网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第34届黄金时段艾美奖颁奖礼

The 34th Primetime Emmy Awards

(1982)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第34届黄金时段艾美奖颁奖礼

第34届黄金时段艾美奖颁奖礼

时间:1982年09月12日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第34届

官方网站: / www.emmys.tv

 

第34届黄金时段艾美奖颁奖礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
提名
卢-格兰特/Lou Grant(1977)
卢-格兰特 Lou Grant

Seth Freeman(producer), Gene Reynolds(executive producer)

私家侦探玛格侬/Magnum, P.I.(1980)
私家侦探玛格侬 Magnum, P.I.

Donald P. Bellisario(executive producer), Douglas Green(producer), Andrew Schneider(producer), Rick Weaver(producer)

Fame(1982)
Fame

William Blinn(executive producer), Gerald I. Isenberg(executive producer),斯坦·罗高 Stan Rogow(producer), Mel Swope(producer)

豪门恩怨/Dynasty(1981)
豪门恩怨 Dynasty

艾伦·斯班林 Aaron Spelling(executive producer), E. Duke Vincent(supervising producer), Douglas S. Cramer(executive producer), Edward Ledding(producer), Elaine Rich(producer),美国广播公司 American Broadcasting Company (ABC)(network)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Harry Harris
Harry Harris(director)

Fame

For episode "To Soar and Never Falter".

提名
Robert Butler
Robert Butler(NBC)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "The Second Oldest Profession".

Gene Reynolds
Gene Reynolds(CBS)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Hometown".

杰夫·布莱克纳 Jeff Bleckner
杰夫·布莱克纳 Jeff Bleckner(NBC)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "The World According to Freedom".

Robert Scheerer
Robert Scheerer(director)

Fame

For episode "Musical Bridge".

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Michael I. Wagner
Michael I. Wagner(teleplay), Anthony Yerkovich(teleplay), Jeff Lewis(teleplay),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(teleplay/story), Michael Kozoll(story)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "Freedom's Last Stand".

提名
Michael I. Wagner
Michael I. Wagner(writer)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "The World According to Freedom".

Seth Freeman
Seth Freeman(writer)

卢-格兰特 Lou Grant

For episode "Blacklist".

Michael I. Wagner
Michael I. Wagner(writer), Anthony Yerkovich(writer),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(writer), Jeff Lewis(writer)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "Personal Foul".

Michael Kozoll
Michael Kozoll(story), Anthony Yerkovich(teleplay/story),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(teleplay/story), Robert Crais(teleplay)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "The Second Oldest Profession".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Barney Miller(1974)
Barney Miller

Danny Arnold(executive producer), Frank Dungan(producer), Roland Kibbee(executive producer), Gary Shaw(co-producer), Jeff Stein(producer)

提名
出租汽车/Taxi(1978)
出租汽车 Taxi

詹姆斯·L·布鲁克斯 James L. Brooks(executive producer), Glen Charles(supervising producer), Les Charles(supervising producer), Stan Daniels(executive producer), Ken Estin(producer), Howard Gewirtz(producer), Ian Praiser(producer), Richard Sakai(co-producer), Ed. Weinberger(executive producer)

辛辛那提的WKRP/WKRP in Cincinnati(1978)
辛辛那提的WKRP WKRP in Cincinnati

Dan Guntzelman(producer), Blake Hunter(producer), Steve Marshall(producer), Peter Torokvei(producer),休·威尔逊 Hugh Wilson(executive producer)

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)
风流医生俏护士 "M*A*S*H"

Dennis Koenig(producer), Burt Metcalfe(executive producer), Thad Mumford(producer), John Rappaport(supervising producer), Dan Wilcox(producer)

Love, Sidney
Love, Sidney

Bob Brunner(supervising producer), Ernest Chambers(supervising producer), George Eckstein(executive producer), Ken Hecht(supervising producer), April Kelly(producer), Jim Parker(producer), Mel Tolkin(producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
卡洛·凯恩 Carol Kane
卡洛·凯恩 Carol Kane(ABC)

出租汽车 Taxi

For episode "Simka Returns".

喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Alan Rafkin
Alan Rafkin(CBS)

One Day at a Time

For episode "Barbara's Crisis".

提名
Charles S. Dubin
Charles S. Dubin(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Pressure Points".

Burt Metcalfe
Burt Metcalfe(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Picture This".

詹姆斯·布罗斯 James Burrows
詹姆斯·布罗斯 James Burrows(director)

出租汽车 Taxi

For episode "Jim the Psychic".

阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Where There's a Will, There's a War".

海·艾弗巴克 Hy Averback
海·艾弗巴克 Hy Averback(director)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Sons and Bowlers".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Ken Estin
Ken Estin(writer)

出租汽车 Taxi

For episode "Elegant Iggy".

提名
杰瑞·扎克 Jerry Zucker
杰瑞·扎克 Jerry Zucker(writer),大卫·扎克 David Zucker(writer),吉姆·亚伯拉罕斯 Jim Abrahams(writer)

Police Squad!

For premiere episode "A Substantial Gift (The Broken Promise)".

Barry Kemp
Barry Kemp(teleplay), Holly Holmberg Brooks(story)

出租汽车 Taxi

For episode "Jim the Psychic".

阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(writer)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Follies of the Living - Concerns of the Dead".

Jeff Stein
Jeff Stein(writer), Tony Sheehan(writer), Frank Dungan(writer)

Barney Miller

For series' final episode "Landmark", part III.

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
提名
Oppenheimer
Oppenheimer

Peter Goodchild(producer), Lindsay Law(coordinating producer)

(Shown within _"American Playhouse" (1982)_ ).

艾丽斯城/A Town Like Alice(1956)
艾丽斯城 A Town Like Alice

Henry Crawford(producer), Joan Wilson(executive producer)

(Shown within Masterpiece Theatre).

Flickers
Flickers

Joan Brown(producer), Joan Wilson(executive producer)

(Shown within Masterpiece Theatre).

故园风雨后/Brideshead Revisited(1981)
故园风雨后 Brideshead Revisited

Derek Granger(producer), Robert B. Kotlowitz(executive producer), Samuel Paul(series producer), Jac Venza(executive producer)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

迷你剧/电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
英格丽·褒曼 Ingrid Bergman
英格丽·褒曼 Ingrid Bergman(Syndicated)

一位名叫戈尔达的女人 A Woman Called Golda

Posthumously. Bergman died 3 weeks prior to the ceremony, after the ballots were cast.

迷你剧/电视电影最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
劳伦斯·奥利弗 Laurence Olivier
劳伦斯·奥利弗 Laurence Olivier(PBS)

故园风雨后 Brideshead Revisited

For episode XI: "Brideshead Revisited". (Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

迷你剧/电视电影最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳导演 Outstanding Directing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳编剧 Outstanding Writing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
Oliver Hailey
Oliver Hailey(writer)

Sidney Shorr: A Girl's Best Friend

Ernest Kinoy
Ernest Kinoy(writer)

Skokie

Peter Prince
Peter Prince(writer)

Oppenheimer

For part V. (Shown within _"American Playhouse" (1982)_ ).

John Mortimer
John Mortimer(PBS)

故园风雨后 Brideshead Revisited

For episode I: "Et in Arcadia Ego". (Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺、音乐、喜剧类节目 Outstanding Variety, Music or Comedy Program 历届获奖名单
获奖
Night of 100 Stars
Night of 100 Stars

Alexander H. Cohen(executive producer), Hildy Parks(producer), Roy A. Somlyo(co-producer)

其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Supporting Actor in a Comedy or Variety or Music Series 历届获奖名单  Outstanding Supporting Actress in a Comedy or Variety or Music Series 历届获奖名单 最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) 历届获奖名单
获奖
美国剧院/American Playhouse(1982)
美国剧院 American Playhouse

George Riesenberger(lighting designer)

For episode "Working". (Shown within _"American Playhouse" (1982)_ ).

提名
Debby Boone... One Step Closer
Debby Boone... One Step Closer

Greg Brunton(lighting director)

I Love Liberty
I Love Liberty

Night of 100 Stars
Night of 100 Stars

Bill Klages(lighting designer)

The Nashville Palace
The Nashville Palace

For episode with Tammy Wynette, George Jones and Minnie Pearl on 14 November 1981.

Solid Gold
Solid Gold

Robert A. Dickinson(lighting consultant)

For episode with Marilyn McCoo and the Charlie Daniels Band.

最佳综艺、音乐节目导演 Outstanding Directing in a Variety or Music Program 历届获奖名单  Outstanding Technical Direction and Electronic Camerawork 历届获奖名单
获奖
The Magic of David Copperfield IV: The Vanishing Airplane

The Magic of David Copperfield IV: The Vanishing Airplane Ken Dahlquist(camera operator), Dean Hall(camera operator), David B. Nowell(camera operator), Tom Munshower(camera operator)

提名
Lynda Carter: Street Life

Lynda Carter: Street Life Don Langford(camera operator)

Rod Stewart: Tonight He's Yours

Rod Stewart: Tonight He's Yours Terry Donohue(technical director), Dean Hall(camera operator), Bruce Oldham(camera operator), Kenneth Patterson(camera operator), John Repczynski(camera operator)

All the Way Home

All the Way Home Karl Messerschmidt(technical director)

Ain't Misbehavin'

Ain't Misbehavin'

 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
获奖
Night of 100 Stars

Night of 100 Stars Elliot Lawrence(music director), Lanny Meyers(principal arranger), Tommy Newsom(principal arranger), Jonathan Tunick(principal arranger)

提名
The American Movie Awards(1982)

The American Movie Awards Allyn Ferguson(music director/principal arranger)

迪士尼世界/Disneyland(1954)

迪士尼世界 Disneyland Chris Boardman(principal arranger), Billy Byers(principal arranger), Ian Fraser(music director)

For episode "Walt Disney: One Man's Dream (#28.12)".

Ain't Misbehavin'

Ain't Misbehavin' Luther Henderson(music director/principal arranger)

Shirley MacLaine... Illusions

Shirley MacLaine... Illusions Peter Matz(music director/principal arranger)

 Outstanding Writing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),里克·莫拉尼斯 Rick Moranis(writer),凯瑟琳·欧·哈拉 Catherine O'Hara(writer), Jeffrey Barron(writer), Dick Blasucci(writer), Chris Cluess(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer), Stu Kreisman(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Brian McConnachie(writer), Mert Rich(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Dave Thomas(writer)

For episode "Moral Majority Show" (10 July 1981).

提名
SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),里克·莫拉尼斯 Rick Moranis(writer),凯瑟琳·欧·哈拉 Catherine O'Hara(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer), Eddie Gorodetsky(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Don Novello(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Dave Thomas(writer), Tom Couch(writer)

For episode with Tony Bennett on 16 April 1982.

I Love Liberty

I Love Liberty诺曼·李尔 Norman Lear(writer), Richard Alfieri(writer), Rita Mae Brown(writer), Rick Mitz(writer),亚瑟·阿兰·塞德尔曼 Arthur Allan Seidelman(writer)

SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),里克·莫拉尼斯 Rick Moranis(writer),凯瑟琳·欧·哈拉 Catherine O'Hara(writer), Jeffrey Barron(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Mert Rich(writer), Doug Steckler(writer), Dave Thomas(writer)

For episode "Christmas Show" (18 December 1981).

SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),里克·莫拉尼斯 Rick Moranis(writer),凯瑟琳·欧·哈拉 Catherine O'Hara(writer), Jeffrey Barron(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Doug Steckler(writer), Dave Thomas(writer)

For episode "Cycle Two, Show Two" (23 October 1981).

 Outstanding Cinematography for a Series 历届获奖名单
获奖
Fame(1982)

Fame William W. Spencer(NBC)

For episode "Alone in a Crowd".

提名
卢-格兰特/Lou Grant(1977)

卢-格兰特 Lou Grant Robert F. Liu(CBS)

For episode "Ghosts".

私家侦探玛格侬/Magnum, P.I.(1980)

私家侦探玛格侬 Magnum, P.I. Woody Omens(CBS)

For episode "Memories Are Forever".

草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie Ted Voightlander(NBC)

For episode "He Was Only Twelve", part II.

Baker's Dozen

Baker's Dozen Sol Negrin(CBS)

For episode "A Class by Himself".

 Outstanding Cinematography for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Art Direction for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
信/The Letter(1982)

信 The Letter Jerry Adams(set decorator), James Hulsey(art director)

提名
马可波罗/"Marco Polo"(1982)

马可波罗 "Marco Polo" Bruno Cesari(set decorator), Luciano Ricceri(production designer)

For part II.

Inside the Third Reich(1982)

Inside the Third Reich Kuli Sander(art director), Herbert Strabel(art director), Rolf Zehetbauer(production designer)

故园风雨后/Brideshead Revisited(1981)

故园风雨后 Brideshead Revisited Peter Phillips(production designer)

For episode I: "Et in Arcadia Ego". (Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

 Outstanding Art Direction for a Variety or Music Program 历届获奖名单
提名
Olivia Newton-John: Let's Get Physical

Olivia Newton-John: Let's Get Physical Kim Colefax(production designer)

美国剧院/American Playhouse(1982)

美国剧院 American Playhouse Dwight Jackson(set decorator), Charles Lisanby(art director)

For episode "Working". (Shown within _"American Playhouse" (1982)_ ).

Baryshnikov in Hollywood

Baryshnikov in Hollywood Roy Christopher(art director)

Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters(1980)

Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters Romain Johnston(art director), Jim Wagner(set decorator)

For episode with Tom Jones and R.C. Bannon on 20 February 1982.

 Outstanding Art Direction for a Series 历届获奖名单
获奖
Fame(1982)

Fame Ira Diamond(art director), Joseph J. Stone(set decorator)

For episode "Tomorrow's Farewell".

提名
Hart to Hart(1979)

Hart to Hart James J. Agazzi(art director), Bob Signorelli(set decorator), Paul Sylos(art director)

For episode "The Hart of the Matter".

希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues James Cane(set decorator), Jeffrey L. Goldstein(art director)

For episode "Personal Foul".

赌侠马华力/Bret Maverick(1981)

赌侠马华力 Bret Maverick Scott Ritenour(art director), Robert L. Zilliox(set decorator)

For episode "The Yellow Rose".

 Outstanding Costume Design for a Special 历届获奖名单  Outstanding Costume Design for a Regular or Limited Series 历届获奖名单
获奖
马可波罗/"Marco Polo"(1982)

马可波罗 "Marco Polo" Enrico Sabbatini(costume designer)

For part III.

提名
Fantasy Island

Fantasy Island Grady Hunt(costume designer)

For episode "La Liberatora/Mr. Nobody".

Solid Gold

Solid Gold Rickie A. Hansen(costume designer)

For episode with Andy Gibb, Marilyn McCoo.

故园风雨后/Brideshead Revisited(1981)

故园风雨后 Brideshead Revisited Jane Robinson(costume designer)

For episode II: "Home and Abroad". (Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters(1980)

Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters Bill Hargate(costume designer)

For episode with Brenda Lee and Paul Williams on 28 November 1981.

 Outstanding Achievement in Film Sound Mixing 历届获奖名单
获奖
希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues Robert W. Glass Jr.(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "Personal Foul".

提名
一位名叫戈尔达的女人/A Woman Called Golda

一位名叫戈尔达的女人 A Woman Called Golda Eli Yarkoni(production mixer)

World War III

World War III

Fire on the Mountain

Fire on the Mountain Thomas Causey(production mixer), David J. Hudson(re-recording mixer), Mel Metcalfe(re-recording mixer), Ray West(re-recording mixer)

希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "The Second Oldest Profession".

 Outstanding Achievement in Tape Sound Mixing 历届获奖名单
提名
 Outstanding Film Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Film Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues Andrew Chulack(NBC)

For episode "Of Mouse and Man".

提名
Fame(1982)

Fame Mark Melnick(editor)

For episode "Musical Bridge".

希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues Ray Daniels(NBC)

For episode "The Second Oldest Profession".

法医昆西/Quincy M.E.(1976)

法医昆西 Quincy M.E. Jeanene Ambler(NBC)

For episode "For Love of Joshua".

朱门恩怨/Dallas(1978)

朱门恩怨 Dallas Fred W. Berger(CBS)

For episode "The Split".

Fame(1982)

Fame Michael A. Hoey(editor)

For episode "Passing Grade".

 Outstanding Video Tape Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
French-Canadian Christmas

French-Canadian Christmas Pam Marshall(editor)

美国剧院/American Playhouse(1982)

美国剧院 American Playhouse Roy Stewart(editor)

For episode "Working". (Shown within _"American Playhouse" (1982)_ ).

Lily for President?

Lily for President? Jimmy B. Frazier(editor), Ken Laski(editor)

Ain't Misbehavin'

Ain't Misbehavin' Ed.J. Brennan(editor)

 Outstanding Video Tape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters(1980)

Barbara Mandrell and the Mandrell Sisters Ken Denisoff(editor)

For episode with Brenda Lee and Paul Williams on 28 November 1981.

提名
Report to Murphy

Report to Murphy Raymond M. Bush(editor)

For episode "High Noon".

辛辛那提的WKRP/WKRP in Cincinnati(1978)

辛辛那提的WKRP WKRP in Cincinnati安迪·阿克曼 Andy Ackerman(editor)

For episode "Fire".

最强美国英雄/The Greatest American Hero(1981)

最强美国英雄 The Greatest American Hero Arthur Schneider(editor), Rod Stephens(editor), Mario Di Mambro(editor), John Carrol(editor), Dave Goldson(editor)

For episode "Lost Diablo Mine".

 Outstanding Achievement in Film Sound Editing 历届获奖名单
提名
The Capture of Grizzly Adams

The Capture of Grizzly Adams Tom Cornwell(sound editor), David R. Elliott(sound editor), Peter Harrison(sound editor), Michael Hilkene(supervising sound editor), Fred Judkins(sound editor), Joseph Melody(sound editor)

Marian Rose White

Marian Rose White Tom Cornwell(sound editor), David R. Elliott(sound editor), Michael Hilkene(sound editor), Fred Judkins(sound editor), Joseph Melody(supervising sound editor)

马可波罗/"Marco Polo"(1982)

马可波罗 "Marco Polo" Jeff Bushelman(supervising sound editor), Pat Somerset(sound editor), David E. Stone(sound editor)

For part IV.

 Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单
提名
梅·韦斯特/Mae West(1982)

梅·韦斯特 Mae West Richard Blair(makeup)

Oliver Twist

Oliver Twist

信/The Letter(1982)

信 The Letter

Fantasy Island

Fantasy Island

For episode "Case Against Mr. Roarke/Save Sherlock Holmes".

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Limited Series or a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie David Rose(NBC)

For episode "He Was Only Twelve", part II.

提名
绿巨人/"The Incredible Hulk"(1978)

绿巨人 "The Incredible Hulk" Joseph Harnell(composer)

For episode "Triangle".

卢-格兰特/Lou Grant(1977)

卢-格兰特 Lou Grant Patrick Williams(CBS)

For episode "Hometown".

Killjoy

Killjoy Bruce Broughton(composer)

For episode "The Search".

 Outstanding Achievement in Music and Lyrics 历届获奖名单
获奖
Shirley MacLaine... Illusions

Shirley MacLaine... Illusions Larry Grossman(composer), Buz Kohan(lyricist)

For the song "On the Outside Looking In".

提名
最强美国英雄/The Greatest American Hero(1981)

最强美国英雄 The Greatest American Hero

For the song "Dreams" in episode "Dreams".

Night of 100 Stars

Night of 100 Stars Buz Kohan(composer/lyricist)

For the song "What's Your Line?"

迪士尼世界/Disneyland(1954)

迪士尼世界 Disneyland Ken Welch(composer/lyricist), Mitzie Welch(composer/lyricist)

For episode "Walt Disney: One Man's Dream (#28.12)". For the song "Marceline"

Advice to the Lovelorn

Advice to the Lovelorn James Di Pasquale(composer), Carol Connors(lyricist)

For the song "If This is Love".

The Gift of Life

The Gift of Life Harry Shannon(lyricist), Billy Goldenberg(composer)

For the song "Just a Little More Love".

最佳儿童节目 Outstanding Children's Program 历届获奖名单
获奖
The Wave(1981)
The Wave

Virginia L. Carter(executive producer), Fern Field(producer)

 Outstanding Individual Achievement - Children's Programming 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Informational Programming 历届获奖名单
最佳发型设计 Outstanding Achievement in Hairstyling 历届获奖名单
提名
马可波罗/"Marco Polo"(1982)
马可波罗 "Marco Polo"

For part IV.

Jacqueline Bouvier Kennedy
Jacqueline Bouvier Kennedy

Fame(1982)
Fame

For episode "The Strike".

警花拍档/Cagney & Lacey(1981)
警花拍档 Cagney & Lacey

For episode "Street Scene".

 Outstanding Informational Series 历届获奖名单
获奖
Creativity with Bill Moyers

Creativity with Bill Moyers Mert Koplin(executive producer), Bill Moyers(executive producer), Charles Grinker(executive producer), Betsy McCarthy(coordinating producer)

 Outstanding Individual Achievement - Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单
提名
大卫深夜脱口秀/Late Night with David Letterman(1982)

大卫深夜脱口秀 Late Night with David Letterman

For episode with Ruth Norman and 'Vic Gold' on 29 April 1982.

Fame(1982)

Fame Michael A. Hoey(graphic designer/title sequence), Michael Levine(graphic designer/title sequence)

For premiere episode "Metamorphosis".

故园风雨后/Brideshead Revisited(1981)

故园风雨后 Brideshead Revisited

For episode XI: "Brideshead Revisited". (Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

 Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
The Metropolitan Opera Presents(1977)

The Metropolitan Opera Presents Michael Bronson(executive producer), Clemente D'Alessio(producer)

For episode "La Bohème".

提名
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center丹尼·凯耶 Danny Kaye(star), John Goberman(producer), Herbert Bonis(executive producer)

For episode "An Evening with Danny Kaye and the New York Philharmonic"

Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(producer), Itzhak Perlman(star)

For episode "An Evening with Itzhak Perlman and the New York Philharmonic".

Horowitz in London: A Royal Concert

Horowitz in London: A Royal Concert Peter Gelb(producer), Vladimir Horowitz(star), John Vernon(producer)

Bernstein/Beethoven

Bernstein/Beethoven伦纳德·伯恩斯坦 Leonard Bernstein(star), David Griffiths(producer), Horant H. Hohlfeld(executive producer), Harry J. Kraut(executive producer)

 Outstanding Individual Achievement - Special Class 历届获奖名单
获奖
Ain't Misbehavin'

Ain't Misbehavin' André De Shields(performer)

Fame(1982)

Fame Marilyn Matthews(costume supervisor)

For episode "The Strike".

Ain't Misbehavin'

Ain't Misbehavin' Nell Carter(performer)

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
获奖
黛比·艾伦 Debbie Allen
黛比·艾伦 Debbie Allen(NBC)

Fame

For episode "Come One, Come All".

 Outstanding Drama Special 历届获奖名单
提名
 Outstanding Individual Achievement - Creative Special Achievement 历届获奖名单
获奖
提名
SCTV Network

SCTV Network Michael C. Gross(graphic artist), Alex Tkach(graphic artist)

For episode "Cycle Two, Show One" (16 October 1981).

Inside the Third Reich(1982)

Inside the Third Reich Tim Donahue(graphic artist), William Mesa(graphic artist)

马可波罗/"Marco Polo"(1982)

马可波罗 "Marco Polo" Jeff Bushelman(supervising sound editor), Pat Somerset(sound editor)

For part IV.

 Outstanding Informational Special 历届获奖名单 最佳动画节目 Outstanding Animated Program 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Animated Programming 历届获奖名单
州长奖 Governor's Award历届获奖名单
获奖
霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)

霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

For the "Hallmark Hall of Fame" program series.Dedicated to the standards of quality throughout the thirty-one years on television, the "Hallmark Hall of Fame" has brought millions of Americans an opportunity to see the classic dramas

特别奖 Special Award

技术先驱奖 Outstanding Achievement in Engineering Development 历届获奖名单
获奖
Hal Collins
Hal Collins

For his contributions to the art and development of videotape editing. Posthumously.

艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee