网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第31届黄金时段艾美奖颁奖典礼

The 31st Primetime Emmy Awards

(1979)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第31届黄金时段艾美奖颁奖典礼

第31届黄金时段艾美奖颁奖典礼

时间:1979年09月08日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第31届

官方网站: / www.emmys.tv

 

第31届黄金时段艾美奖颁奖典礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
提名
Mel Damski
Mel Damski(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Murder".

Gene Reynolds
Gene Reynolds(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Prisoner".

Burt Brinckerhoff
Burt Brinckerhoff(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Schools".

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Michele Gallery
Michele Gallery(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Dying".

提名
Leon Tokatyan
Leon Tokatyan(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Vet".

詹姆斯·布里奇斯 James Bridges
詹姆斯·布里奇斯 James Bridges(CBS)

The Paper Chase

For episode "The Late Mr. Hart"

Gene Reynolds
Gene Reynolds(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Marathon".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
获奖
出租汽车/Taxi(1978)
出租汽车 Taxi

詹姆斯·L·布鲁克斯 James L. Brooks(executive producer), Glen Charles(producer), Les Charles(producer), Stan Daniels(executive producer), David Davis(executive producer), Ed. Weinberger(executive producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
鲁丝·戈登 Ruth Gordon
鲁丝·戈登 Ruth Gordon(ABC)

出租汽车 Taxi

For episode "Sugar Mama".

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
提名
Blind Ambition(1979)
Blind Ambition

George Schaefer(producer), David Susskind(executive producer), Renée Valente(producer)

Backstairs at the White House(1979)
Backstairs at the White House

Ed Friendly(executive producer/producer), Michael O'Herlihy(producer)

迷你剧/电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳导演 Outstanding Directing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳编剧 Outstanding Writing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Achievement in Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖
Live Wednesday(1978)

Live Wednesday

For show #1 on 20 September 1978

提名
周六夜现场/Saturday Night Live(1975)

周六夜现场 Saturday Night Live Johnny Pinto(camera operator), Al Camoin(camera operator)

For episode with Richard Benjamin on 7 April 1979.

You Can't Take It with You(1979)

You Can't Take It with You Diane Biederbeck(cameraperson), Hank Geving(cameraperson), Larry Heider(cameraperson), Robert Jones(technical director), David Levisohn(cameraperson), Wayne Orr(cameraperson), Richard Price(cameraperson)

The Midnight Special(1972)

The Midnight Special

For episode with host Dolly Parton on 29 September 1978.

最佳灯光执导 Outstanding Achievement in Lighting Direction (Electronic) 历届获奖名单
提名
 Outstanding Cinematography for a Series 历届获奖名单
获奖
提名
Little Women(1978)

Little Women Joseph F. Biroc(NBC)

For episode "Pilot (#1.0)". For part II.

Barnaby Jones(1973)

Barnaby Jones William W. Spencer(CBS)

For episode "Memory of a Nightmare".

 Outstanding Cinematography for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Art Direction for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
Studs Lonigan(1979)

Studs Lonigan Bill Harp(set decorator),简·斯科特 Jan Scott(art director/production designer)

For part III.

提名
Centennial(1978)

Centennial John W. Corso(art director), John M. Dwyer(set decorator), Robert George Freer(set decorator), Sherman Loudermilk(art director), Jack Senter(production designer), Joseph J. Stone(set decorator)

For chapter seven: "The Shepherds".

Studs Lonigan(1979)

Studs Lonigan Bill Harp(set decorator), Edward J. McDonald(set decorator),简·斯科特 Jan Scott(art director/production designer)

For part I.

Blind Ambition(1979)

Blind Ambition Michael Baugh(art director), Robert Checchi(set decorator), Arthur Jeph Parker(set decorator)

For part III.

Backstairs at the White House(1979)

Backstairs at the White House Richard Y. Haman(art director), Anne D. McCulley(set decorator)

For episode "Book One".

 Outstanding Art Direction for a Series 历届获奖名单
获奖
Little Women(1978)

Little Women Richard C. Goddard(set decorator), Howard E. Johnson(art director)

For episode "Pilot (#1.0)". For part I.

提名
The Mary Tyler Moore Hour(1979)

The Mary Tyler Moore Hour Carl Carlson(set decorator), Rene Lagler(art director)

For episode with Gene Kelly on 1 April 1979.

银河战星/"Battlestar Galactica"(1978)

银河战星 "Battlestar Galactica" Lowell Chambers(set decorator), John E. Chilberg II(art director), Mickey S. Michaels(set decorator)

For episode "Saga of a Star World".

 Outstanding Costume Design for a Series 历届获奖名单
获奖
提名
拉维恩和雪莉/Laverne & Shirley(1976)

拉维恩和雪莉 Laverne & Shirley Al Lehman(ABC)

For episode "The Third Annual Shotz Talent Show".

 Outstanding Costume Design for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Achievement in Tape Sound Mixing 历届获奖名单
提名
 Outstanding Film Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
 Outstanding Film Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
出租汽车/Taxi(1978)

出租汽车 Taxi M. Pam Blumenthal(ABC)

For episode "Paper Marriage".

提名
卢-格兰特/Lou Grant(1977)

卢-格兰特 Lou Grant James Galloway(CBS)

For episode "Hooker".

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" Larry L. Mills Stanford Tischler(CBS)

For episode "The Billfold Syndrome".

朱门恩怨/Dallas(1978)

朱门恩怨 Dallas Fred W. Berger(CBS)

For episode "Reunion" part II.

 Outstanding Video Tape Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Video Tape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
Stockard Channing in Just Friends(1979)

Stockard Channing in Just Friends Andy Zall(CBS)

For the pilot episode.

提名
全家福/All in the Family(1971)

全家福 All in the Family Hal Collins Harvey Berger CBS

For episode "The 200th Episode Celebration of 'All in the Family'".

 Outstanding Achievement in Film Sound Editing 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单
获奖
Backstairs at the White House(1979)

Backstairs at the White House Tommy Cole

For episode "Book Four".

 Outstanding Comedy-Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
Steve & Eydie Celebrate Irving Berlin(1978)

Steve & Eydie Celebrate Irving Berlin Eydie Gormé(star), Dwight Hemion(producer), Steve Lawrence(executive producer/star), Gary Smith(executive producer/producer)

 Outstanding Music Composition for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Music Composition for a Series 历届获奖名单
获奖
草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie David Rose(composer)

For episode "The Craftsman".

提名
卢-格兰特/Lou Grant(1977)

卢-格兰特 Lou Grant Patrick Williams(composer)

For episode "Prisoner".

The Paper Chase(1978)

The Paper Chase Charles Fox(composer), Norman Gimbel(lyrics)

For episode "A Day in the Life".

Dear Detective(1979)

Dear Detective Richard DeBenedictis(composer)

最佳儿童节目 Outstanding Children's Program 历届获奖名单  Outstanding Program Achievement - Special Class 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Children's Program 历届获奖名单
最佳发型设计 Outstanding Achievement in Hairstyling 历届获奖名单
提名
Ike: The War Years
Ike: The War Years

For part III.

Backstairs at the White House(1979)
Backstairs at the White House

For episode "Book Four".

 Outstanding Achievement in Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单
获奖
提名
拉斯维加斯/Vega$(1978)

拉斯维加斯 Vega$

For premiere episode "Centerfold".

 Outstanding Individual Achievement - Informational Program 历届获奖名单  Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(series coordinating producer), Judy Kinberg(producer), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer), PBS

For episode "Choreography by Balanchine - Part IV".

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(series coordinating producer), Judy Kinberg(PBS), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer)

For episode "Choreography by Balanchine - Part IV".

提名
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(producer)

For episode "American Ballet Theatre: The Sleeping Beauty".

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(producer)

For episode "Luciano Pavarotti and Dame Joan Sutherland in Recital".

Giulini's Beethoven's 9th Live: A Gift from Los Angeles(1978)

Giulini's Beethoven's 9th Live: A Gift from Los Angeles John Goberman(producer), Jeanne Mulcahy(executive producer)

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(series coordinating producer), Judy Kinberg(producer), Jac Venza(executive producer), Merrill Brockway(series producer)

For episode "Choreography by Balanchine - Part III".

 Outstanding Individual Achievement - Special Class 历届获奖名单
最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
提名
Anita Mann
Anita Mann(choreographer)

The Muppets Go Hollywood

玛莎·葛莱姆 Martha Graham
玛莎·葛莱姆 Martha Graham(choreographer)

Great Performances: Dance in America

For episode "Martha Graham Dance Company: Clytemnestra".

 Outstanding Individual Achievement - Special Events 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Animation Program 历届获奖名单
 Outstanding Informational Program 历届获奖名单  Outstanding Drama or Comedy Special 历届获奖名单
获奖
最佳动画节目 Outstanding Animated Program 历届获奖名单  Outstanding Program Achievement - Special Events 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Creative Technical Crafts 历届获奖名单
获奖
银河战星/"Battlestar Galactica"(1978)

银河战星 "Battlestar Galactica" John Dykstra(special effects coordinator),理查德·艾德兰德 Richard Edlund(director of miniature photography)

For episode "Saga of a Star World".

Giulini's Beethoven's 9th Live: A Gift from Los Angeles(1978)

Giulini's Beethoven's 9th Live: A Gift from Los Angeles

 Outstanding Supporting Actor in a Comedy or Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单  Outstanding Supporting Actress in a Comedy or Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
全家福/All in the Family(1971)

全家福 All in the Family Sally Struthers(CBS)

For episode "California, Here We Are".

 Outstanding Directing in a Comedy or Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
获奖
Barney Miller(1974)

Barney Miller Noam Pitlik(director)

For episode "The Harris Incident".

提名
风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" Charles S. Dubin(CBS)

For episode "Point of View".

肥皂/Soap(1977)

肥皂 Soap杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich(ABC)

For episode #27.

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"阿伦·阿尔达 Alan Alda(CBS)

For episode "Dear Sis".

全家福/All in the Family(1971)

全家福 All in the Family保罗·博加特 Paul Bogart(CBS)

For episode "California, Here We Are", part II.

 Outstanding Writing in a Comedy or Comedy-Variety or Music Series 历届获奖名单
州长奖 Governor's Award历届获奖名单
特别奖 Special Award

技术先驱奖 Outstanding Achievement in Engineering Development 历届获奖名单
获奖
Ampex Corporation

Ampex Corporation

For the development of their Automatic Scan Tracking system for helical video tape equipment.

 Special Presentation历届获奖名单
 Citation

技术先驱奖 Outstanding Achievement in Engineering Development 历届获奖名单
获奖
Ampex Corporation

Ampex Corporation

For development of real time tracking of independent scenes.

艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee