网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第39届黄金时段艾美奖颁奖礼

The 39th Primetime Emmy Awards

(1987)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第39届黄金时段艾美奖颁奖礼

第39届黄金时段艾美奖颁奖礼

时间:1987年09月12日 - 2012年05月16日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第39届

官方网站:

 

第39届黄金时段艾美奖颁奖礼 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
获奖
洛城法网/L.A. Law(1986)
洛城法网 L.A. Law

史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(executive producer), Terry Louise Fisher(supervising producer), Phillip M. Goldfarb(coordinating producer), Scott Goldstein(producer),格里高利·霍布里特 Gregory Hoblit(co-executive producer), Ellen S. Pressman(producer)

提名
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)
她书写谋杀 Murder, She Wrote

Peter S. Fischer(executive producer), Robert F. O'Neill(producer)

波城杏话/St. Elsewhere(1982)
波城杏话 St. Elsewhere

Bruce Paltrow(executive producer),汤姆·方塔纳 Tom Fontana(producer), John Masius(producer), Abby Singer(coordinating producer), Mark Tinker(supervising producer)

蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)
蓝色月光侦探社 Moonlighting

格伦·戈登·卡伦 Glenn Gordon Caron(executive producer), Jay Daniel(co-executive producer), Roger Director(producer), Artie Mandelberg(supervising producer), Ron Osborn(producer), Jeff Reno(producer), Karen Hall(supervising producer)

警花拍档/Cagney & Lacey(1981)
警花拍档 Cagney & Lacey

Jonathan Estrin(supervising producer), Georgia Jeffries(producer), P.K. Knelman(co-producer), Shelley List(supervising producer), Barney Rosenzweig(executive producer), Ralph S. Singleton(producer)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
格里高利·霍布里特 Gregory Hoblit
格里高利·霍布里特 Gregory Hoblit(NBC)

洛城法网 L.A. Law

For episode "Pilot (#1.0)". For the pilot.

提名
Allan Arkush
Allan Arkush(ABC)

蓝色月光侦探社 Moonlighting

For episode "I Am Curious... Maddie".

Will Mackenzie
Will Mackenzie(ABC)

蓝色月光侦探社 Moonlighting

For episode "Atomic Shakespeare".

唐纳德·佩特瑞 Donald Petrie
唐纳德·佩特瑞 Donald Petrie(NBC)

洛城法网 L.A. Law

For episode "The Venus Butterfly".

Sharron Miller
Sharron Miller(CBS)

警花拍档 Cagney & Lacey

For episode "Turn, Turn, Turn", part II.

剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Terry Louise Fisher
Terry Louise Fisher(writer),史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(writer)

洛城法网 L.A. Law

For episode "The Venus Butterfly".

提名
Ron Osborn
Ron Osborn(story), Jeff Reno(teleplay), Karen Hall(story),格伦·戈登·卡伦 Glenn Gordon Caron(teleplay), Roger Director(story), Charles H. Eglee(story)

蓝色月光侦探社 Moonlighting

For episode "I Am Curious... Maddie".

Jeff Reno
Jeff Reno(writer), Ron Osborn(writer)

蓝色月光侦探社 Moonlighting

For episode "Atomic Shakespeare".

John Tinker
John Tinker(writer), John Masius(writer),汤姆·方塔纳 Tom Fontana(writer)

波城杏话 St. Elsewhere

For episode "Afterlife".

威廉·芬克尔施泰因 William M. Finkelstein
威廉·芬克尔施泰因 William M. Finkelstein(writer)

洛城法网 L.A. Law

For episode "Sidney, the Dead-Nosed Reindeer".

Georgia Jeffries
Georgia Jeffries(writer)

警花拍档 Cagney & Lacey

For episode "Turn, Turn, Turn", part 1.

约翰·罗曼罗 John Romano
约翰·罗曼罗 John Romano(writer),大卫·米奇 David Milch(writer), Jeff Lewis(writer)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues

For episode "It Ain't Over Till It's Over".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
获奖
黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)
黄金女郎 "The Golden Girls"

Barry Fanaro(co-producer), Terry Grossman(producer), Susan Harris(executive producer), Winifred Hervey(co-producer),保罗·乔恩格·威特 Paul Junger Witt(executive producer),莫特·内森 Mort Nathan(co-producer), Kathy Speer(producer), Tony Thomas(executive producer), Marsha Posner Williams(co-producer)

提名
家族的诞生/Family Ties(1982)
家族的诞生 Family Ties

Ruth Bennett(supervising producer), June Galas(co-producer),加里·戴维·古德伯格 Gary David Goldberg(executive producer), Carol Himes(line producer),马克·劳伦斯 Marc Lawrence(producer), Alan Uger(supervising producer)

夜间法庭/Night Court(1984)
夜间法庭 Night Court

Jeffrey Melman(supervising producer), Bob Stevens(producer), Reinhold Weege(executive producer)

考斯比一家/The Cosby Show(1984)
考斯比一家 The Cosby Show

Marcy Carsey(executive producer), Carmen Finestra(supervising producer/co-producer), Gary Kott(co-producer), Caryn Mandabach(producer), John Markus(co-executive producer), Tom Werner(executive producer),马特·威廉姆斯 Matt Williams(producer)

欢乐酒店/Cheers(1982)
欢乐酒店 Cheers

David Angell(producer), Tim Berry(co-producer),詹姆斯·布罗斯 James Burrows(executive producer), Peter Casey(producer), Glen Charles(executive producer), Les Charles(executive producer), David Lee(producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Terry Hughes
Terry Hughes(NBC)

黄金女郎 "The Golden Girls"

For episode "Isn't It Romantic".

提名
Jack Shea
Jack Shea(CBS)

Designing Women

For episode "The Beauty Contest".

Will Mackenzie
Will Mackenzie(NBC)

家族的诞生 Family Ties

For episode "'A,' My Name is Alex".

杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich
杰·桑德瑞奇 Jay Sandrich(NBC)

考斯比一家 The Cosby Show

For episode "I Know That You Know".

詹姆斯·布罗斯 James Burrows
詹姆斯·布罗斯 James Burrows(NBC)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Chambers vs. Malone".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
提名
Jeffrey Duteil
Jeffrey Duteil(writer)

黄金女郎 "The Golden Girls"

For episode "Isn't It Romantic".

David Mirkin
David Mirkin(writer)

纽哈特 Newhart

For episode "Co-Hostess Twinkie".

Jay Tarses
Jay Tarses(writer)

The Days and Nights of Molly Dodd

For episode "Here's Why Cosmetics Should Come in Unbreakable Bottles".

Janet Leahy
Janet Leahy(writer)

欢乐酒店 Cheers

For episode "Abnormal Psychology".

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Miniseries 历届获奖名单
获奖
A Year in the Life
A Year in the Life

Josh Brand(executive producer), Stephen Cragg(NBC), John Falsey(executive producer)

提名
迷你剧/电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳导演 Outstanding Directing in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳编剧 Outstanding Writing in a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺、音乐、喜剧类节目 Outstanding Variety, Music or Comedy Program 历届获奖名单 最佳综艺、音乐节目个人表演 Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program 历届获奖名单
其他和技术类奖项 Emmy Tech

最佳综艺、音乐节目导演 Outstanding Directing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
提名
沃尔特·C·米勒 Walter C. Miller
沃尔特·C·米勒 Walter C. Miller(CBS)

The 41st Annual Tony Awards

Dwight Hemion
Dwight Hemion(ABC)

Liberty Weekend

For the opening ceremonies.

Stuart Margolin
Stuart Margolin(FBC), Ted Bessell

The Tracey Ullman Show

For episodes "Meg and Tina in August", "Pre-School" and "Golf".

Hal Gurnee
Hal Gurnee(NBC)

大卫深夜脱口秀 Late Night with David Letterman

For episode "5th Anniversary Special".

迷你剧集/特别节目最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
提名
Liberty Weekend
Liberty Weekend

Greg Brunton(lighting director), Kieran Healy(lighting director)

For the opening ceremonies.

Liberty Weekend
Liberty Weekend

Robert A. Dickinson(lighting director), Olin Younger(lighting director)

For the closing ceremonies.

The Magic of David Copperfield IX: Escape from Alcatraz
The Magic of David Copperfield IX: Escape from Alcatraz

Robert A. Dickinson(lighting director)

Carnegie Hall: The Grand Reopening
Carnegie Hall: The Grand Reopening

Happy 100th Birthday, Hollywood
Happy 100th Birthday, Hollywood

Jeff Engel(lighting designer)

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Directing 历届获奖名单
系列剧最佳灯光执导 Outstanding Lighting Direction (Electronic) for a Series 历届获奖名单
获奖
成长的烦恼/Growing Pains(1985)
成长的烦恼 Growing Pains

George Spiro Dibie(director of photography)

For episode "My Brother, Myself".

提名
拖家带口/Married with Children(1987)
拖家带口 Married with Children

For episode "But I Didn't Shoot the Deputy".

成长没烦恼/Who's the Boss?(1984)
成长没烦恼 Who's the Boss?

Mark J. Levin(lighting director)

For episode "The Proposal".

Keep on Cruisin'
Keep on Cruisin'

Jeff Engel(lighting director)

For episode "Mark C. Bloome".

 Outstanding Achievement in Music Direction 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Don Pippin(music director), Eric Stern(principal arranger)

For episode "Broadway Sings: The Music of Jule Styne".

提名
Liberty Weekend

Liberty Weekend Ralph Burns(principal arranger), Alexander Courage(principal arranger), Chris Boardman(principal arranger), Ian Fraser(music director), Angela Morley(principal arranger)

For the opening ceremonies.

Nick Perito

Nick Perito(music director/principal arranger)

Carol, Carl, Whoopi and Robin

Carol, Carl, Whoopi and Robin Peter Matz(musical director/principal arranger)

The 41st Annual Tony Awards(1987)

The 41st Annual Tony Awards Larry Grossman(principal arranger), Elliot Lawrence(music director), Lanny Meyers(principal arranger), Jamie Lawrence(principal arranger)

 Outstanding Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Series 历届获奖名单
获奖
家族的诞生/Family Ties(1982)

家族的诞生 Family Ties Paul Basta(cameraperson), Tom Dasbach(cameraperson), Richard Price(cameraperson), John Repczynski(cameraperson)

For episode "'A,' My Name is Alex".

提名
黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls" Ritch Kenney(cameraperson), Carol Wetovich(cameraperson)

For episode "Forgive Me, Father".

夜间法庭/Night Court(1984)

夜间法庭 Night Court John Repczynski(cameraperson), Tom Tcimpidis(senior video control), Jeffrey Wheat(cameraperson)

For episode "Murder".

The Charmings

The Charmings

For episode "The Incredible Shrinking Prince".

 Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
提名
Happy 100th Birthday, Hollywood

Happy 100th Birthday, Hollywood Don Langford(cameraperson)

Liberty Weekend

Liberty Weekend David N. Banks(cameraperson), Thomas Geren(cameraperson), Larry Heider(cameraperson), Dave Hilmer(cameraperson), David Levisohn(cameraperson), Wayne Orr(cameraperson), Jimmie Scurti(cameraperson), Ron Sheldon(cameraperson), Don Langford(cameraperson)

For the closing ceremonies.

The 14th Annual American Music Awards

The 14th Annual American Music Awards Don Langford(cameraperson)

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Writing 历届获奖名单
 Outstanding Writing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
大卫深夜脱口秀/Late Night with David Letterman(1982)

大卫深夜脱口秀 Late Night with David Letterman大卫·莱特曼 David Letterman(writer), Randy Cohen(writer), Kevin Curran(writer),克里斯·艾略特 Chris Elliott(writer), Fred Graver(writer), Jeff Martin(writer), Gerard Mulligan(writer), Steve O'Donnell(writer), Adam Resnick(writer), Joe Toplyn(writer), Matt Wickline(writer), Larry Jacobson(writer), Sandy Frank(writer)

For episode "Fifth Anniversary Special".

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Writing 历届获奖名单
获奖
The Story of English

The Story of English Robert MacNeil(writer), Robert McCrum(writer)

For episode "A Muse of Fire".

 Outstanding Cinematography for a Series 历届获奖名单
获奖
Heart of the City

Heart of the City Woody Omens(ABC)

For episode "Cold Steal and Neon (#1.1)". For the pilot.

提名
Highway to Heaven

Highway to Heaven Ted Voightlander(NBC)

For episode "Basinger's New York".

洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law Robert Seaman(NBC)

For episode "Sidney, the Dead-Nosed Reindeer".

终极警网/Crime Story(1986)

终极警网 Crime Story James A. Contner(NBC)

For episode "Top of The World".

神奇故事/Amazing Stories(1985)

神奇故事 Amazing Stories John McPherson(NBC)

For episode "Go to the Head of the Class".

 Outstanding Cinematography for a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/特别节目最佳艺术指导 Outstanding Art Direction for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
Herbert Westbrook
Herbert Westbrook(art director), Malcolm Middleton(production designer), Harry Cordwell(set decorator)

The Two Mrs. Grenvilles

For part II.

提名
Mike Patterson
Mike Patterson(set decorator), Ben Edwards(art director)

Lyndon Johnson

Ross Bellah
Ross Bellah(art director), Audrey A. Blasdel(set decorator), Jerry Adams(set decorator), James J. Agazzi(production designer)

There Must Be a Pony

艾伦·斯达斯基 Allan Starski
艾伦·斯达斯基 Allan Starski(production designer), (set decorator), Vlastimir Gavrik(art director), Miodrag Miric(set decorator)

逃离索比堡 Escape from Sobibor

Charles B. Pierce
Charles B. Pierce(set decorator), Mary Ann Good(set decorator), Tommy Goetz(production designer)

Fresno

For part I.

 Outstanding Art Direction for a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
Liberty Weekend

Liberty Weekend Rene Lagler(production designer)

For the closing ceremonies.

 Outstanding Art Direction for a Series 历届获奖名单
获奖
Max Headroom(1987)

Max Headroom Bernard P. Cutler(art director), Richard B. Lewis(production designer), Leslie McCarthy-Frankenheimer(set decorator)

For episode "Blipverts".

洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law Jeffrey L. Goldstein(production designer), Richard D. Kent(set decorator)

For episode "Pilot (#1.0)". For the pilot.

提名
蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)

蓝色月光侦探社 Moonlighting James J. Agazzi(production designer), Bill Harp(set decorator)

For episode "Atomic Shakespeare".

她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Leslie Parsons(production designer), Peter Samish(art director), Robert Wingo(set decorator)

For episode "No Accounting for Murder".

豪门恩怨/Dynasty(1981)

豪门恩怨 Dynasty Brock Broughton(set decorator), Tom Trimble(art director)

For episode "A Love Remembered II".

 Outstanding Costume Design for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
提名
Casanova

Casanova Yvonne Blake(costume designer)

The Two Mrs. Grenvilles

The Two Mrs. Grenvilles Donald Brooks(for Claudette Colbert), Nolan Miller(for Ann-Margret), Sue Yelland(NBC)

For part I.

Nutcracker: Money, Madness & Murder

Nutcracker: Money, Madness & Murder Theoni V. Aldredge(costume designer)

For part I.

 Outstanding Costume Design for a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
Diana Ross: Red Hot Rhythm and Blues

Diana Ross: Red Hot Rhythm and Blues Ray Aghayan(costume designer), Ret Turner(costume designer)

提名
Happy 100th Birthday, Hollywood

Happy 100th Birthday, Hollywood Alvin Colt(costume designer), Ron Talsky(special costume consultant)

Liberty Weekend

Liberty Weekend Peter Menefee(costume designer)

For the closing ceremonies.

Solid Gold

Solid Gold Rickie A. Hansen(costume designer)

For episode "Countdown '86". For part I with Marilyn McCoo, Solid Gold Dancers, Kenny Loggins and Gloria Loring.

 Outstanding Costume Design for a Series 历届获奖名单
获奖
蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)

蓝色月光侦探社 Moonlighting Robert Turturice(costume designer)

For episode "Atomic Shakespeare".

提名
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Al Lehman(CBS)

For episode "Magnum on Ice".

My Sister Sam

My Sister Sam Bill Hargate(costume designer)

For episode "Jingle Bell Rock Bottom".

Mama's Family

Mama's Family Bob Mackie(original costume concept), Ret Turner(costume designer)

For episode "The Love Letter".

Designing Women(1986)

Designing Women Cliff Chally(costume designer)

For episode "Oh Suzannah".

 Outstanding Sound Mixing for a Drama Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
Unnatural Causes

Unnatural Causes Charles Grenzbach(sound mixer), David Lee(sound mixer), Ray West(sound mixer)

提名
Out on a Limb

Out on a Limb Ray West(sound mixer)

For part I.

The Two Mrs. Grenvilles

The Two Mrs. Grenvilles John Asman(sound mixer), Peter Sutton(sound mixer)

For part I.

LBJ: The Early Years

LBJ: The Early Years Ray West(sound mixer)

Amerika

Amerika Keith A. Wester Richard D. Rogers (sound mixer), John Wilkinson(sound mixer)

For part III.

 Outstanding Sound Mixing for a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Max Headroom(1987)

Max Headroom Gary Alexander(sound mixer), Joe Kenworthy(sound mixer)

For episode "Blipverts" (pilot).

提名
Crime Story

Crime Story Dean Okrand(sound mixer), Bill Nicholson(sound mixer)

For the pilot.

洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law Theodore Soderberg(sound mixer)

For episode "Pilot (#1.0)". For the pilot.

蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)

蓝色月光侦探社 Moonlighting David J. Hudson(sound mixer), Mel Metcalfe(sound mixer), Terry Porter(sound mixer)

For episode "Atomic Shakespeare".

希尔街的布鲁斯/Hill Street Blues(1981)

希尔街的布鲁斯 Hill Street Blues William Gazecki(production mixer), Bill Nicholson(re-recording mixer)

For episode "It Ain't Over Till It's Over".

 Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special 历届获奖名单
获奖
欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers Robert Douglass(sound mixer)

For episode "The Proposal".

提名
黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls"

For episode "Ladies of the Evening".

黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls" Edward L. Moskowitz

For episode "A Piece of Cake".

Fame(1982)

Fame Murray McFadden(sound mixer), Don Sharpless(sound mixer), Fred Tator(sound mixer)

For episode "The Lounge Singer Who Knew Too Much".

考斯比一家/The Cosby Show(1984)

考斯比一家 The Cosby Show

For episode "I Know That You Know".

 Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or a Special 历届获奖名单
获奖
强尼·卡森今夜秀/The Tonight Show Starring Johnny Carson(1962)

强尼·卡森今夜秀 The Tonight Show Starring Johnny Carson

For the show with guests Dolly Parton, Emmylou Harris, Linda Ronstadt and George Hamilton.

 Outstanding Editing for a Miniseries or a Special - Single Camera Production 历届获奖名单  Outstanding Editing for a Miniseries or a Special - Multi-Camera Production 历届获奖名单  Outstanding Editing for a Series - Single Camera Production 历届获奖名单
获奖
蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)

蓝色月光侦探社 Moonlighting Roger Bondelli Neil Mandelberg(ABC)

For episode "Atomic Shakespeare".

提名
波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere John Heath(NBC)

For episode "Afterlife".

洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law Ray Daniels Joe Ann Fogle(NBC)

For episode "Pilot (#1.0)". for the pilot.

洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law Bonnie Koehler(NBC)

For episode "The Venus Butterfly".

警花拍档/Cagney & Lacey(1981)

警花拍档 Cagney & Lacey Jeanene Ambler(CBS)

For episode "Turn, Turn, Turn", part 1.

 Outstanding Editing for a Series - Multi-Camera Production 历届获奖名单
获奖
夜间法庭/Night Court(1984)

夜间法庭 Night Court Jerry Davis(NBC)

For episode "Her Honor", part I.

提名
家族的诞生/Family Ties(1982)

家族的诞生 Family Ties Gary Anderson

For episode "Band on the Run".

黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls" Harold McKenzie(NBC)

For episode "Twas the Nightmare Before Christma".

考斯比一家/The Cosby Show(1984)

考斯比一家 The Cosby Show Henry Chan(NBC)

For episode "I Know That You Know".

欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers安迪·阿克曼 Andy Ackerman(NBC)

For episode "Cheers: The Motion Picture".

系列剧最佳音效 Outstanding Sound Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
(supervising sound editor), Dick Bernstein(music editor), Richard Corwin(supervising sound editor/adr editor)

Max Headroom

For episode "Blipverts".

提名
(sound editor), (sound editor), (sound editor), (supervising sound editor), (music editor), (sound editor), (sound editor), John M. Colwell(sound editor), (adr editor)

Stingray

For episode "Gemini".

(sound editor), (sound editor), Sam Horta(supervising sound editor), (sound editor), (sound editor), (sound editor), Warner E. Leighton(sound editor), (sound editor), (sound editor), Petra Bach(sound editor), (music editor), Eileen Horta(adr editor), (sound editor), (sound editor)

洛城法网 L.A. Law

For episode "Pilot (#1.0)". For the pilot.

John Post
John Post(sound editor), (sound editor), (sound editor), (sound editor), (music editor), Cliff Bell Jr.(adr editor), (sound editor), (supervising sound editor)

神探亨特 Hunter

For episode "The Castro Connection".

Jack Woods
Jack Woods(sound editor), (sound editor), (sound editor), (supervising sound editor), Cliff Bell Jr.(adr editor), Roxanne Jones(sound editor), (sound editor)

天龙特攻队 The A-Team

For episode "Firing Line".

 Outstanding Sound Editing for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
Unnatural Causes

Unnatural Causes Vince Gutierrez(supervising sound editor), Jon Johnson (adr editor), Mace Matiosian(sound editor), Anthony Mazzei(sound editor)

提名
Little Spies

Little Spies Cliff Bell Jr. Robert Gutknecht(sound editor)

Out on a Limb

Out on a Limb David R. Elliott(supervising sound editor), G. Michael Graham(sound editor), Joseph Melody(sound editor), Bill Voigtlander(adr editor)

For part II.

Hero in the Family

Hero in the Family Cliff Bell Jr. John M. Colwell(sound editor), Robert Gutknecht(sound editor)

Fresno

Fresno Jon Johnson (adr editor), Anthony Mazzei(sound editor), Steve Pederson(sound editor)

For part VI.

 Outstanding Achievement in Makeup for a Miniseries or a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Makeup for a Series 历届获奖名单
获奖
神奇故事/Amazing Stories(1985)

神奇故事 Amazing Stories Fred C. Blau Jr.(NBC), Zoltan Elek(makeup), Michael Westmore(makeup)

For episode "Without Diana".

提名
Max Headroom(1987)

Max Headroom Zoltan Elek(makeup)

For episode "Security Systems".

The Tracey Ullman Show

The Tracey Ullman Show Thomas R. Burman(special makeup), Bari Dreiband-Burman(makeup)

For episode "The Makeover".

百战天龙/MacGyver(1985)

百战天龙 MacGyver Michael Westmore(makeup)

For episode "Friends".

 Outstanding Achievement in Music Composition for a Miniseries or a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
Knots Landing(1979)

Knots Landing Joel Rosenbaum(CBS)

For episode "Cement the Relationship".

提名
Jack and Mike

Jack and Mike Nan Schwartz Mishkin(ABC)

For episode "Come Together".

至尊辩护律师/Matlock(1986)

至尊辩护律师 Matlock Richard DeBenedictis(NBC)

For episode "The Chef".

蓝色月光侦探社/Moonlighting(1985)

蓝色月光侦探社 Moonlighting Alf Clausen(ABC)

For episode "Atomic Shakespeare".

Liberty Weekend

Liberty Weekend Angela Morley(CBS)

For episode "A Death in the Family".

The Days and Nights of Molly Dodd(1987)

The Days and Nights of Molly Dodd Patrick Williams(NBC)

For episode "Here's Why You Should Never Wear High Heels to the Bank".

 Outstanding Achievement in Music and Lyrics 历届获奖名单
获奖
Liberty Weekend

Liberty Weekend Larry Grossman(composer), Buz Kohan(lyricist)

For the song "Welcome to Liberty". For the opening ceremonies.

提名
第59届奥斯卡颁奖典礼/The 59th Annual Academy Awards(1987)

第59届奥斯卡颁奖典礼 The 59th Annual Academy Awards Ken Welch(composer/lyricist), Mitzie Welch(composer/lyricist)

For the song "Sing Me the Song, the Song from the Movie".

Liberty Weekend

Liberty Weekend Earl Brown(composer/lyricist)

For the song "Liberty! Remember, Rejoice, Renew". For the closing ceremonies.

Jack and Mike

Jack and Mike Nan Schwartz Mishkin(composer/lyricist)

For the song "This Love's for Real". For episode "Fire and Ice".

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Directing 历届获奖名单
提名
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America埃米利·阿朵里诺 Emile Ardolino(PBS)

For episode "In Memory of... A Ballet by Jerome Robbins".

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Performing 历届获奖名单 最佳儿童节目 Outstanding Children's Program 历届获奖名单
获奖
The Storyteller
The Storyteller

吉姆·汉森 Jim Henson(executive producer),马克·西瓦斯 Mark Shivas(producer)

For episode "Hans My Hedgehog".

提名
Walking on Air
Walking on Air

Ricki Franklin(producer), Phylis Geller(executive producer)

Young Harry Houdini
Young Harry Houdini

Jim Cruickshank(producer), Susan B. Landau(executive producer),詹姆斯·奥尔 James Orr(producer)

Great Moments in Disney Animation(1986)
Great Moments in Disney Animation

Mark Hufnail(co-producer), Jim Milio(executive producer), Phil Savenick(co-producer), Andrew Solt(executive producer), Susan F. Walker(supervising producer)

The Christmas Toy
The Christmas Toy

吉姆·汉森 Jim Henson(producer), Martin G. Baker(producer), Diana Birkenfield(executive producer)

 Outstanding Guest Performer in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law阿尔法·沃德 Alfre Woodard(NBC)

For episode "Pilot (#1.0)". For playing "Adrain Moore". For the series' pilot.

提名
波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere爱德华·赫曼 Edward Herrmann(NBC)

For playing "Father Joseph McCabe". For episode "Where There's Hope, There's Crosby".

波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere Jayne Meadows(NBC)

For playing "Holga Oseransky". For episode "Visiting Daze".

波城杏话/St. Elsewhere(1982)

波城杏话 St. Elsewhere Steve Allen(NBC)

For playing "Lech Osoranski". For episode "Visiting Daze".

洛城法网/L.A. Law(1986)

洛城法网 L.A. Law简妮·库珀 Jeanne Cooper(NBC)

For episode "Fry Me to the Moon".

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Performing 历届获奖名单
系列剧最佳发型设计 Outstanding Achievement in Hairstyling for a Series 历届获奖名单
提名
The Facts of Life
The Facts of Life

For episode "'62 Pickup".

Max Headroom(1987)
Max Headroom

For episode "Body Banks".

豪门恩怨/Dynasty(1981)
豪门恩怨 Dynasty

For episode "The Ball".

终极警网/Crime Story(1986)
终极警网 Crime Story

For episode "Top of the World".

最佳动画节目 Outstanding Animated Program 历届获奖名单
获奖
Cathy
Cathy

比尔·莫伦茨 Bill Melendez(producer), Evert Brown(director), Cathy Guisewite(writer), Lee Mendelson(executive producer)

最佳剧情类/喜剧类特别节目 Outstanding Drama/Comedy Special 历届获奖名单
获奖
霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)
霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

詹姆斯·加纳 James Garner(executive producer), Peter K. Duchow(executive producer), Richard Friedenberg(co-producer), Glenn Jordan(producer)

For episode "Promise (#36.1)".

提名
霍尔马克·霍尔名人堂电影/Hallmark Hall of Fame(1951)
霍尔马克·霍尔名人堂电影 Hallmark Hall of Fame

Robert Halmi Jr. Robert Halmi Sr.(CBS)

For episode "Pack of Lies (#36.3)".

Unnatural Causes
Unnatural Causes

Blue André(executive producer/producer), Stephen Doran(co-producer), Martin M. Goldstein(co-producer), Robert M. Myman(executive producer)

LBJ: The Early Years
LBJ: The Early Years

John Brice(producer), Sandra Saxon Brice(producer), Louis Rudolph(executive producer)

逃离索比堡/Escape from Sobibor(1987)
逃离索比堡 Escape from Sobibor

Howard P. Alston(co-producer), Dennis E. Doty(producer), Martin Starger(executive producer)

 Outstanding Achievement in Costuming for a Miniseries or a Special 历届获奖名单  Outstanding Achievement in Costuming for a Series 历届获奖名单
获奖
Fame(1982)

Fame Nanrose Buchman(costumer)

For episode "All Talking, All Singing, All Dancing".

提名
夜间法庭/Night Court(1984)

夜间法庭 Night Court Molly Harris Campbell(costumer)

For episode "A Day in the Life".

The Charmings

The Charmings Betsey Potter(costumer)

For episode "Modern Romance".

迷你剧/特别节目最佳发型设计 Outstanding Achievement in Hairstyling for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
The Two Mrs. Grenvilles
The Two Mrs. Grenvilles

Sydney Guilaroff(hairstylist for Ann-Margret), Marsha Lewis(hairstylist)

For part II.

提名
George Washington II: The Forging of a Nation
George Washington II: The Forging of a Nation

For part II.

A Year in the Life
A Year in the Life

For part II ("Springtime & Autumn").

Fresno
Fresno

For part IV.

Amerika
Amerika

For part III.

 Outstanding Informational Series 历届获奖名单
获奖
Smithsonian World

Smithsonian World David Grubin(producer), Adrian Malone(executive producer)

Tied with Unknown Chaplin.

另一面卓别林/Unknown Chaplin(1983)

另一面卓别林 Unknown Chaplin凯文·布朗洛 Kevin Brownlow(producer), David Gill(producer)

Tied with Smithsonian World.

 Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
提名
Carnegie Hall: The Grand Reopening

Carnegie Hall: The Grand Reopening唐·米斯切尔 Don Mischer(executive producer), David J. Goldberg(producer), Jan Cornell(producer)

Liberty Weekend

Liberty Weekend David Griffiths(producer),大卫·L·沃尔泊 David L. Wolper(executive producer)

For the international concert.

The Metropolitan Opera Presents(1977)

The Metropolitan Opera Presents Samuel Paul(producer), Luciano Pavarotti(star), Joan Sutherland(star)

For episode "An Evening with Joan Sutherland and Luciano Pavarotti".

Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Rhoda Grauer(executive producer), Judy Kinberg(producer), Jac Venza(executive producer)

For episode "In Memory of...A Ballet by Jerome Robbins".

最佳编舞 Outstanding Achievement in Choreography 历届获奖名单
获奖
(choreographer), Michael Peters(choreographer)

Liberty Weekend

For the closing ceremonies.

提名
Walter Painter
Walter Painter(choreographer)

Happy 100th Birthday, Hollywood

Jacqui Landrum
Jacqui Landrum(choreographer), Bill Landrum(choreographer)

蓝色月光侦探社 Moonlighting

For episode "Big Man on Mulberry Street".

 Outstanding Graphic and Title Design 历届获奖名单
获奖
Carol, Carl, Whoopi and Robin

Carol, Carl, Whoopi and Robin

Tied with Wayne Fitzgerald and David Oliver Pfeil for The Bronx Zoo.

The Bronx Zoo

The Bronx Zoo

Tied with Sandy Dvore for Carol, Carl, Whoopi and Robin.

 Outstanding Informational Special 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Judy Kinberg(producer), Jac Venza(executive producer)

For episode "Agnes, the Indomitable DeMille".

提名
Minnelli on Minnelli: Liza Remembers Vincente

Minnelli on Minnelli: Liza Remembers Vincente Jack Haley Jr.丽莎·明奈利 Liza Minnelli(host), David Niven Jr.理查德·什克尔 Richard Schickel(producer)

Scared Straight! 10 Years Later

Scared Straight! 10 Years Later Anthony Cassara(executive producer), Arnold Shapiro(producer/executive producer), Greg Nathanson(executive producer)

伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances David Heeley(producer), Joan Kramer(producer), George Paris(executive producer), Jac Venza(executive producer)

For episode "James Stewart: A Wonderful Life". (Screened within _"Great Performances" (1972)_ .)

Alan Yentob

Alan Yentob(producer)

 Outstanding Guest Performer in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers约翰·克立斯 John Cleese(NBC)

For playing "Dr. Simon Finch-Royce". For episode "Simon Says".

提名
黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls"洛伊丝·内特尔顿 Lois Nettleton(NBC)

For playing "Jean". For episode "Isn't It Romantic".

黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls" Nancy Walker(NBC)

For playing "Angela". For episode "Long Day's Journey Into Marinara".

黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls" Herb Edelman(NBC)

For playing "Stan". For episode "The Stan Who Came To Diner".

The Cavanaughs

The Cavanaughs阿尔特·卡尼 Art Carney(CBS)

For playing "James 'Weasel' Cavanaugh". For episode "He Ain't Heavy".

州长奖 Governor's Award历届获奖名单
艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee