网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第35届黄金时段艾美奖颁奖礼

The 35th Primetime Emmy Awards

(1983)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第35届黄金时段艾美奖颁奖礼

第35届黄金时段艾美奖颁奖礼

时间:1983年09月18日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第35届

官方网站: / www.emmys.tv

 

第35届黄金时段艾美奖颁奖礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
提名
私家侦探玛格侬/Magnum, P.I.(1980)
私家侦探玛格侬 Magnum, P.I.

Donald P. Bellisario(executive producer), Douglas Green(supervising producer), Chas. Floyd Johnson Reuben Leder(co-producer), Joel Rogosin(supervising producer), Rick Weaver(co-producer)

波城杏话/St. Elsewhere(1982)
波城杏话 St. Elsewhere

Bruce Paltrow(executive producer), Josh Brand(producer), John Falsey(producer), John Masius(producer), Mark Tinker(producer)

Fame(1982)
Fame

William Blinn(executive producer), Mel Swope(producer)

警花拍档/Cagney & Lacey(1981)
警花拍档 Cagney & Lacey

Steve Brown(producer), Terry Louise Fisher(producer), Richard M. Rosenbloom(supervising producer), Barney Rosenzweig(executive producer), Harry R. Sherman(supervising producer), April Smith(producer), Joseph Stern(producer)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
詹姆斯·可可 James Coco
詹姆斯·可可 James Coco(NBC)

波城杏话 St. Elsewhere

For episode "Cora and Arnie".

剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
提名
Robert Scheerer
Robert Scheerer(director)

Fame

For episode "Feelings".

Leo Penn
Leo Penn(CBS)

The Mississippi

For episode "Old Hatreds Die Hard".

Marc Daniels
Marc Daniels(director)

Fame

For episode "And The Winner Is".

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
提名
Michael I. Wagner
Michael I. Wagner(teleplay), Anthony Yerkovich(story),大卫·米奇 David Milch(teleplay),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(story), Jeff Lewis(story)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "No Body's Perfect".

Anthony Yerkovich
Anthony Yerkovich(teleplay/story), Karen Hall(teleplay),大卫·米奇 David Milch(teleplay),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(story), Jeff Lewis(story)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "Eugene's Comedy Empire Strikes Back".

Karen Hall
Karen Hall(writer)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "Officer of the Year".

Anthony Yerkovich
Anthony Yerkovich(writer), Jeff Lewis(writer),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(writer)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "A Hair of the Dog".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
提名
纽哈特/Newhart(1982)
纽哈特 Newhart

Sheldon Bull(producer), Barry Kemp(executive producer)

出租汽车/Taxi(1978)
出租汽车 Taxi

詹姆斯·L·布鲁克斯 James L. Brooks(executive producer), Stan Daniels(executive producer), Ken Estin(producer), Richard Sakai(producer), Sam Simon(producer), Ed. Weinberger(executive producer)

风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)
风流医生俏护士 "M*A*S*H"

Burt Metcalfe(executive producer), Thad Mumford(producer), John Rappaport(supervising producer), Dan Wilcox(producer)

水牛比尔/Buffalo Bill(1983)
水牛比尔 Buffalo Bill

Bernie Brillstein(executive producer), Carol Gary(producer), Dennis Klein(producer), Tom Patchett(executive producer), Jay Tarses(executive producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
詹姆斯·布罗斯 James Burrows
詹姆斯·布罗斯 James Burrows(NBC)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Showdown", part 2.

提名
阿伦·阿尔达 Alan Alda
阿伦·阿尔达 Alan Alda(CBS)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "Goodbye, Farewell and Amen".

Burt Metcalfe
Burt Metcalfe(CBS)

风流医生俏护士 "M*A*S*H"

For episode "The Joker Is Wild".

Bob Sweeney
Bob Sweeney(ABC)

爱之船 The Love Boat

For episode "The Dog Show".

Jim Drake
Jim Drake(NBC)

水牛比尔 Buffalo Bill

For episode "Woody Quits".

Tom Patchett
Tom Patchett(NBC)

水牛比尔 Buffalo Bill

For the pilot episode.

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Les Charles
Les Charles(writer), Glen Charles(writer)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Give Me a Ring Sometime".

提名
肯·列文 Ken Levine
肯·列文 Ken Levine(writer),大卫·艾斯卡斯 David Isaacs(writer)

欢乐酒店 Cheers

For episode "The Boys in the Bar".

Ken Estin
Ken Estin(writer)

出租汽车 Taxi

For episode "Jim's Inheritance".

David Lloyd
David Lloyd(writer)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Diane's Perfect Date".

Jay Tarses
Jay Tarses(writer), Tom Patchett(writer)

水牛比尔 Buffalo Bill

For the pilot episode.

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳导演 Outstanding Directing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳编剧 Outstanding Writing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺、音乐、喜剧类节目 Outstanding Variety, Music or Comedy Program 历届获奖名单
获奖
最佳综艺、音乐节目个人表演 Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
Leontyne Price
Leontyne Price(CBS)

Live from Lincoln Center

For episode "Leontyne Price, Zubin Mehta and the New York Philharmonic".

其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Supporting Actor in a Comedy, Variety or Music Series 历届获奖名单  Outstanding Supporting Actress in a Comedy, Variety or Music Series 历届获奖名单 最佳综艺、音乐节目导演 Outstanding Directing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
提名
唐·米斯切尔 Don Mischer
唐·米斯切尔 Don Mischer(NBC)

Motown 25: Yesterday, Today, Forever

John Bell
John Bell(director), John Blanchard(director)

SCTV Network

For episodes "The Energy Ball" and "Sweeps Week Show".

Marty Pasetta
Marty Pasetta(ABC)

第55届奥斯卡颁奖典礼 The 55th Annual Academy Awards

埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino
埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(PBS)

Live from Lincoln Center

For episode "Stravinsky and Balanchine: A Genius Has a Birthday!".

柯克·勃朗宁 Kirk Browning
柯克·勃朗宁 Kirk Browning(PBS)

Live from Lincoln Center

For episode "Zubin Mehta Conducts Beethoven's Ninth with the New York Philharmonic".

系列剧最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Series 历届获奖名单
获奖
Solid Gold
Solid Gold

Robert A. Dickinson(lighting consultant)

For episode with guests Dolly Parton and Laura.

提名
Benson(1979)
Benson

Alan Walker(lighting designer), John Zak(lighting director)

For episode "Death in a Funny Position".

Rock 'n' Roll Tonite
Rock 'n' Roll Tonite

Kieran Healy(lighting director), Mikel Neiers(lighting designer)

For episode with guests Molly Hatchett and Quiet Riot.

Benson(1979)
Benson

Alan Walker(lighting director)

For episode "Boys Night Out".

 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
获奖
Dick Hyman

Dick Hyman(music director/principal arranger), PBS

Official ATAS database lists title as "Eubie Blake: A Century of Music Kennedy Center Tonight".

提名
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances

For episode "Ellington: The Music Lives On".

EPCOT Center: The Opening Celebration

EPCOT Center: The Opening Celebration Chris Boardman(principal arranger), Billy Byers(principal arranger), Ian Fraser(music director)

Sheena Easton... Act One

Sheena Easton... Act One Peter Matz(music director/principal arranger)

Nick Perito

Jon Charles(principal arranger), Nick Perito(music director/principal arranger), ABC

 Outstanding Technical Direction and Electronic Camerawork for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
Sheena Easton... Act One

Sheena Easton... Act One Gene Crowe(technical director), Larry Heider(cameraperson), Ron Sheldon(cameraperson)

The Member of the Wedding

The Member of the Wedding Thomas Geren(cameraperson), Karl Messerschmidt(technical director)

Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets

Rocky Mountain Holiday with John Denver and the Muppets John B. Field(technical director), David Levisohn(cameraperson)

Motown 25: Yesterday, Today, Forever

Motown 25: Yesterday, Today, Forever Gene Crowe(technical director), Thomas Geren(cameraperson), Larry Heider(cameraperson), David Levisohn(cameraperson), Wayne Orr(cameraperson), Kenneth Patterson(cameraperson), Ron Sheldon(cameraperson)

 Outstanding Technical Direction and Electronic Camerawork for a Series 历届获奖名单
获奖
周六夜现场/Saturday Night Live(1975)

周六夜现场 Saturday Night Live Johnny Pinto(Cameraperson), Al Camoin(Cameraperson)

For episode with guests Sid Caesar and 'Joe Cocker' .

提名
It Takes Two

It Takes Two Carol Wetovich(cameraperson)

For episode "An Affair to Remember".

Kenneth Patterson

Larry Heider(cameraperson), Wayne Orr(cameraperson), Kenneth Patterson(cameraperson)

For episode with Flora Purim and Airto.

Benson(1979)

Benson John Rago(cameraperson)

For episode "The Honeymooners".

迷你剧集/特别节目最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
 Outstanding Writing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),马丁·肖特 Martin Short(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Mary Charlotte Wilcox(writer)

For episodes "The Energy Ball" and "Sweeps Week".

提名
SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),马丁·肖特 Martin Short(writer), Jeffrey Barron(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Mary Charlotte Wilcox(writer)

For episode with Joe Walsh.

SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),马丁·肖特 Martin Short(writer), Jeffrey Barron(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Dave Thomas(writer), Mary Charlotte Wilcox(writer)

For episode "Towering Inferno".

SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),马丁·肖特 Martin Short(writer), Jeffrey Barron(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Dave Thomas(writer), Mary Charlotte Wilcox(writer)

For episode with Robin Williams, America.

SCTV Network

SCTV Network约翰·坎迪 John Candy(writer),凯瑟琳·欧·哈拉 Catherine O'Hara(writer),马丁·肖特 Martin Short(writer), Dick Blasucci(writer),鲍勃·德尔曼 Bob Dolman(writer), Joe Flaherty(writer), Paul Flaherty(writer),尤金·列维 Eugene Levy(writer),安德列·马丁 Andrea Martin(writer), John McAndrew(writer), Michael Short(writer), Doug Steckler(writer), Mary Charlotte Wilcox(writer)

For episode "The Christmas Show".

 Outstanding Cinematography for a Series 历届获奖名单
获奖
Joseph F. Biroc

Joseph F. Biroc(NBC)

For episode "The Masterbuilder's Woman".

提名
草原上的小屋/Little House on the Prairie(1974)

草原上的小屋 Little House on the Prairie Harry L. Wolf(NBC)

For episode "The Wild Boy", part I.

Emmett Bergholtz(ABC)

For episodes "Curse of the Moreaus", "My Man Friday".

 Outstanding Cinematography for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Charles Correll Stevan Larner(ABC)

For episode "Into the Maelstrom".

提名
荆棘鸟/The Thorn Birds(1983)

荆棘鸟 The Thorn Birds Bill Butler(ABC)

For part I.

Arthur Ibbetson(CBS)

For episode "Witness for the Prosecution (#32.1)".

南北军将士/The Blue and the Gray(1982)

南北军将士 The Blue and the Gray Al Francis(CBS)

For part III.

Murder Me, Murder You

Murder Me, Murder You Gayne Rescher CBS

Official ATAS records lists title as "Mickey Spillane's Mike Hammer".

 Outstanding Art Direction for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
荆棘鸟/The Thorn Birds(1983)

荆棘鸟 The Thorn Birds Jerry Adams(set decorator), Robert MacKichan(art director)

For part I.

提名
腥红色的繁笺花/The Scarlet Pimpernel(1982)

腥红色的繁笺花 The Scarlet Pimpernel Tony Curtis(production designer), Carolyn Scott(set decorator)

战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War John V. Cartwright(art director), Francesco Chianese(set decorator), Jackson De Govia(production designer), Hertha Hareiter(set decorator), Malcolm Middleton(art director), Michael Minor(art director), Thomas L. Roysden(set decorator)

For episode "The Winds Rise".

The Life and Adventures of Nicholas Nickleby

The Life and Adventures of Nicholas Nickleby John Napier(designer)

For part IV.

Little Gloria... Happy at Last

Little Gloria... Happy at Last Enrico Campana(set decorator), Guy J. Comtois(art director), Doug Kraner(set decorator), Maurice Leblanc(set decorator), Stuart Wurtzel(production designer)

 Outstanding Art Direction for a Variety or Music Program 历届获奖名单
提名
 Outstanding Art Direction for a Series 历届获奖名单
获奖
Tales of the Gold Monkey

Tales of the Gold Monkey John W. Corso(production designer), Robert George Freer(set decorator), Frank Grieco Jr.(art director)

For the pilot.

提名
Fame(1982)

Fame Ira Diamond(art director), Joseph J. Stone(set decorator)

For episode "Not in Kansas Anymore".

七对佳偶/Seven Brides for Seven Brothers(1982)

七对佳偶 Seven Brides for Seven Brothers Hub Braden(art director), Donald J. Remacle(set decorator)

For episode "The Rescue".

波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere Ernie Bishop(set decorator), Michele Guiol(set decorator), James Hulsey(art director), Jacqueline Webber(art director)

For the pilot episode.

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Brock Broughton(set decorator), Paul Sylos(art director), Tom Trimble(art director)

For episode "Fathers and Sons"

Bill Harp

E. Preston Ames(production designer), Bill Harp(set decorator)

For episode "Jenny".

欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers George Gaines(set decorator), Richard Sylbert(production designer)

For episode "Give Me a Ring Sometime".

 Outstanding Costume Design for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Costumers 历届获奖名单
获奖
战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Thomas Welsh(costume supervisor)

For episode "The Storm Breaks".

提名
Fame(1982)

Fame Marilyn Matthews(costumer supervisor)

For episode "Not in Kansas Anymore".

 Outstanding Costume Design for a Series 历届获奖名单
获奖
Wizards and Warriors

Wizards and Warriors Theadora Van Runkle(CBS)

For episode "Dungeon of Death".

提名
Mama's Family

Mama's Family Bob Mackie Ret Turner(NBC)

For episode "Wedding", part II.

Tales of the Gold Monkey

Tales of the Gold Monkey Jean-Pierre Dorléac(ABC)

For episode "Nakajima Kill".

Filthy Rich

Filthy Rich Warden Neil(CBS)

For episode "Town and Gown".

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Nolan Miller(ABC)

For episode "La Mirage".

 Outstanding Tape Sound Mixing for a Series 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America

For episode "The Magic Flute".

提名
Solid Gold

Solid Gold

For episode with guest Barry Manilow.

Star of the Family

Star of the Family Matthew Hyde(pre-production)

For episode #1.

Benson(1979)

Benson

For episode "Death in a Funny Position".

爱丽丝/Alice(1976)

爱丽丝 Alice

For episode "The Secret of Mel's Diner".

 Outstanding Film Sound Mixing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Robert W. Glass Jr.(re-recording mixer), Robin Gregory(production mixer), William L. McCaughey(re-recording mixer)

For episode "Cataclysm".

战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Robert W. Glass Jr.(re-recording mixer), Robin Gregory(production mixer), William L. McCaughey(re-recording mixer), Mel Metcalfe(re-recording mixer)

For episode "Into the Maelstrom".

战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Robert W. Glass Jr.(re-recording mixer), William L. McCaughey(re-recording mixer), Mel Metcalfe(re-recording mixer)

For episode "Defiance".

刽子手之歌/The Executioner's Song(1982)

刽子手之歌 The Executioner's Song Robert W. Glass Jr.(re-recording mixer), David J. Hudson(re-recording mixer), Ray West(re-recording mixer)

 Outstanding Tape Sound Mixing for Limited Series 历届获奖名单
获奖
提名
Don Worsham

Bruce Burns(sound effects), Don Worsham(production mixer)

 Outstanding Film Sound Mixing for a Series 历届获奖名单
获奖
希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues John Asman(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "Trial By Fury".

提名
波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere John Asman(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "The Count".

Tales of the Gold Monkey

Tales of the Gold Monkey B. Tennyson Sebastian II(re-recording mixer)

For the pilot episode.

天龙特攻队/The A-Team(1983)

天龙特攻队 The A-Team

For the pilot episode.

警花拍档/Cagney & Lacey(1981)

警花拍档 Cagney & Lacey John Asman(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "Recreational Use".

私家侦探玛格侬/Magnum, P.I.(1980)

私家侦探玛格侬 Magnum, P.I. Earl Madery(re-recording mixer), T.A. Moore Jr.(re-recording mixer), B. Tennyson Sebastian II(re-recording mixer)

For episode "Did You See The Sunrise?".

 Outstanding Video Tape Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Video Tape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
杰佛逊一家/The Jeffersons(1975)

杰佛逊一家 The Jeffersons Larry Harris(CBS)

For episode "Change of a Dollar".

提名
纽哈特/Newhart(1982)

纽哈特 Newhart安迪·阿克曼 Andy Ackerman(CBS)

For episode "Grandma, What a Big Mouth You Have".

Real People

Real People Michael Kelly Bruce Motyer Bill Paulsen Tee Bosustow Cary Gries Cynthia Vaughn Nicholas Stein Doug Loviska Joe Walsh(NBC)

For episode 5.02.

Archie Bunker's Place

Archie Bunker's Place Marco Zappia(CBS)

For episode "Three Women".

爱丽丝/Alice(1976)

爱丽丝 Alice Tucker Wiard(CBS)

For episode "Vera, the Torch".

 Outstanding Film Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Film Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues Ray Daniels(NBC)

For episode "Phantom of the Hill".

提名
风流医生俏护士/"M*A*S*H"(1972)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" Larry L. Mills(CBS), Stanford Tischler

For episode "Goodbye, Farewell and Amen".

马特·哈德森/Matt Houston(1982)

马特·哈德森 Matt Houston Bob Bring(ABC)

For episode "The Showgirl Murders".

法医昆西/Quincy M.E.(1976)

法医昆西 Quincy M.E. Jeanene Ambler(NBC)

For episode "Quincy's Wedding", part II.

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Bob Blake(ABC)

For episode "La Mirage".

欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers Andrew Chulack(NBC)

For episode "Endless Slumper".

Fred W. Berger(CBS)

For episode "Ewing's Inferno".

 Outstanding Film Sound Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
Uncommon Valor

Uncommon Valor William L. Manger (sound editor), Christopher T. Welch(supervising sound editor)

Who Will Love My Children?

Who Will Love My Children? Michael Hilkene(supervising sound editor), Bill Jackson(sound editor)

战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Carl Mahakian(sound editor), Robert Gutknecht(sound editor), Lee Osborne(sound editor)

For episode "Into the Maelstrom".

南北军将士/The Blue and the Gray(1982)

南北军将士 The Blue and the Gray Tom Cornwell(sound editor), David R. Elliott(sound editor), Michael Hilkene(sound editor), Fred Judkins(sound editor), Joseph Melody(supervising sound editor), Christopher T. Welch(sound editor)

For part 1.

系列剧最佳音效 Outstanding Sound Editing for a Series 历届获奖名单
提名
(supervising sound editor), (sound editor), (sound editor), (sound editor), (sound editor), (sound editor)

风流医生俏护士 "M*A*S*H" CBS

For episode "Goodbye, Farewell and Amen".

 Outstanding Film Sound Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues Eileen Horta(sound editor), Sam Horta(supervising editor)

For episode "Stan the Man".

提名
波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere Sam Horta(supervising sound editor)

For episode "Working".

Tales of the Gold Monkey

Tales of the Gold Monkey

For episode "Honor Thy Brother".

霹雳游侠/Knight Rider(1982)

霹雳游侠 Knight Rider Marvin I. Kosberg(sound editor), Billy Mauch(sound editor), Anthony Palk(sound editor), Bruce Stambler(sound editor)

For the pilot episode.

 Outstanding Individual Achievement - Special Visual Effects 历届获奖名单
获奖
战争风云/The Winds of War(1983)

战争风云 The Winds of War Jackson De Govia(production designer), Leslie Huntley(special visual effects), Pete Kleinow(special visual effects), Michael Minor(art director), Gene Warren Jr.(special visual effects)

For episode "Defiance".

提名
SCTV Network

SCTV Network Bill Goddard(video tape editor), Gary L. Smith(video tape editor)

For episodes "The Energy Ball" and "Sweeps Week Show".

 Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单
获奖
提名
 Outstanding Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖

Bruce Broughton(CBS)

For episode "The Ewing Blues".

提名
Knots Landing(1979)

Knots Landing Jerrold Immel(CBS)

For episode "Loss of Innocence".

The Devlin Connection

The Devlin Connection Nan Schwartz Mishkin(NBC)

For episode "Ring of Kings, Ring of Thieves".

Father Murphy

Father Murphy David Rose(NBC)

For episode "Sweet Sixteen".

Fame(1982)

Fame William Goldstein(NBC)

For episode "Not in Kansas Anymore".

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Limited Series or a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
 Outstanding Achievement in Music and Lyrics 历届获奖名单
获奖
Two of a Kind

Two of a Kind James Di Pasquale(composer),朵莉·普列文 Dory Previn(lyricist)

For the song "We'll Win This World".

提名
欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers

For the pilot episode. For the song "Where Everybody Knows Your Name".

Happy Endings

Happy Endings William Goldstein(composer)

For the theme song.

法医昆西/Quincy M.E.(1976)

法医昆西 Quincy M.E. Bruce Broughton(composer), Mark Mueller(lyricist)

For the song "Quincy's Wedding Song". For episode "Quincy's Wedding", part II.

Bare Essence

Bare Essence Billy Goldenberg(composer/lyricist), Carol Connors(composer/lyricist)

For the song "In Finding You, I Found Love".

Earl Brown

Artie Butler(composer/lyricist), Earl Brown(composer/lyricist), CBS

For the song "We're Not So Dumb".

第55届奥斯卡颁奖典礼/The 55th Annual Academy Awards(1983)

第55届奥斯卡颁奖典礼 The 55th Annual Academy Awards Larry Grossman(composer), Buz Kohan(lyricist)

For the song "And It All Comes Down to This".

最佳儿童节目 Outstanding Children's Program 历届获奖名单
获奖
Big Bird in China
Big Bird in China

Jon Stone(executive producer), David Liu(producer)

提名
Grandpa, Will You Run with Me?
Grandpa, Will You Run with Me?

Ken Ehrlich(producer)

Skeezer
Skeezer

Lee Levinson(producer), Bill McCutchen(executive producer)

Greg Harney

Bernice Olenick(producer), Greg Harney(executive producer), PBS

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming 历届获奖名单
获奖
Louis H. Gorfain

Robert E. Fuisz(writer), Louis H. Gorfain(writer), CBS

Tied with Alfred R. Kelman (director) and Charles A. Bangert (director) for The Body Human: The Living Code.

Alfred R. Kelman

Charles A. Bangert(director), Alfred R. Kelman(director), CBS

Tied with Louis H. Gorfain (writer) and Robert E. Fuisz (writer) for The Body Human: The Living Code.

最佳发型设计 Outstanding Achievement in Hairstyling 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单
获奖
欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers James Castle

For episode "Showdown", part 1.

 Performing Arts 历届获奖名单 最佳动画节目 Outstanding Animated Program 历届获奖名单
获奖
奇格的礼物/Ziggy's Gift(1982)
奇格的礼物 Ziggy's Gift

Lena Tabori(executive producer/producer), Richard Williams(producer), Tom Wilson(producer)

 Outstanding Individual Achievement - Animated Programming 历届获奖名单
 Outstanding Informational Series 历届获奖名单
提名
Over Easy

Over Easy Jim Hartz(host),玛丽·马丁 Mary Martin(host), Richard R. Rector(executive producer), Jules Power(executive producer), Ben Bayol(producer), Janice Tunder(producer)

Real People

Real People George Schlatter(executive producer), Bob Wynn(producer)

Entertainment Tonight(1981)

Entertainment Tonight Vin Di Bona(producer), Jim Bellows(executive producer), George Merlis(executive producer)

特瑞·桑德斯 Terry Sanders

Freida Lee Mock(producer),特瑞·桑德斯 Terry Sanders(producer), PBS

 Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
提名
Live from Lincoln Center(1976)

Live from Lincoln Center John Goberman(producer), Barbara Horgan(producer)

For episode "Stravinsky and Balanchine: A Genius Has a Birthday!".

Dietrich von Watzdorf

David Griffiths(supervising producer), Horant H. Hohlfeld(executive producer), Dietrich von Watzdorf(producer), Peter Windgassen(producer)

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Judy Kinberg(producer), Jac Venza(executive producer), Barbara Horgan(producer)

Leontyne Price

Michael Bronson(executive producer), Marilyn Horne(star), James Levine(star), Leontyne Price(star), Clemente D'Alessio(producer), PBS

Official ATAS database lists title as " In Concert at the Met: Price, Horne, Levine".

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
获奖
黛比·艾伦 Debbie Allen
黛比·艾伦 Debbie Allen(NBC)

Fame

For episode "Class Act".

 Outstanding Drama Special 历届获奖名单  Outstanding Informational Special 历届获奖名单
获奖
Alfred R. Kelman

Charles A. Bangert(co-producer), Robert E. Fuisz(producer), Franklin Getchel(co-producer), Alfred R. Kelman(producer), Thomas W. Moore(executive producer), Nancy Smith(co-producer), CBS

提名
Jenny Barraclough

Jenny Barraclough(producer)

Mario Lanza: The American Caruso

Mario Lanza: The American Caruso Stephan Chodorov(executive producer), JoAnn Young(producer), John Musilli(executive producer)

Aubrey Buxton

Colin Willock(producer), Aubrey Buxton(executive producer)

I, Leonardo: A Journey of the Mind

I, Leonardo: A Journey of the Mind Lee R. Bobker(producer), Helen Kristt Radin(executive producer), Chandler Cowles(executive producer)

州长奖 Governor's Award历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee