网站地图
首页
新闻
电影新闻
电视新闻
人物新闻
专题策划
影评
最新影评
新片热评
经典赏析
媒体评论
电影院
北京影讯
上海影讯
广州影讯
深圳影讯
成都影讯
资料库
典藏佳片
全球新片
即将上映
票房榜
社区
影视杂谈
明星时尚
文化休闲
群组
话题
达人
排行榜
电影榜
电视榜
人物榜
日志榜
话题榜

第44届黄金时段艾美奖

The 44th Primetime Emmy Awards

(1992)

您当前的位置:Mtime时光网 >> 电影节/颁奖典礼 >> 艾美奖 >> 第44届黄金时段艾美奖

第44届黄金时段艾美奖

时间:1992年08月29日

地点:美国加州南部、洛杉矶东北郊的帕萨迪纳市政礼堂(Pacadena Civic Auditorium)

届数:第44届

官方网站: www.emmys.tv

 

第44届黄金时段艾美奖 - 获奖名单

全部| 获奖

剧情类剧集 Drama Series

剧情类最佳剧集 Outstanding Drama Series 历届获奖名单
获奖
北国风云/Northern Exposure(1990)
北国风云 Northern Exposure

Josh Brand(executive producer), John Falsey(executive producer), Andrew Schneider(co-executive producer), Diane Frolov(supervising producer), Jeff Melvoin(supervising producer), Cheryl Bloch(supervising producer),罗宾·格林 Robin Green(supervising producer), Matt Nodella(producer), Rob Thompson(producer)

提名
洛城法网/L.A. Law(1986)
洛城法网 L.A. Law

史蒂文·布奇柯 Steven Bochco(executive producer), Rick Wallace(executive producer), Patricia Green(executive producer), Alan Brennert(supervising producer), Carol Flint(supervising producer), Elodie Keene(supervising producer), James C. Hart(senior producer), Robert Breech(producer), Don Behrns(coordinating producer)

法律与秩序/Law & Order(1990)
法律与秩序 Law & Order

迪克·伍尔夫 Dick Wolf(executive producer), Joseph Stern(co-executive producer), Michael Duggan(supervising producer), David Black(supervising producer), Robert Palm(producer), Daniel Sackheim(producer), Robert Nathan(co-producer), Jeffrey M. Hayes(co-producer)

I'll Fly Away
I'll Fly Away

Josh Brand(executive producer),大卫·切斯 David Chase(executive producer), John Falsey(executive producer), Barbara Hall(supervising producer), John Forrest Niss(co-producer), Ian Sander(producer)

量子跳跃/Quantum Leap(1989)
量子跳跃 Quantum Leap

David Bellisario(coordinating producer), Donald P. Bellisario(executive producer), Paul Brown(producer), Jeff Gourson(producer), Deborah Pratt(co-executive producer), Chris Ruppenthal(producer), Tommy Thompson(producer), Harker Wade(supervising producer), Michael Zinberg(co-executive producer)

剧情类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
克里斯托弗·洛伊德 Christopher Lloyd
克里斯托弗·洛伊德 Christopher Lloyd(Disney Channel)

前往阿旺利的路 Road to Avonlea

For playing "Alistair Dimple". For episode "Another Point of View".

剧情类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Drama Series 历届获奖名单 剧情类剧集最佳编剧 Outstanding Individual Achievement in Writing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Diane Frolov
Diane Frolov(writer), Andrew Schneider(writer)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Seoul Mates".

提名
罗宾·格林 Robin Green
罗宾·格林 Robin Green(writer)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Burning Down The House".

Jeff Melvoin
Jeff Melvoin(writer)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Democracy In America".

大卫·切斯 David Chase
大卫·切斯 David Chase(writer)

I'll Fly Away

For episode "Master Magician".

Lydia Woodward
Lydia Woodward(story), John Sacret Young(story), Carol Flint(story),约翰·韦尔斯 John Wells(teleplay/story)

中国海滩 China Beach

For episode "Hello-Goodbye".

剧情类剧集最佳导演 Outstanding Individual Achievement in Directing in a Drama Series 历届获奖名单
获奖
Eric Laneuville
Eric Laneuville(director)

I'll Fly Away

For episode "All God's Children".

提名
Rick Wallace
Rick Wallace(director)

洛城法网 L.A. Law

For episode "Say Goodnight Gracie.".

杰克·本德 Jack Bender
杰克·本德 Jack Bender(director)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Seoul Mates".

Nancy Malone
Nancy Malone(director)

The Trials of Rosie O'Neill

For episode "Heartbreak Hotel".

咪咪·莱德 Mimi Leder
咪咪·莱德 Mimi Leder(director)

中国海滩 China Beach

For episode "Rewind".

喜剧类剧集 Comedy Series

喜剧类最佳剧集 Outstanding Comedy Series 历届获奖名单
获奖
风云女郎/Murphy Brown(1988)
风云女郎 Murphy Brown

黛安·英格利什 Diane English(executive producer), Joel Shukovsky(executive producer), Steven Peterman(supervising producer), Gary Dontzig(supervising producer), Tom Palmer(co-supervising producer), Korby Siamis(consulting producer), Deborah Smith(producer),彼得·托兰 Peter Tolan(co-producer)

提名
Brooklyn Bridge(1991)
Brooklyn Bridge

加里·戴维·古德伯格 Gary David Goldberg(executive producer), Sam Weisman(supervising producer), Seth Freeman(supervising producer), Brad Hall(producer), Alice West(producer), Craig Zisk(co-producer)

欢乐酒店/Cheers(1982)
欢乐酒店 Cheers

詹姆斯·布罗斯 James Burrows(executive producer), Glen Charles(executive producer), Les Charles(executive producer), Cherie Steinkellner(executive producer), Bill Steinkellner(executive producer), Phoef Sutton(executive producer), Dan O'Shannon(supervising producer), Tom Anderson(supervising producer), Tim Berry(producer), Dan Staley(co-producer), Rob Long(co-producer)

家居装饰/Home Improvement(1991)
家居装饰 Home Improvement

马特·威廉姆斯 Matt Williams(executive producer), David McFadzean(executive producer), Carmen Finestra(executive producer), Gayle S. Maffeo(producer), John Pasquin(producer)

宋飞正传/Seinfeld(1990)
宋飞正传 Seinfeld

安德鲁·沙因曼 Andrew Scheinman(executive producer),拉里·戴维 Larry David(executive producer), George Shapiro(executive producer), Howard West(executive producer), Tom Cherones(supervising producer),杰瑞·宋飞 Jerry Seinfeld(producer),拉里·查尔斯 Larry Charles(producer), Joan Van Horn(producer), Elaine Pope(co-producer)

喜剧类剧集最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series 历届获奖名单 喜剧类剧集最佳导演 Outstanding Individual Achievement in Directing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
Barnet Kellman
Barnet Kellman(director)

风云女郎 Murphy Brown

For episode "Birth 101".

提名
Sam Weisman
Sam Weisman(director)

Brooklyn Bridge

For episode "When Irish Eyes Are Smiling".

詹姆斯·布罗斯 James Burrows
詹姆斯·布罗斯 James Burrows(director)

欢乐酒店 Cheers

For episode "An Old Fashioned Wedding".

Lee Shallat Chemel
Lee Shallat Chemel(director)

风云女郎 Murphy Brown

For episode "Send in the Clowns".

David Steinberg
David Steinberg(director)

宋飞正传 Seinfeld

For episode "The Tapes".

喜剧类剧集最佳编剧 Outstanding Individual Achievement in Writing in a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
拉里·查尔斯 Larry Charles
拉里·查尔斯 Larry Charles(writer), Elaine Pope(writer)

宋飞正传 Seinfeld

For episode "The Fix Up".

提名
Korby Siamis
Korby Siamis(story),黛安·英格利什 Diane English(teleplay/story)

风云女郎 Murphy Brown

For episode "Uh-Oh", part II.

Gary Dontzig
Gary Dontzig(writer), Steven Peterman(writer)

风云女郎 Murphy Brown

For episode "Come Out, Come Out, Where Ever You Are".

拉里·戴维 Larry David
拉里·戴维 Larry David(writer)

宋飞正传 Seinfeld

For episode "The Parking Garage".

唐·麦克恩瑞 Don McEnery
唐·麦克恩瑞 Don McEnery(writer), Bob Shaw(writer),拉里·戴维 Larry David(writer)

宋飞正传 Seinfeld

For episode "The Tape".

Amy Sherman
Amy Sherman(writer), Jennifer Heath(writer)

罗珊妮 Roseanne

For episode "A Bitter Pill To Swallow".

迷你剧/电视电影类 Miniseries or TV Movie

最佳迷你剧 Outstanding Miniseries 历届获奖名单
获奖
A Woman Named Jackie
A Woman Named Jackie

Tomlinson Dean(co-producer), Lester Persky(executive producer), Lorin Bennett Salob(producer)

提名
残酷的怀疑/Cruel Doubt(1992)
残酷的怀疑 Cruel Doubt

Susan Baerwald(executive producer/producer), Daniel Franklin(co-producer)

The Burden of Proof
The Burden of Proof

Preston Fischer(supervising producer), John Perrin Flynn(producer),迈克·洛比 Mike Robe(executive producer)

Drug Wars: The Cocaine Cartel
Drug Wars: The Cocaine Cartel

迈克尔·曼 Michael Mann(executive producer), Richard Brams(co-executive producer), Gordon Greisman(co-executive producer)

In a Child's Name
In a Child's Name

Vahan Moosekian(supervising producer), Helen Verno(executive producer), Dan Wigutow(executive producer)

最佳电视电影 Outstanding Made for Television Movie 历届获奖名单
获奖
Miss Rose White
Miss Rose White

Andrea Baynes(co-executive producer), Anne Hopkins(producer), Francine Lefrak(co-executive producer), Marian Rees(executive producer)

提名
完美家庭/Doing Time on Maple Drive(1992)
完美家庭 Doing Time on Maple Drive

Paul Lussier(executive producer)

Homefront
Homefront

Lynn Marie Latham(executive producer), Christopher Chulack(producer), David Jacobs(executive producer), Bernard Lechowick(executive producer)

For the pilot episode.

Without Warning: The James Brady Story
Without Warning: The James Brady Story

Fred Berner(producer),大卫·普特南 David Puttnam(executive producer)

I'll Fly Away
I'll Fly Away

Josh Brand(executive producer), John Falsey(executive producer), John Forrest Niss(co-producer), Ian Sander(producer)

For the pilot episode.

迷你剧/电视电影最佳男主角 Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女主角 Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳男配角 Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳女配角 Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳导演 Outstanding Individual Achievement in Directing for a Miniseries or a Special 历届获奖名单 迷你剧/电视电影最佳编剧 Outstanding Individual Achievement in Writing in a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
John Falsey
John Falsey(writer), Josh Brand(writer)

I'll Fly Away

For the pilot episode.

综艺系列节目 - 脱口秀/音乐秀 Variety Series - Talk/Musical Show

最佳综艺、音乐、喜剧类节目(系列) Outstanding Variety, Music or Comedy Program (Series) 历届获奖名单
获奖
强尼·卡森今夜秀/The Tonight Show Starring Johnny Carson(1962)
强尼·卡森今夜秀 The Tonight Show Starring Johnny Carson

Frederick De Cordova(executive producer), Peter Lassally(executive producer), Jeff Sotzing(producer),强尼·卡森 Johnny Carson(host)

For episode with guests Robin Williams and Bette Midler.

提名
生动的颜色/In Living Color(1990)
生动的颜色 In Living Color

基伦·埃弗瑞·韦恩斯 Keenen Ivory Wayans(executive producer), Tamara Rawitt(producer), Kevin Berg(co-producer)

For show #329.

大卫深夜脱口秀/Late Night with David Letterman(1982)
大卫深夜脱口秀 Late Night with David Letterman

大卫·莱特曼 David Letterman(executive producer/host), Jack Rollins(executive producer), Robert Morton(producer)

For episode "10th Anniversary Special".

最佳综艺、音乐、喜剧类节目(单集) Outstanding Variety, Music or Comedy Program (Special) 历届获奖名单
提名
伟大的表演/Great Performances(1972)
伟大的表演 Great Performances

David Horn(producer), Jac Venza(executive producer), John Walker(coordinating producer), Dan Cleary(executive producer), PBS

For episode "Unforgettable, with Love: Natalie Cole Sings the Songs of Nat King Cole".

Comic Relief V
Comic Relief V

Pat Tourk Lee(executive producer), John Moffitt(executive producer), Bob Zmuda(executive producer)

其他和技术类奖项 Emmy Tech

 Outstanding Individual Achievement in Technical Direction/Camera/Video for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
Paul Simon's Concert in the Park

Paul Simon's Concert in the Park Sam Drummy(camera operator), John B. Field(technical director), Thomas Geren(camera operator), Jim Goldsmith(camera operator), Manny Guiterrez(camera operator), Charlie Huntley(camera operator), David Levisohn(camera operator), Hector Ramirez(camera operator), Manny Rodriguez(camera operator), Mark Sanford(video control), Ron Sheldon(camera operator), Ron Washburn(camera operator), Keith Winikoff(video control)

提名
Comic Relief V

Comic Relief V Theodore Ashton(camera operator), John B. Field(technical director), Thomas Geren(camera operator), Larry Heider(camera operator), David Levisohn(camera operator), Bill Philbin(camera operator), Hector Ramirez(camera operator), Keith Winikoff(video control)

Sinbad and Friends: All the Way Live... Almost!

Sinbad and Friends: All the Way Live... Almost! Gene Crowe(technical director), Larry Heider(camera operator), Dave Hilmer(camera operator), Kenneth Patterson(camera operator), Bill Philbin(camera operator), Mark Sanford(video control), Vince Singletary(camera operator)

 Outstanding Individual Achievement in Directing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Patricia Birch(director)

For episode "Unforgettable, with Love: Natalie Cole Sings the Songs of Nat King Cole".

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Directing 历届获奖名单 剧情类剧集/综艺系列节目/迷你剧集/特别节目最佳灯光执导 Outstanding Individual Achievement in Lighting Direction (Electronic) for a Drama Series, Variety Series, Miniseries or a Special 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Music Direction 历届获奖名单
提名
大卫深夜脱口秀/Late Night with David Letterman(1982)

大卫深夜脱口秀 Late Night with David Letterman Paul Shaeffer(music director)

For episode "10th Anniversary Special".

Christmas in Washington

Christmas in Washington Chris Boardman(arranger), Billy Byers(arranger), Ian Fraser(music director)

The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts

The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts Nick Perito(music director/principal arranger)

喜剧类系列剧最佳灯光执导 Outstanding Individual Achievement in Lighting Direction (Electronic) for a Comedy Series 历届获奖名单
获奖
家居装饰/Home Improvement(1991)
家居装饰 Home Improvement

Donald A. Morgan(director of photography)

For episode "Luck Be A Taylor Tonight".

提名
成长的烦恼/Growing Pains(1985)
成长的烦恼 Growing Pains

George Spiro Dibie(director of photography)

For episode "Home Malone".

夜间法庭/Night Court(1984)
夜间法庭 Night Court

Charles L. Barbee(director of photography)

For episode "A Guy Named Phantom", part I.

Davis Rules(1991)
Davis Rules

Jo Mayer(lighting designer)

For episode "A Foggy Day On Puget Sound".

 Outstanding Technical Direction/Camera/Video for a Series 历届获奖名单
获奖
黄金女郎/"The Golden Girls"(1985)

黄金女郎 "The Golden Girls" Ritch Kenney(camera operator), Dave Heckman(camera operator), Chester Jackson(camera operator), John O'Brien(video control)

For episode "One Flew Out Of The Cuckoo's Nest", parts I and II.

提名
 Outstanding Individual Achievement in Writing in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
第64届奥斯卡颁奖典礼/The 64th Annual Academy Awards(1992)

第64届奥斯卡颁奖典礼 The 64th Annual Academy Awards Hal Kanter(writer), Buz Kohan(writer),比利·克里斯托 Billy Crystal(writer: special material),马克·施艾曼 Marc Shaiman(writer: special material), David Steinberg(writer: special material),罗伯特·乌尔 Robert Wuhl(writer: special material), Bruce Vilanch(writer: special material)

提名
生动的颜色/In Living Color(1990)

生动的颜色 In Living Color Pam Veasey(head writer), Greg Fields(head writer), Les Firestein(head writer),基伦·埃弗瑞·韦恩斯 Keenen Ivory Wayans(writer), Fax Bahr(writer), Fred Graver(writer), Adam Small(writer), Michael Anthony Snowden(writer), Steve Tompkins(writer),达蒙·威亚斯 Damon Wayans(writer), Larry Wilmore(writer), Marc Wilmore(writer), Harry Dunn(writer), Michelle Jones(writer), Becky Hartman-Edwards(writer), Buddy Sheffield(writer), John Bowman(writer)

大卫深夜脱口秀/Late Night with David Letterman(1982)

大卫深夜脱口秀 Late Night with David Letterman Steve O'Donnell(head writer), Gerard Mulligan(writer), Larry Jacobson(writer), Rob Burnett(writer), Paul Simms(writer), Steve Young(writer),斯派克·费雷斯滕 Spike Feresten(writer), Maria Pope(writer), Joe Furey(writer), Ken Keeler(writer), Jill Davis(writer), Bill Scheft(writer), Adam Resnick(writer),大卫·莱特曼 David Letterman(writer)

周六夜现场/Saturday Night Live(1975)

周六夜现场 Saturday Night Live Tom Davis(writer), James Downey(writer), Al Franken(writer), Jack Handey(writer), Warren Hutcherson(writer), Steve Koren(writer), Dan McGrath(writer),洛恩·迈克尔斯 Lorne Michaels(writer),亚当·桑德勒 Adam Sandler(writer), Herbert Sargent(writer),罗伯·施奈德 Rob Schneider(writer),罗伯特·斯密戈尔 Robert Smigel(writer), Bonnie Turner(writer), Terry Turner(writer), Christine Zander(writer)

强尼·卡森今夜秀/The Tonight Show Starring Johnny Carson(1962)

强尼·卡森今夜秀 The Tonight Show Starring Johnny Carson Darrell Vickers(head writer), Andrew Nicholls(head writer), Bob Dolan Smith(writer), Tony Desena(writer), Michael Barrie(writer), Jim Mulholland(writer), Bob Keane(writer), Tom Finnigan(writer)

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Writing 历届获奖名单
 Outstanding Individual Achievement in Cinematography for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
提名
Afterburn

Afterburn Isidore Mankofsky(director of photography)

Doublecrossed

Doublecrossed Donald M. Morgan(HBO)

Miss Rose White

Miss Rose White Kees Van Oostrum(director of photography)

Into the Badlands

Into the Badlands Johnny E. Jensen(director of photography), USA

 Outstanding Individual Achievement in Cinematography for a Series 历届获奖名单
获奖
北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure Frank Prinzi(director of photography)

For episode "Cicely".

提名
天才小医生/Doogie Howser, M.D.(1989)

天才小医生 Doogie Howser, M.D. Michael D. O'Shea(director of photography)

For episode "Summer Of '91".

量子跳跃/Quantum Leap(1989)

量子跳跃 Quantum Leap Michael W. Watkins(NBC)

For episode "Dreams".

少年印地安纳琼斯大冒险/The Young Indiana Jones Chronicles(1992)

少年印地安纳琼斯大冒险 The Young Indiana Jones Chronicles

For episode "British East Africa 1909".

 Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Cinematography 历届获奖名单
获奖
Millennium: Tribal Wisdom and the Modern World

Millennium: Tribal Wisdom and the Modern World Michael Boland(field cinematographer),维克·萨林 Vic Sarin(field cinematographer)

For episode "Strange Relations".

 Outstanding Individual Achievement in Art Direction for a Series 历届获奖名单
获奖
北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure Woody Crocker(production designer), Kenneth Berg(art director), Gene Serdena(set decorator)

For episode "Cicely".

提名
她书写谋杀/Murder, She Wrote(1984)

她书写谋杀 Murder, She Wrote Hub Braden(production designer), Mary Dodson(art director), Fred S. Winston(set decorator)

For episode "Murder On Madison Avenue".

量子跳跃/Quantum Leap(1989)

量子跳跃 Quantum Leap Cameron Birnie(production designer), Robert L. Zilliox(set decorator)

For episode "Song For The Soul".

星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation Richard D. James(production designer), Jim Mees(set decorator)

For episode "Unification II".

 Outstanding Individual Achievement in Art Direction for a Variety or Music Program 历届获奖名单
提名
第64届奥斯卡颁奖典礼/The 64th Annual Academy Awards(1992)

第64届奥斯卡颁奖典礼 The 64th Annual Academy Awards Roy Christopher(production designer), Greg Richman(art director), Chris Idoine(art director)

The Carol Burnett Show

The Carol Burnett Show Roy Christopher(production designer), Debe Hale(art director), Ron Olsen(set decorator)

For episode #405.

The 6th Annual Soul Train Music Awards

The 6th Annual Soul Train Music Awards Alan Okazaki(art director), Anthony Sabatino(production designer), Scott Storey(art director)

The 45th Annual Tony Awards

The 45th Annual Tony Awards John Falabella(production designer), Rosaria Sinisi(art director)

 Outstanding Individual Achievement in Art Direction for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
少年印地安纳琼斯大冒险/The Young Indiana Jones Chronicles(1992)

少年印地安纳琼斯大冒险 The Young Indiana Jones Chronicles加文·巴奎特 Gavin Bocquet(production designer), Keith Pain(art director), Lucy Richardson(art director), Maggie Gray(set decorator)

For the pilot episode.

提名
残酷的怀疑/Cruel Doubt(1992)

残酷的怀疑 Cruel Doubt简·斯科特 Jan Scott(production designer), Sandy Getzler(art director), Donald Krafft(set decorator)

For part II.

Homefront

Homefront Anne D. McCulley(set decorator), Dean Edward Mitzner(production designer)

For the pilot episode.

Miss Rose White

Miss Rose White Robert Checchi(set decorator), Fred Harpman(production designer)

I'll Fly Away

I'll Fly Away James Hulsey(production designer), Joseph Litsch(set decorator)

For the pilot episode.

综艺/音乐节目最佳服装设计 Outstanding Individual Achievement in Costume Design for a Variety or Music Program 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Costume Design for a Series 历届获奖名单
获奖
星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation Robert Blackman(costume designer)

For episode "Cost Of Living".

提名
Brooklyn Bridge(1991)

Brooklyn Bridge Linda M. Bass(costume designer)

For episode "War Of The Worlds".

量子跳跃/Quantum Leap(1989)

量子跳跃 Quantum Leap Jean-Pierre Dorléac(costume designer)

For episode "A Single Drop Of Rain".

P.S.I. Luv U

P.S.I. Luv U Jerry Skeels(costume designer)

For episode "What's Up Bugsy".

I'll Fly Away

I'll Fly Away Tom McKinley(costume designer)

For episode "The Slightest Distance".

 Outstanding Individual Achievement in Costume Design for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
提名
A Woman Named Jackie

A Woman Named Jackie谢莉·科马洛夫 Shelley Komarov(costume designer)

For part I.

I'll Fly Away

I'll Fly Away Mina Mittelman(costume designer)

For the pilot episode.

Stompin' at the Savoy

Stompin' at the Savoy Marilyn Matthews(costume designer)

The Gambler Returns: The Luck of the Draw

The Gambler Returns: The Luck of the Draw Robert Turturice(costume designer)

For part II.

 Outstanding Individual Achievement in Sound Mixing for a Drama Series 历届获奖名单
获奖
提名
北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Three Amigos".

星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation

For episode "The Next Phase".

For episode "Hello-Goodbye".

 Outstanding Individual Achievement in Sound Mixing for a Comedy Series or a Special 历届获奖名单
获奖
天才小医生/Doogie Howser, M.D.(1989)

天才小医生 Doogie Howser, M.D. Joe Kenworthy(production mixer), Dean Okrand(re-recording mixer)

For episode "Lonesome Doog".

提名
Brooklyn Bridge(1991)

Brooklyn Bridge Jim Fitzpatrick(re-recording mixer)

For episode "Get A Job".

欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers Robert Douglass(re-recording mixer)

For episode "Bar Wars IV: This Time It's For Real".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons

For episode "Treehouse Of Horror II".

纯真年代/The Wonder Years(1988)

纯真年代 The Wonder Years

For episode "Grandpa's Car".

 Outstanding Individual Achievement in Sound Mixing for a Variety or Music Series or a Special 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Bill Schnee(production sound mixer), Fred Tator(re-recording mixer)

For episode "Unforgettable, with Love: Natalie Cole Sings the Songs of Nat King Cole".

 Outstanding Sound Mixing for a Drama Miniseries or a Special 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Editing for a Miniseries or a Special - Single Camera Production 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement - Informational Programming - Picture Editing 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Editing for a Series - Multi-Camera Production 历届获奖名单
获奖
宋飞正传/Seinfeld(1990)

宋飞正传 Seinfeld Janet Ashikaga(editor)

For episode "The Subway".

提名
欢乐酒店/Cheers(1982)

欢乐酒店 Cheers Robert Bramwell(editor),皮特·查科斯 Peter Chakos(editor)

For episode "An Old Fashioned Wedding".

家居装饰/Home Improvement(1991)

家居装饰 Home Improvement Alex Gimenez(editor), Marco Zappia(editor)

For episode "Stereo Typical".

风云女郎/Murphy Brown(1988)

风云女郎 Murphy Brown Tucker Wiard(editor)

For episode "Send In The Clowns".

教练/Coach(1989)

教练 Coach Andrew Chulack(editor)

For episode "A Real Guy's Guy".

 Outstanding Individual Achievement in Editing for a Series - Single Camera Production 历届获奖名单
获奖
北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure Thomas R. Moore(editor)

For episode "Cicely".

提名
Brooklyn Bridge(1991)

Brooklyn Bridge Roger Bondelli(editor), Jerry U. Frizell(editor), Ron Volk(editor)

For episode "War Of The Worlds".

法律与秩序/Law & Order(1990)

法律与秩序 Law & Order Arthur W. Forney(editor)

For episode "Misconception".

北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure Briana London(editor)

For episode "Three Amigos".

The Trials of Rosie O'Neill(1990)

The Trials of Rosie O'Neill Jeanene Ambler(CBS)

For episode "This Can't Be Love".

 Outstanding Individual Achievement in Editing for a Miniseries or a Special - Multi-Camera Production 历届获奖名单  Outstanding Individual Achievement in Sound Editing for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
提名
Cast a Deadly Spell(1991)

Cast a Deadly Spell Richard F.W. Davis(sound editor), Joe Earle(sound editor)

惊爆轰天雷/Wedlock(1991)

惊爆轰天雷 Wedlock Anthony Mazzei(supervising sound editor), Joe Earle(sound editor), Albert Edmund Lord III(sound editor/adr editor)

Conagher

Conagher Bob Costanza(sound editor), Joseph Melody(supervising sound editor), Richard S. Steele(sound editor)

I'll Fly Away

I'll Fly Away Peter Austin(sound editor), Joe Earle(sound editor), Albert Edmund Lord III(adr editor)

For the pilot episode.

 Outstanding Individual Achievement in Sound Editing for a Series 历届获奖名单
获奖
法律与秩序/Law & Order(1990)

法律与秩序 Law & Order Albert Edmund Lord III(adr editor)

For episode "Heaven".

提名
北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Three Amigos".

量子跳跃/Quantum Leap(1989)

量子跳跃 Quantum Leap Greg Schorer(supervising sound editor), Bob Costanza(sound editor), Mike Dickeson(sound editor), Richard S. Steele(sound editor)

For episode "Hurricane".

星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation

For episode "Power Play".

Civil Wars

Civil Wars Albert Edmund Lord III(adr editor)

For episode "Oceans White With Phone".

 Outstanding Individual Achievement in Special Visual Effects 历届获奖名单
获奖
星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation Dan Curry(visual effects supervisor), Ronald B. Moore(visual effects coordinator), David Takemura(visual effects associate), Erik Nash(motion control photograohy), Don Lee(visual effects editor), Adam Howard(visual effects animator), Syd Dutton(matte artist),罗伯特·斯托姆伯格 Robert Stromberg(matte artist)

For episode "A Matter of Time". Tied with Star Trek: The Next Generation, episode "Conundrum" and The Last Halloween.

星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation罗伯特·莱加托 Robert Legato(visual effects supervisor), Gary Hutzel(visual effects coordinator), David Takemura(visual effects associate), Patrick Clancey(visual effects compositor), Adam Howard(animation supervisor), Don Lee(visual effects editor), Dennis Hoerter(motion control technician)

For episode "Conundrum". Tied with Star Trek: The Next Generation, episode "A Matter Of Time" and The Last Halloween.

The Last Halloween

The Last Halloween Henry Anderson(animation director), Paul Boyington(produced open and miniature effects), Dale Fay(director of opening and miniature effects),布拉德·刘易斯 Brad Lewis(animation producer)

Tied with Star Trek: The Next Generation, episodes "A Matter Of Time" and "Conundrum".

 Outstanding Individual Achievement in Makeup for a Series 历届获奖名单
获奖
星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation Michael Westmore(make-up supervisor/designer), Ken Diaz(make-up artist), Richard Snell (make-up artist)

For episode "Cost Of Living".

提名
生动的颜色/In Living Color(1990)

生动的颜色 In Living Color

For show #327.

北国风云/Northern Exposure(1990)

北国风云 Northern Exposure

For episode "Cicely".

魔界奇谭/Tales from the Crypt(1989)

魔界奇谭 Tales from the Crypt Todd Masters(special effects make-up designer/creator)

For episode "Yellow".

Perfect Strangers

Perfect Strangers Matthew W. Mungle(special make-up)

For episode "Citizenship", part I.

 Outstanding Individual Achievement in Makeup for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Miniseries or a Special (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore) 历届获奖名单
获奖
至尊辩护律师/Matlock(1986)

至尊辩护律师 Matlock Bruce Babcock(composer)

For episode "The Strangler".

提名
炎炎夏夜/In the Heat of the Night(1988)

炎炎夏夜 In the Heat of the Night Nan Schwartz Mishkin(composer)

For episode "Family Reunion".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons Alf Clausen(composer)

For episode "Treehouse Of Horror II".

星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)

星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation丹尼斯·麦卡锡 Dennis McCarthy(composer)

For episode "Unification I".

 Outstanding Individual Achievement in Main Title Theme Music 历届获奖名单
 Outstanding Individual Achievement in Music and Lyrics 历届获奖名单
获奖
Cast a Deadly Spell(1991)

Cast a Deadly Spell Curt Sobel(composer)

For the song "Why Do I Lie?".

提名
The Carol Burnett Show

The Carol Burnett Show Ken Welch(music/lyrics), Mitzie Welch(music/lyrics)

For show #404. For the song "Rock Out Of That Rockin' Chair".

A Salute to America's Pets

A Salute to America's Pets Carol Connors(composer/lyricist), Jimmie Haskell(composer/lyricist)

For the song "Love Without Strings".

The Walt Disney Company Presents the American Teacher Awards

The Walt Disney Company Presents the American Teacher Awards Larry Grossman(composer), Buz Kohan(lyricist)

For the song "We Have Come To Learn".

最佳综艺、音乐节目个人表演 Outstanding Individual Performance in a Variety or Music Program 历届获奖名单
获奖
贝特·米德勒 Bette Midler
贝特·米德勒 Bette Midler(performer)

强尼·卡森今夜秀 The Tonight Show Starring Johnny Carson

For episode with guests Robin Williams and Bette Midler.

提名
达纳·卡维 Dana Carvey
达纳·卡维 Dana Carvey(member of repertory company)

周六夜现场 Saturday Night Live

For episode with host Kirstie Alley.

比利·克里斯托 Billy Crystal
比利·克里斯托 Billy Crystal(host)

第64届奥斯卡颁奖典礼 The 64th Annual Academy Awards

Natalie Cole
Natalie Cole(performer)

伟大的表演 Great Performances

For episode "Unforgettable, with Love: Natalie Cole Sings the Songs of Nat King Cole".

乔治·卡林 George Carlin
乔治·卡林 George Carlin(performer)

George Carlin: Jammin' in New York

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Directing 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Brian Large(director)

For episode "The Metropolitan Opera Silver Anniversary Gala".

提名
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Matthew Diamond(director)

For episode "Paul Taylor's Speaking in Tongues".

 Outstanding Individual Achievement - Classical Music/Dance Programming - Performance 历届获奖名单
获奖
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Kathleen Battle(performer)

For episode "The Metropolitan Opera Silver Anniversary Gala".

伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances普拉西多·多明戈 Plácido Domingo(performer)

For episode "The Metropolitan Opera Silver Anniversary Gala".

最佳儿童节目 Outstanding Children's Program 历届获奖名单
提名
Winnie the Pooh & Christmas Too(1991)
Winnie the Pooh & Christmas Too

Ken Kessel(supervising producer), Gaëtan Brizzi(producer), Jamie Mitchell(producer), Paul Brizzi(producer)

3-2-1 Contact
3-2-1 Contact

Terri Randall(producer)

For the extra "What Kids Want to Know About Sex and Growing Up".

ABC Afterschool Specials(1972)
ABC Afterschool Specials

Lisa Schmid(producer), Judith Stoia(executive producer)

For episode "In the Shadow of Love: A Teen AIDS Story (#20.1)".

Trudy Grant(executive producer),凯文·苏利文 Kevin Sullivan(executive producer)

For episode "Facts And Fictions".

 Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less) 历届获奖名单
提名
The Ren & Stimpy Show(1991)

The Ren & Stimpy Show Vanessa Coffey(executive producer), Mary Harrington(supervising producer), Christine Danzo(producer), John Kricfalusi(producer/director/writer), Bob Jaques(animation director), Bob Camp(writer), Will McRobb(writer), Mitchell Kriegman(writer)

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons詹姆斯·L·布鲁克斯 James L. Brooks(executive producer), Matt Groening(executive producer), Sam Simon(executive producer),嘉柏·丘波 Gabor Csupo(animation executive producer), Mike Reiss(co-executive producer), Al Jean(co-executive producer), Jay Kogen(supervising producer),华莱士·沃罗达斯基 Wallace Wolodarsky(supervising producer), George Meyer(producer), Richard Sakai(producer),大卫·斯沃曼 David Silverman(producer), Sherry Argaman(animation producer), John Swartzwelder(co-producer), Carlos Baeza(director),乔恩·维迪 Jon Vitti(writer)

For episode "Radio Bart".

Shelley Duvall's Bedtime Stories

Shelley Duvall's Bedtime Stories谢莉·杜瓦尔 Shelley Duvall(executive producer), Carol Davies(co-producer), Art Leonardi(animation producer/director)

 Outstanding Individual Achievement in Graphic Design and Title Sequences 历届获奖名单 迷你剧/特别节目最佳发型设计 Outstanding Individual Achievement in Hairstyling for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
 Outstanding Individual Achievement in Animation 历届获奖名单  Outstanding Achievement for Informational/Instructional Programming 历届获奖名单
获奖
Shane Stanley

Gary E. Milton(camera), Lee Stanley(camera), Shane Stanley(camera), Ken Schaefer(camera), KTLA Los Angeles(distributor), Stanhaven Productions(production co)

 Outstanding Individual Achievement in Choreography 历届获奖名单
获奖
Great Performances: Dance in America(1976)

Great Performances: Dance in America Paul Taylor(choreographer)

For episode "Paul Taylor's Speaking in Tongues".

 Outstanding Individual Achievement in Costuming for a Miniseries or a Special 历届获奖名单
获奖
Babe Ruth

Babe Ruth Molly Harris Campbell(key costumer), Darryl Levine(costume supervisor)

提名
Homefront

Homefront Nanrose Buchman(costume supervisor), Lyn Paolo(costume supervisor)

For the pilot episode.

 Outstanding Informational Series 历届获奖名单
获奖
MGM: When the Lion Roars

MGM: When the Lion Roars Joni Levin(producer)

For part I: "The Lion Roars".

提名
Entertainment Tonight(1981)

Entertainment Tonight Jim Ziegler(producer)

For episode "Oscar Show #2752".

Later with Bob Costas

Later with Bob Costas Bob Costas(host), Michael Weinberg(producer), Matthew McCarthy(executive producer), Bruce Cornblatt(senior producer), Lou Del Prete(executive producer), Cynthia Parsons(producer), Fred Rothenberg(senior producer)

For episode "Three Years Later".

Siskel & Ebert

Siskel & Ebert罗杰·伊伯特 Roger Ebert(host), Andrea Gronvall(producer), Gene Siskel(host), Larry Dieckhaus(executive producer)

For episode "Breakthrough Stars Of 1992".

Raymond Bridgers(supervising producer),约翰·考斯哥鲁夫 John Cosgrove(executive producer), Ed Horwitz(supervising producer), Terry Dunn Meurer(executive producer), Stuart Schwartz(coordinating producer)

For episode #417.

系列剧最佳发型设计 Outstanding Individual Achievement in Hairstyling for a Series 历届获奖名单
获奖
Homefront
Homefront

For episode "Man This Joint Is Jumping".

提名
生动的颜色/In Living Color(1990)
生动的颜色 In Living Color

For episode #310.

星际旅行:下一代/Star Trek: The Next Generation(1987)
星际旅行:下一代 Star Trek: The Next Generation

Joy Zapata(hair designer)

For episode "Cost Of Living".

Sessions
Sessions

Lucia Mace(hairstylist)

For episode "Thursday We Eat Italian".

 Outstanding Classical Program in the Performing Arts 历届获奖名单
获奖
Perlman in Russia

Perlman in Russia Robert Dalrymple(producer), Itzhak Perlman(performer), Roger Press(executive producer)

提名
伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Peter Gelb(executive producer), Daniel Anker(producer), Laura Mitgang(producer),安德列·普列文 André Previn(conductor)

For episode "A Carnegie Hall Christmas".

伟大的表演/Great Performances(1972)

伟大的表演 Great Performances Susan Frömke(producer), Peter Gelb(producer), Kathleen Battle(performer), Wynton Marsalis(performer)

For episode "Kathleen Battle and Wynton Marsalis in Baroque Duet".

Chips Chipperfield

Chips Chipperfield(producer)

(Shown within _"Great Performances" (1972)_ ).

The 100th Telecast: Pavarotti Plus! Live from Lincoln Center

The 100th Telecast: Pavarotti Plus! Live from Lincoln Center Marc Bauman(coordinating producer), John Goberman(producer), Luciano Pavarotti(performer), Karen McLaughlin(coordinating producer)

 Outstanding Individual Achievement in Casting 历届获奖名单  Outstanding Informational Special 历届获奖名单
获奖
提名
剧集类最佳服装 Outstanding Individual Achievement in Costuming for a Series 历届获奖名单
获奖
Lyn Paolo
Lyn Paolo(costume supervisor), (costume supervisor)

Homefront

For episode "At Your Age".

提名
Paula Lynn Kaatz
Paula Lynn Kaatz Thomas S. Dawson

中国海滩 China Beach

(key costumer), (women's costume supervisor), (men's costume supervisor)

洛城法网 L.A. Law

For episode "Double Breasted Suit".

Bernadette O'Brien
Bernadette O'Brien(costumer), Thomas Welsh(costume supervisor)

百战天龙 MacGyver

For episode "Good Knight MacGyver", part I.

最佳画外音 Outstanding Voice-Over Performance 历届获奖名单
获奖
辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons南茜·卡特莱特 Nancy Cartwright(20th Century Fox Television)

For playing "Bart Simpson". For episode "Separate Vocations".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons Jackie Mason(20th Century Fox Television)

For playing "Rabbi Krustofsky". For episode "Like Father, Like Clown".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons朱莉·卡夫娜 Julie Kavner(20th Century Fox Television)

For playing "Marge, Patty, Selma and Marge's Mother". For episode "I Married Marge".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons雅德丽·史密斯 Yeardley Smith(20th Century Fox Television)

For playing "Lisa Simpson". For episode "Lisa the Greek".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons玛西亚·华莱士 Marcia Wallace(20th Century Fox Television)

For playing "Mrs. Krabappel". For episode "Bart The Lover".

辛普森一家/The Simpsons(1989)

辛普森一家 The Simpsons丹·卡斯泰兰尼塔 Dan Castellaneta(20th Century Fox Television)

For playing "Homer and Grampa Simpson (and others)". For episode "Lisa's Pony".

艾美奖简介

  艾美奖是美国电视界的最高奖项,和电影界的奥斯卡奖一 样包含普通奖项和技术奖项。 “艾美奖”其实是由两个奖构成的。通常说的“艾美奖”是指黄金时段...[更多介绍]

历届列表

查看历届详情>>

eeeee