网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第37届黄金时段艾美奖颁奖礼

The 37th Primetime Emmy Awards

(1985)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第37届黄金时段艾美奖颁奖礼

第37届黄金时段艾美奖颁奖礼

时间:1985年09月07日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第37届

官方网站: / www.emmys.tv

 

第37届黄金时段艾美奖颁奖礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
获奖
提名
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)
她书写谋杀 Murder, She Wrote

Douglas Benton(producer), Peter S. Fischer(executive producer), Richard Levinson(executive producer), William Link(executive producer), Robert F. O'Neill(supervising producer/producer)

波城杏话/St. Elsewhere(1982)
波城杏话 St. Elsewhere

Bruce Paltrow(executive producer),汤姆·方塔纳 Tom Fontana(producer), John Masius(producer), Abby Singer(coordinating producer), Mark Tinker(supervising producer)

迈阿密天龙/Miami Vice(1984)
迈阿密天龙 Miami Vice

迈克尔·曼 Michael Mann(executive producer), Richard Brams(co-producer), George E. Crosby(co-producer), John Nicolella(supervising producer/producer), Liam O'Brien(supervising producer), Mel Swope(producer), Anthony Yerkovich(executive producer)

希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)
希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(executive producer), Scott Brazil(supervising producer),格里高利·霍布里特 Gregory Hoblit(co-executive producer), Jeff Lewis(producer),大卫·米奇 David Milch(co-producer)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Patricia Green
Patricia Green(CBS)

警花拍档 Cagney & Lacey

For episode "Who Said It's Fair", part II.

提名
John Masius
John Masius(writer),汤姆·方塔纳 Tom Fontana(writer)

波城杏话 St. Elsewhere

For episode "Sweet Dreams".

John Masius
John Masius(writer),汤姆·方塔纳 Tom Fontana(writer), Steve Bello(writer)

波城杏话 St. Elsewhere

For episode "Murder, She Rote".

Anthony Yerkovich
Anthony Yerkovich(NBC)

迈阿密天龙 Miami Vice

For episode "Brother's Keeper (#1.1)". For the pilot episode.

Deborah Arakelian
Deborah Arakelian(CBS)

警花拍档 Cagney & Lacey

For episode "Child Witness".

Michael I. Wagner
Michael I. Wagner(story), Jacob Epstein(teleplay)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "The Rise and Fall of Paul the Wall".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
获奖
考斯比一家/The Cosby Show(1984)
考斯比一家 The Cosby Show

Marcy Carsey(executive producer), Michael Loman(co-producer), Caryn Mandabach(producer), John Markus(supervising producer), Earl Pomerantz(co-executive producer), Jerry Ross(co-producer), Elliott Shoenman(co-executive producer), Tom Werner(executive producer)

提名
Kate & Allie
Kate & Allie

Merrill Grant(executive producer), Mort Lachman(executive producer), Allan Leicht(co-producer), Bill Persky(producer), Bob Randall(producer), George Barimo(coordinating producer)

夜间法庭/Night Court(1984)
夜间法庭 Night Court

Jeffrey Melman(producer), Reinhold Weege(executive producer)

家族的诞生/Family Ties(1982)
家族的诞生 Family Ties

Ruth Bennett(producer), Lloyd Garver(executive producer),加里·戴维·古德伯格 Gary David Goldberg(executive producer), Carol Himes(line producer), Alan Uger(producer), Michael J. Weithorn(supervising producer)

欢乐酒店/Cheers(1982)
欢乐酒店 Cheers

詹姆斯·布罗斯 James Burrows(executive producer), Glen Charles(executive producer), Les Charles(executive producer), Ken Estin(producer), Sam Simon(producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
提名
Bill Persky
Bill Persky(CBS)

Kate & Allie

For episode "Landlady".

Robert Butler
Robert Butler(ABC)

蓝色月光侦探社 Moonlighting

For episode "Moonlighting (Pilot) (#1.1)".

詹姆斯·布罗斯 James Burrows
詹姆斯·布罗斯 James Burrows(NBC)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Cheerio".

Marc Daniels
Marc Daniels(CBS)

爱丽丝 Alice

For episode "Tommy's Lost Weekend".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
提名
David Lloyd
David Lloyd(NBC)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Sam Turns the Other Cheek".

Earl Pomerantz
Earl Pomerantz(NBC)

考斯比一家 The Cosby Show

For episode "Good-Bye Mr. Fish".

Les Charles
Les Charles(NBC), Glen Charles

欢乐酒店 Cheers

For episode "Rebound", part II.

David Lee
David Lee(NBC), Peter Casey

欢乐酒店 Cheers

For episode "I Call Your Name".

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Limited Series 历届获奖名单
提名
一个真正的女人/A Woman of Substance
一个真正的女人 A Woman of Substance

黛安·贝克 Diane Baker(producer), Tom Donald(executive producer), Ian Warren(executive producer)

Space
Space

Richard Berg(executive producer), Robert Birnbaum(coordinating producer), Jack Clements(coordinating producer), Martin Manulis(producer), Allan Marcil(co-producer)

Robert Kennedy & His Times
Robert Kennedy & His Times

Robert W. Christiansen(producer), Rick Rosenberg(producer)

Ellis Island
Ellis Island

Nick Gillott(producer), Gabriel Katzka(executive producer), Frank Konigsberg(executive producer),杰瑞·伦敦 Jerry London(supervising producer)

迷你剧/电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
金·斯坦利 Kim Stanley
金·斯坦利 Kim Stanley(PBS)

Cat on a Hot Tin Roof

Kim Stanley was not present at the awards ceremony. Presenter Ted Danson accepted the award on her behalf.

迷你剧/电视电影最佳导演 Outstanding Directing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳编剧 Outstanding Writing in a Limited Series or a Special 历届获奖名单
综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺、音乐、喜剧类节目 Outstanding Variety, Music or Comedy Program 历届获奖名单 最佳综艺、音乐节目个人表演 Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
George Hearn
George Hearn(PBS)

恶魔理发师 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ .)

其他和技术类奖项 Emmy Tech

最佳综艺、音乐节目导演 Outstanding Directing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
Terry Hughes
Terry Hughes(PBS)

恶魔理发师 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ .)

 Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts

The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts Gene Crowe(technical director), Thomas Geren(cameraperson), Larry Heider(cameraperson), Jay Millard(cameraperson), Wayne Orr(cameraperson), Bill Philbin(cameraperson), Jimmie Scurti(cameraperson), Ron Sheldon(cameraperson), Keith Winikoff(senior video control)

Motown Returns to the Apollo

Motown Returns to the Apollo Gene Crowe(technical director), Thomas Geren(cameraperson), Larry Heider(cameraperson), Ron Sheldon(cameraperson), Keith Winikoff(senior video control)

Solid Gold

Solid Gold Ray Conners(technical director), Bruce Oldham(cameraperson), George Wood(cameraperson)

For "Solid Gold Salutes the Songs of Summer".

系列剧最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Series 历届获奖名单
获奖
Mr. Belvedere
Mr. Belvedere

George Spiro Dibie(director of photography)

For episode "Strangers in the Night".

提名
夜间法庭/Night Court(1984)
夜间法庭 Night Court

For episode "Bull Gets a Kid".

Solid Gold
Solid Gold

Robert A. Dickinson(director of photography)

For episode #230.

夜间法庭/Night Court(1984)
夜间法庭 Night Court

For episode "Billie's Valentine".

 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
获奖
Angela Morley

Billy Byers(principal arranger), Ian Fraser(music director/principal arranger), Angela Morley(principal arranger)

提名
Night of 100 Stars II

Night of 100 Stars II Elliot Lawrence(music director), Lanny Meyers(principal arranger), Tommy Newsom(principal arranger), Glen Roven(principal arranger)

Perry Como's Christmas in England

Perry Como's Christmas in England Nick Perito(music director/principal arranger)

Disneyland's 30th Anniversary Celebration

Disneyland's 30th Anniversary Celebration Lenny Stack(music director/principal arranger)

 Outstanding Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Series 历届获奖名单
获奖
Benson(1979)

Benson

For episode "Home for Christmas".

提名
Punky Brewster

Punky Brewster

For episode "Henry Falls in Love", parts I and II.

Sara

Sara

For episode "Rock 'N Roll Father".

考斯比一家/The Cosby Show(1984)

考斯比一家 The Cosby Show James Mott(cameraperson), Brian Phraner(cameraperson)

For episode "Presentation".

迷你剧集/特别节目最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)
Great Performances: Dance in America

Bill Klages(lighting director)

For episode "Baryshnikov by Tharp with American Ballet Theatre".

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Writing 历届获奖名单
提名
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Peter Elbling(writer),崔拉·莎普 Twyla Tharp(writer)

For episode "Baryshnikov by Tharp with American Ballet Theatre".

 Outstanding Writing in a Variety or Music Program 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Writing 历届获奖名单
获奖
Heritage: Civilization and the Jews

Heritage: Civilization and the Jews John G. Fox(writer), Marc Siegel(writer), Michael Joseloff(writer)

For episode "The Crucible of Europe".

Heritage: Civilization and the Jews

Heritage: Civilization and the Jews

For episode "Out of the Ashes".

 Outstanding Cinematography for a Series 历届获奖名单
获奖
迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Robert E. Collins(NBC)

For episode "Brother's Keeper (#1.1)". For the pilot episode.

提名
Highway to Heaven

Highway to Heaven Ted Voightlander(NBC)

For episode "Child of God".

迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Duke Callaghan(cinematographer)

For episode "No Exit".

Scarecrow and Mrs. King(1983)

Scarecrow and Mrs. King Edward R. Brown(CBS)

For episode "D.O.A.: Delirious On Arrival".

Code Name: Foxfire

Code Name: Foxfire John Elsenbach(NBC)

For episode "Robin's Blue Egg".

Highway to Heaven

Highway to Heaven Brianne Murphy(NBC)

For episode "A Match Made in Heaven".

 Outstanding Cinematography for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Art Direction for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
Evergreen

Evergreen Charles C. Bennett(art director), Jacques M. Bradette(set decorator), David M. Davis(art director), Robert Drumheller(set decorator),简·斯科特 Jan Scott(production designer)

For part I.

提名
A Death in California

A Death in California Hub Braden(art director), Donald J. Remacle(set decorator)

埃罗尔·弗林之谜/My Wicked, Wicked Ways... The Legend of Errol Flynn(1985)

埃罗尔·弗林之谜 My Wicked, Wicked Ways... The Legend of Errol Flynn Richard Berger(art director), Albert Heschong(production designer), Dave L. Love(set decorator)

皇冠上的宝石/The Jewel in the Crown

皇冠上的宝石 The Jewel in the Crown Alan Pickford(production designer), Vic Symonds(production designer)

For "The Regimental Silver".

Mario Chiari(production designer), Enzo Eusepi(set decorator),弗朗西斯科·弗里格利 Francesco Frigeri(art director)

 Outstanding Art Direction for a Variety or Music Program 历届获奖名单  Outstanding Art Direction for a Series 历届获奖名单
获奖
迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Jeffrey Howard(art director)

For episode "No Exit".

提名
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Hub Braden(art director), Frank Lombardo(set decorator)

For episode "Broadway Malady".

她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Leslie Parsons(art director), Robert Wingo(set decorator)

For episode "Capitol Offense".

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Brock Broughton(set decorator), Tom Trimble(art director)

For episode "Royal Wedding".

 Outstanding Costume Design for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
Ellis Island

Ellis Island Barbara Lane(CBS)

For part I.

提名
皇冠上的宝石/The Jewel in the Crown

皇冠上的宝石 The Jewel in the Crown Esther Dean(costume designer), Diane Holmes(costume designer)

For "Crossing the River".

Evergreen

Evergreen朱莉·维斯 Julie Weiss(costume designer)

For part I.

Maria De Matteis(costume designer), Enrico Luzzi(costume designer)

 Outstanding Costume Design for a Series 历届获奖名单
获奖

Travilla(costume designer)

For episode "Swan Song".

提名
Eye to Eye

Eye to Eye Ret Turner(costume designer)

For episode "The Dick and Tracy".

迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Jodie Lynn Tillen(NBC)

For episode "No Exit".

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Nolan Miller(costume designer)

For episode "Royal Wedding".

 Outstanding Film Sound Mixing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
Space

Space David J. Hudson(re-recording mixer), Clark King(production mixer), Mel Metcalfe(re-recording mixer), Terry Porter(CBS)

For part V.

提名
Malice in Wonderland(1985)

Malice in Wonderland Keith A. Wester Rick Alexander

瓦伦堡:一个英雄的故事/Wallenberg: A Hero's Story(1985)

瓦伦堡:一个英雄的故事 Wallenberg: A Hero's Story Robin Gregory(production mixer), David J. Hudson(re-recording mixer), Mel Metcalfe(re-recording mixer), Terry Porter(NBC)

The Jesse Owens Story

The Jesse Owens Story Mel Metcalfe(re-recording mixer), Terry Porter(re-recording mixer)

Ellis Island

Ellis Island Tony Dawe(production mixer), Rick Alexander(re-recording mixer)

For part I.

 Outstanding Film Sound Mixing for a Series 历届获奖名单
获奖
警花拍档/Cagney & Lacey(1981)

警花拍档 Cagney & Lacey John Asman(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "Heat".

提名
希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues John Asman(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "Queen For a Day".

波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere John Asman(re-recording mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "Sweet Dreams".

希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues John Asman(re-recording mixer), Sunny Meyer(production mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "The Rise and Fall of Paul the Wall".

 Outstanding Videotape Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
Fame(1982)

Fame Jim McElroy(Syndicated)

For episode "Reflections".

提名
夜间法庭/Night Court(1984)

夜间法庭 Night Court Jerry Davis(NBC)

For episode "The Blizzard".

 Outstanding Film Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单  Outstanding Film Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
警花拍档/Cagney & Lacey(1981)

警花拍档 Cagney & Lacey Jim Gross(CBS)

For episode "Who Said It's Fair?", part II.

提名
迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Michael B. Hoggan(NBC)

For episode "Smuggler's Blues".

她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Donald Douglas(CBS)

For episode "The Murder of Sherlock Holmes".

迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Robert A. Daniels(NBC)

For episode "Evan".

Crazy Like a Fox

Crazy Like a Fox J. Terry Williams(CBS)

For the pilot episode.

 Outstanding Videotape Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
恶魔理发师/Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street(1982)

恶魔理发师 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Jimmy B. Frazier(PBS)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ .)

 Outstanding Film Sound Editing for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
提名
Children in the Crossfire

Children in the Crossfire David R. Elliott(supervising sound editor), Fred Judkins(sound editor)

Embassy

Embassy David R. Elliott(supervising sound editor), Fred Judkins(sound editor), Eugene Marks(music editor), Greg Schorer(sound editor)

A Bunny's Tale(1985)

A Bunny's Tale David R. Elliott(supervising sound editor), Val Kuklowsky(sound editor), Greg Schorer(sound editor), Curt Sobel(music editor)

Space

Space David Bartlett(sound editor), Lon Bender(supervising sound editor), John Duffy(sound editor), Cameron Frankley(sound editor), Randy Kelley(sound editor), Wylie Stateman(supervising sound editor), Mark P. Stoeckinger(sound editor)

For part 5.

 Outstanding Film Sound Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Carl Mahakian(sound editor), Jerry Cohen(music editor), Bruce Stambler(sound editor)

For episode "Brother's Keeper (#1.1)". For the pilot episode.

提名
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Anthony Magro(supervising sound editor), Billy Mauch(adr editor), Anthony Milch(sound editor)

For episode "Funeral at Fifty Mile".

瑞普利先生的信不信由你/Ripley's Believe It or Not!(1982)

瑞普利先生的信不信由你 Ripley's Believe It or Not! David R. Elliott(supervising sound editor)

For episode "Accident Research".

迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Jerry Cohen(music editor), Scott Hecker(sound editor), Harry B. Miller III(sound editor), Robert R. Rutledge(sound editor)

For episode "Smuggler's Blues".

霹雳天狼/Airwolf(1984)

霹雳天狼 Airwolf

For episode "Firestorm".

 Outstanding Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Limited Series or a Special 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Series 历届获奖名单
获奖
欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers

For episode "The Executive's Executioner".

提名
考斯比一家/The Cosby Show(1984)

考斯比一家 The Cosby Show

For episode "Good-Bye Mr. Fish".

瑞普利先生的信不信由你/Ripley's Believe It or Not!(1982)

瑞普利先生的信不信由你 Ripley's Believe It or Not!

For episode "Accident Research".

考斯比一家/The Cosby Show(1984)

考斯比一家 The Cosby Show

For episode "Presentation".

最佳视觉效果 Outstanding Special Visual Effects 历届获奖名单
获奖
伊渥克大冒险/The Ewok Adventure(1984)
伊渥克大冒险 The Ewok Adventure

Jon Berg(creature supervisor), Christopher Evans(matte painting supervisor), Harley Jessup(art director),丹尼斯·穆伦 Dennis Muren(post-production effects supervisor), Michael Pangrazio(visual effects supervisor),菲尔·提佩 Phil Tippett(stop motion supervisor), John Ellis(optical photography supervisor)

The Hugga Bunch
The Hugga Bunch

Tim Donahue(model shop supervisor), Michael Z. Hanan(introvision art director), William Mesa(introvision visual effetcs/director/cinematograher)

A.D.
A.D.

Syd Dutton(matte artist), Bill Taylor(matte photography), Albert Whitlock(visual effects supervisor/matte artist)

The Brain
The Brain

John Allison(director/designer/supervisor of visual effects)

 Outstanding Achievement in Makeup 历届获奖名单
获奖

Jamie Brown(makeup artist), Michael Westmore(special makeup designed and created by)

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote John Addison(composer)

For episode "The Murder of Sherlock Holmes".

提名
Highway to Heaven

Highway to Heaven David Rose(composer)

For episode "Thoroughbreds".

迈阿密天龙/Miami Vice(1984)

迈阿密天龙 Miami Vice Jan Hammer(composer)

For episode "Evan".

波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere J.A.C. Redford(composer)

For episode "Fade To White".

警花拍档/Cagney & Lacey(1981)

警花拍档 Cagney & Lacey Nan Schwartz Mishkin(composer)

For episode "Organized Crime".

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Angela Morley(composer)

For episode "Triangles".

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Limited Series or a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖

Allyn Ferguson(composer)

For episode "Camille (#34.1)".

 Outstanding Achievement in Music and Lyrics 历届获奖名单
提名
蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)

蓝色月光侦探社 Moonlighting李·霍尔德里吉 Lee Holdridge(composer), Al Jarreau(lyricist)

For episode "Moonlighting (Pilot) (#1.1)". For the theme song.

Motown Returns to the Apollo

Motown Returns to the Apollo黛比·艾伦 Debbie Allen(lyricist), Earl Brown(composer/lyricist)

Disneyland's 30th Anniversary Celebration

Disneyland's 30th Anniversary Celebration Ken Welch(composer/lyricist), Mitzie Welch(composer/lyricist)

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Directing 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America唐·米斯切尔 Don Mischer(director),崔拉·莎普 Twyla Tharp(director)

For episode "Baryshnikov by Tharp with American Ballet Theatre".

Pagliacci(1982)

Pagliacci佛朗哥·泽菲雷里 Franco Zeffirelli(director)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ )

提名
Tosca

Tosca柯克·勃朗宁 Kirk Browning(director)

(Screened within Live from the Metropolitan Opera.)

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Performing 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Luciano Pavarotti(PBS)

For episode "Duke of Mantua, Rigoletto".

最佳儿童节目 Outstanding Children's Program 历届获奖名单
获奖
Displaced Person
Displaced Person

巴瑞·莱文森 Barry Levinson(producer), Patrick Dromgoole(supervising executive producer), Patrick Lynch(executive producer), Allison Maher(executive producer), Barry Solomon(executive producer), Rick Traum(executive producer)

提名
伊渥克大冒险/The Ewok Adventure(1984)
伊渥克大冒险 The Ewok Adventure

乔治·卢卡斯 George Lucas(executive producer), Thomas G. Smith(producer)

The Night They Saved Christmas
The Night They Saved Christmas

Jack Haley Jr.(executive producer), Robert Halmi Jr.(executive producer), Robert Halmi Sr.(supervising producer), David R. Kappes(producer), David Niven Jr.(executive producer)

Reading Rainbow(1983)
Reading Rainbow

Larry Lancit(producer), Twila Liggett(executive producer), Cecily Truett(producer)

Punky Brewster
Punky Brewster

David W. Duclon(executive producer), Rick Hawkins(producer), Gary Menteer(supervising producer), Liz Sage(producer)

最佳发型设计 Outstanding Achievement in Hairstyling 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Performing 历届获奖名单
最佳动画节目 Outstanding Animated Program 历届获奖名单
获奖
Garfield in the Rough
Garfield in the Rough

吉姆·戴维斯 Jim Davis(writer), Phil Roman(producer/director), Jay Poynor(executive producer)

最佳剧情类/喜剧类特别节目 Outstanding Drama/Comedy Special 历届获奖名单
获奖
你可记得爱?/Do You Remember Love
你可记得爱? Do You Remember Love

Walter Halsey Davis(co-producer), Dave Bell(executive producer), Marilyn Hall(co-executive producer), James Thompson(producer), Wayne Threm(producer)

 Outstanding Achievement in Costuming 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Informational Series 历届获奖名单
获奖
The Living Planet

The Living Planet Adrian Warren(producer), Ned Kelly(producer), Richard Brock(executive producer/producer), Andrew Neal(producer)

 Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
Tosca

Tosca Michael Bronson(executive producer), Samuel Paul(producer)

(Screened within Live from the Metropolitan Opera.)

提名
The Making of 'West Side Story'

The Making of 'West Side Story'伦纳德·伯恩斯坦 Leonard Bernstein(host),亨普瑞·波顿 Humphrey Burton(producer), Thomas Skinner(producer), Ian Squires(executive producer), Harry J. Kraut(executive producer)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ .)

Christian P. Stehr

彼德·乌斯蒂诺夫 Peter Ustinov(host), Christian P. Stehr(co-executive producer)

The Metropolitan Opera Presents(1977)

The Metropolitan Opera Presents Michael Bronson(executive producer), Samuel Paul(producer)

For episode "Aida".

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America米凯亚·巴瑞辛尼科夫 Mikhail Baryshnikov(host), Rhoda Grauer(executive producer),唐·米斯切尔 Don Mischer(producer)

For episode "Baryshnikov by Tharp with American Ballet Theatre".

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
获奖
崔拉·莎普 Twyla Tharp
崔拉·莎普 Twyla Tharp(choreographer)

Great Performances: Dance in America

For episode "Baryshnikov by Tharp with American Ballet Theatre".

提名
(choreographer)

第57届奥斯卡颁奖典礼 The 57th Annual Academy Awards

(choreographer)

Night of 100 Stars II

Anita Mann
Anita Mann(choreographer)

Solid Gold

For "A Solid Gold Christmas".

黛比·艾伦 Debbie Allen
黛比·艾伦 Debbie Allen(choreographer)

Fame

For episode "The Rivalry".

 Outstanding Graphic and Title Design 历届获奖名单  Outstanding Informational Special 历届获奖名单
获奖
Andrew Solt

雅克-伊夫·古斯多 Jacques-Yves Cousteau(executive producer/host), Jean-Michel Cousteau(executive producer), Andrew Solt(producer)

提名
Judy Garland: The Concert Years

Judy Garland: The Concert Years David Heeley(producer), Joan Kramer(producer), Jac Venza(executive producer)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ .)

Terry Dunn Meurer

Dave Bell(executive producer),约翰·考斯哥鲁夫 John Cosgrove(producer), Terry Dunn Meurer(producer), Chris Pye(producer)

Bob Shanks

Ann Zane Shanks(producer), Bob Shanks(producer)

Jean-Michel Cousteau

雅克-伊夫·古斯多 Jacques-Yves Cousteau(executive producer/host), Jean-Michel Cousteau(executive producer/producer)

州长奖 Governor's Award历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee