS database lists the title as The Body Human.

提名
 Special Classification of Outstanding Program Achievement 历届获奖名单  Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(producer)

For episode "American Ballet Theatre: Giselle (#2.4)". (Shown within the Live from Lincoln Center.)

提名
The Metropolitan Opera Presents(1977)

The Metropolitan Opera Presents Michael Bronson(executive producer), John Goberman(producer)

For the premiere episode "La Bohème".

胡桃夹子/The Nutcracker(1977)

胡桃夹子 The Nutcracker Herman Krawitz(executive producer), Yanna Kroyt Brandt(producer)

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(producer), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(producer)

For episode "Choreography by Balanchine".

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(producer), John Goberman(executive producer)

For episode "American Ballet Theatre at the Metropolitan Opera House".

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
提名
Alexandra Danilova
Alexandra Danilova(choreographer), George Balanchine(choreographer)

Live from Lincoln Center

For episode "New York City Ballet: Coppelia".

Miriam Nelson
Miriam Nelson(choreographer)

Ziegfeld: The Man and His Women

Tony Charmoli
Tony Charmoli(choreographer)

Mitzi... Zings Into Spring

Ernie Flatt
Ernie Flatt(choreographer)

卡洛尔·伯纳特秀 The Carol Burnett Show

For episode "The Final Show" (29 March 1978).

 Outstanding Achievement in Coverage of Special Events - Programs 历届获奖名单
 Outstanding Informational Special 历届获奖名单
获奖
National Geographic Specials(1964)

National Geographic Specials Dennis B. Kane(executive producer), Nicolas Noxon(producer), Thomas Skinner(executive producer)

For episode "The Great Whales".

提名
The Treasures of Tutankhamun(1978)

The Treasures of Tutankhamun Valerie Gentile(producer), Donald Knox(executive producer)

Tut: The Boy King(1978)

Tut: The Boy King George A. Heinemann(executive producer)

The Cousteau Odyssey(1977)

The Cousteau Odyssey雅克-伊夫·古斯多 Jacques-Yves Cousteau(executive producer), Philippe Cousteau(executive producer), Andrew Solt(producer)

For episode "Calypso's Search for Atlantis".

Bing Crosby: His Life and Legend(1978)

Bing Crosby: His Life and Legend Marshall Flaum(producer), Frank Konigsberg(executive producer)

 Special Classification of Outstanding Individual Achievement 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America

For episode "San Francisco Ballet: Romeo and Juliet"

 Outstanding Individual Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts 历届获奖名单
获奖
提名
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center

The Return of Captain Nemo(1978)

The Return of Captain Nemo L.B. Abbott(special photographic effects), Frank Van der Veer (optical effects)

草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie

For episode "Here Comes the Brides".

The Awakening Land(1978)

The Awakening Land

For part III.

电视电影最佳男配角 Outstanding Performance by a Supporting Actor in a Comedy or Drama Special 历届获奖名单
获奖
Howard Da Silva
Howard Da Silva(PBS)

Verna: USO Girl

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

州长奖 Governor's Award历届获奖名单

 ATAS Broadcast Journalism Award历届获奖名单

特别奖 Special Award

技术先驱奖 Outstanding Achievement in Engineering Development 历届获奖名单
获奖
Petro Vlahos
Petro Vlahos(Vlahos-Gottschalk Research Corporation)

For the invention and development of the ULTIMATTE video-matting device.

州长奖 Governors' Medallion历届获奖名单

 Citation

技术先驱奖 Outstanding Achievement in Engineering Development 历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee